21 Fev, 2023 | 10:18 Nazir Rəşad Nəbiyev Dağıstan Respublikası Hökumətinin sədri ilə görüşüb 21 Fev, 2023 | 10:18 Xəbər
20 Fev, 2023 | 16:15 Nazir Rəşad Nəbiyev ikinci “Yüksəliş” müsabiqəsinin qalibləri ilə öz təcrübəsini bölüşüb 20 Fev, 2023 | 16:15 Xəbər
20 Fev, 2023 | 14:30 20 fevral Aviasiya Qəzası Qurbanları və Ailələrinin Beynəlxalq Anım Günüdür 20 Fev, 2023 | 14:30 Xəbər
17 Fev, 2023 | 18:20 Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak üçün qeydiyyat davam edir 17 Fev, 2023 | 18:20 Xəbər
17 Fev, 2023 | 17:07 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi “Microsoft”la birgə Bakıda seminar keçirib 17 Fev, 2023 | 17:07 Xəbər
15 Fev, 2023 | 11:21 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi qardaş Türkiyəyə humanitar yardım göndərib 15 Fev, 2023 | 11:21 Xəbər
14 Fev, 2023 | 15:38 Azərbaycanda Nəqliyyatın Dekarbonizasiyası Regional Dialoq Tədbiri keçirilib 14 Fev, 2023 | 15:38 Xəbər
14 Fev, 2023 | 12:42 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyində “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində tədbir keçirildi 14 Fev, 2023 | 12:42 Xəbər
14 Fev, 2023 | 11:20 Özbəkistanın Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndə heyəti ölkəmizə səfərə gəlib 14 Fev, 2023 | 11:20 Xəbər
10 Fev, 2023 | 16:57 Nazir müavini Rəhman Hümmətov TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının 16-cı illik toplantısında iştirak edir 10 Fev, 2023 | 16:57 Xəbər