10 Okt, 2019 | 17:00 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Avstriya nümayəndə heyəti ilə görüşüb 10 Okt, 2019 | 17:00
9 Okt, 2019 | 11:27 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Mingəçevirdə, nazirin birinci müavini Yevlaxda vətəndaşları qəbul edəcək 9 Okt, 2019 | 11:27
8 Okt, 2019 | 20:46 Nazir Ramin Quluzadə Koreya Dövlətinin Yaranması Günü və Silahlı Qüvvələr Günü münasibətilə təşkil olunmuş tədbirdə çıxış edib 8 Okt, 2019 | 20:46
8 Okt, 2019 | 17:02 Azərbaycan İnnovasiya Mükafatı müsabiqəsində iştirak üçün müraciətlərin qəbuluna başlanıb 8 Okt, 2019 | 17:02
7 Okt, 2019 | 15:00 Yevlaxda inşa olunan ehtiyat Data Mərkəzi üçün "TIER 3" sertifikatı alınıb 7 Okt, 2019 | 15:00
3 Okt, 2019 | 14:31 Bakıda “Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi” mövzusunda regional seminar işə başlayıb 3 Okt, 2019 | 14:31
3 Okt, 2019 | 12:10 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin dəstəyilə kibertəhlükəsizliyə dair təlim keçiriləcək 3 Okt, 2019 | 12:10
2 Okt, 2019 | 17:41 Nazir Ramin Quluzadə Fransa Respublikasının ölkəmizə yeni təyin olunmuş səfiri ilə görüşüb 2 Okt, 2019 | 17:41
2 Okt, 2019 | 12:17 Azərbaycan İKAO Şurasının prezidentinin “Yüksək nailiyyətlərə görə şəhadətnamə”si ilə təltif edilib 2 Okt, 2019 | 12:17
1 Okt, 2019 | 17:17 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə intellektual nəqliyyat texnologiyalarına dair regional seminar keçirilir 1 Okt, 2019 | 17:17