28 Fev, 2023 | 10:07 Nazir müavini Rəhman Hümmətov Ukrayna Ali Radasının deputatları ilə görüşüb 28 Fev, 2023 | 10:07 Xəbər
26 Fev, 2023 | 11:00 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin kollektivi Xocalı soyqırımı abidəsini ziyarət edib 26 Fev, 2023 | 11:00 Xəbər
25 Fev, 2023 | 14:42 Nazir Rəşad Nəbiyev innovasiya ekosisteminin fəal üzvləri ilə görüşüb 25 Fev, 2023 | 14:42 Xəbər
25 Fev, 2023 | 11:14 Daha 3 istiqamət üzrə “biletim.az” portalından onlayn bilet almaq mümkün oldu 25 Fev, 2023 | 11:14 Xəbər
24 Fev, 2023 | 18:17 Buraxılış vəsiqəsi almayan daşıyıcılar aprelin 8-dən beynəlxalq yük daşımalarında iştirak edə bilməyəcəklər 24 Fev, 2023 | 18:17 Xəbər
24 Fev, 2023 | 17:36 “Aztelekom” Tovuz rayonunun kəndlərini GPON texnologiyası ilə yüksəksürətli internetlə təmin etməyə başlayıb 24 Fev, 2023 | 17:36 Xəbər
24 Fev, 2023 | 16:13 Nazir Rəşad Nəbiyev Göyçay şəhərində vətəndaşları qəbul edəcək 24 Fev, 2023 | 16:13 Xəbər
24 Fev, 2023 | 14:37 İşğaldan azad olunmuş ərazilərə avtobus reyslərinə mart ayına olan biletlər satışa çıxarılacaq 24 Fev, 2023 | 14:37 Xəbər
23 Fev, 2023 | 15:32 Nazir Rəşad Nəbiyev Birləşmiş Krallığın dövlət naziri Leo Dokerti ilə görüşüb 23 Fev, 2023 | 15:32 Xəbər
22 Fev, 2023 | 19:29 Nazir Rəşad Nəbiyev Pakistanın İnvestisiyalar üzrə Şurasının federal naziri və neft üzrə dövlət naziri ilə görüşüb 22 Fev, 2023 | 19:29 Xəbər