23 İyn, 2017 | 15:59 “Formula-1” yarışı üzrə Azərbaycan Qran-prisinin telekommunikasiya xidmətləri təchizatı təmin edilib 23 İyn, 2017 | 15:59
23 İyn, 2017 | 12:53 Bayram günlərində əhali fasiləsiz nəqliyyat və telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin ediləcək 23 İyn, 2017 | 12:53
22 İyn, 2017 | 09:57 Nazirliyin əməkdaşları dövlət qulluğunda səmərəli fəaliyyətlərinə görə mükafatlandırıldı 22 İyn, 2017 | 09:57
16 İyn, 2017 | 15:38 “Azərbaycanda genişzolaqlı internetin inkişafı strategiyasi və yeni nəsil şəbəkələrinin tədrisdə tətbiqi” mövzusunda konfrans keçirilib 16 İyn, 2017 | 15:38
14 İyn, 2017 | 15:52 Azərbaycanın İKT tətbiqi Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının “Çempion layihə” mükafatına layiq görülüb 14 İyn, 2017 | 15:52
14 İyn, 2017 | 10:04 "Tomson Röyters" agentliyi Azərbaycanın elmi jurnalının təsir əmsalını yüksəltdi 14 İyn, 2017 | 10:04
12 İyn, 2017 | 12:53 Növbəti qrant müsabiqəsi çərçivəsində İKT layihələrinin qəbulu başa çatıb 12 İyn, 2017 | 12:53
9 İyn, 2017 | 14:46 “Mobil nömrə daşınması xidməti vasitəsilə digər şəbəkəyə daşınmış nömrələr barədə məlumatın verilməsi” xidmətinə müraciətlər artıb 9 İyn, 2017 | 14:46