1 Okt, 2019 | 12:39 “İçərişəhər” və paytaxtın mərkəzi küçələri optik şəbəkəyə keçirilir 1 Okt, 2019 | 12:39
30 Sen, 2019 | 15:03 Azərbaycan və Türkiyə arasında elektron imzaların qarşılıqlı tanınması müzakirə edilib 30 Sen, 2019 | 15:03
23 Sen, 2019 | 17:12 Azərbaycan BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf naminə Genişzolaqlı Komissiyasının illik iclasında təmsil olunub 23 Sen, 2019 | 17:12
18 Sen, 2019 | 18:03 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyi ilə Azərbaycan məktəbliləri “TEKNOFEST” Festivalında iştirak edir 18 Sen, 2019 | 18:03
18 Sen, 2019 | 17:50 Azərbaycan və Gürcüstan arasında nəqliyyat dəhlizlərinin potensialının artırılması müzakirə edilib 18 Sen, 2019 | 17:50
17 Sen, 2019 | 22:06 Ramin Quluzadə Əfqanıstanın Müstəqillik Gününə həsr olunmuş tədbirdə çıxış edib 17 Sen, 2019 | 22:06
16 Sen, 2019 | 17:28 Nazir Ramin Quluzadənin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Qazaxıstana səfər edib 16 Sen, 2019 | 17:28
12 Sen, 2019 | 16:33 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi BTİ-nin sertifikatına və gümüş medala layiq görüldü 12 Sen, 2019 | 16:33
12 Sen, 2019 | 11:28 Nazirlik bilyard üzrə yüksək nəticə göstərən əməkdaşını Fəxri fərmanla təltif edib 12 Sen, 2019 | 11:28