3 Dek, 2018 | 18:37 Prezident İlham Əliyev Rusiyanın rəqəmsal inkişaf, rabitə və kütləvi komunikasiyalar nazirini qəbul edib 3 Dek, 2018 | 18:37
3 Dek, 2018 | 15:10 Məlumat Hesablama Mərkəzi Cənubi Koreyanın nəhəng İKT şirkəti ilə memorandum imzalayıb 3 Dek, 2018 | 15:10
3 Dek, 2018 | 12:46 “Bakutel-2018”– 24-cü Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya, İnnovasiya və Yüksək Texnologiyalar sərgi və konfransına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib 3 Dek, 2018 | 12:46
30 Noy, 2018 | 18:58 “Elektron ticarətdə elektron identifikasiya: imkanlar və çağırışlar” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirilib 30 Noy, 2018 | 18:58
30 Noy, 2018 | 14:47 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində Apelyasiya Şurasının iclası keçirilib 30 Noy, 2018 | 14:47
29 Noy, 2018 | 18:19 “Bilik əsaslı iqtisadiyyata keçid: potensial imkanlar” mövzusunda forum keçirilib 29 Noy, 2018 | 18:19
29 Noy, 2018 | 13:13 Türkmənbaşı şəhərində Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakı ilə beynəlxalq nəqliyyat konfransı keçirilib 29 Noy, 2018 | 13:13
29 Noy, 2018 | 12:36 Bakıda “Telekommunikasiya sahəsində tətbiq edilən tariflər” barədə beynəlxalq seminar keçirilir 29 Noy, 2018 | 12:36