Nazir Rəşad Nəbiyev Füzulidə vətəndaşları qəbul edəcək
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev 25 iyul 2025-ci il tarixində saat 09:00-da Füzuli rayonunun Horadiz şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində Beyləqan, İmişli, Xocavənd və Füzuli rayonlarının sakinlərini qəbul edəcək.
İKTA-da jurnalistlərə təlim keçirilib
Azərbaycan Milli Mətbuatının 150 illiyi münasibətilə İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları Agentliyində (İKTA) jurnalistlər üçün təlim keçirilib.
“Uşaqlara kiberqayğı” layihəsinin icrasına başlanılıb
KOICA Azərbaycan Məzunlar Assosiasiyasının (KOAZ) təşəbbüsü, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyinin (KOICA) dəstəyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə “Uşaqlara kiberqayğı” qrant layihəsi həyata keçirilir. Bu məqsədlə tərəflər arasında üçtərəfli müqavilə və Anlaşma Memorandumu imzalanıb.
Azərbaycan nümayəndələri Cenevrədə “Süni intellekt idarəetmə və standartlarında bacarıqların artırılması” layihəsində iştirak ediblər
Azərbaycan İsveçrə Konfederasiyasının Cenevrə şəhərində keçirilən “Beynəlxalq Standartlaşdırma Təşkilatı (ISO) tərəfindən təşkil olunan “Süni intellekt idarəetmə və standartlarında bacarıqların artırılması” layihəsində və Xeyir üçün Süni İntellekt Zirvə Görüşündə (AI for Good Summit) təmsil olunub.