“İnnovasiya” işçi qrupunun növbəti iclası keçirilib
“İnnovasiya” işçi qrupuna daxil olan dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nın 3.2-ci Məqsədi: “Yaradıcı və İnnovativ Cəmiyyət” üzrə tədbirlərinin 2025-ci ilin I yarımili üzrə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) tərəfindən aparılmış monitorinq və qiymətləndirmə nəticələri müzakirə olunub. İclas zamanı qarşıya qoyulmuş vəzifələrin vaxtında və yüksək keyfiyyətli icrası istiqamətində təklif və tövsiyələr səsləndirilib.  Eyni zamanda icrası tamamlanmamış tədbirlərlə bağlı qarşıya çıxan çətinliklər nəzərdən keçirilmiş və onların cari ilin sonunadək yekunlaşdırılmasına dair müvafiq təkliflər və tapşırıqlar verilib.
ICAO-nun Baş katibi Azərbaycan nümayəndə heyətini qəbul edib
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Elmin Məmmədovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Bern şəhərində Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) Baş katibi Xuan Karlos Salazar və ICAO-nun Avropa və Şimali Atlantika Bürosunun Regional Direktoru Nikolas Rallo ilə görüş keçirib.
Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin 49-cu dünya finalı çərçivəsində mətbuat konfransı baş tutub
ICPC dünya finalı çərçivəsində “R.M. 90” proqramlaşdırma müsabiqəsinin qalibləri mükafatlandırılıb
Beynəlxalq Universitetlərarası Proqramlaşdırma Müsabiqəsinin (ICPC) 49-cu dünya finalı çərçivəsində Azərbaycanın ilk proqramçısı, görkəmli pedaqoq, “Şöhrət” ordenli alim Ramin Mahmudzadənin 90 illik yubileyinə həsr olunmuş “R.M. 90” proqramlaşdırma müsabiqəsinin bağlanış mərasimi keçirilib.