14 Noy, 2017 | 17:49 Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Yevlaxda vətəndaşlarla görüşüb 14 Noy, 2017 | 17:49
14 Noy, 2017 | 12:42 Fransa səfiri Ələt qəsəbəsindəki yeni Bakı Limanı ilə tanış olub 14 Noy, 2017 | 12:42
10 Noy, 2017 | 12:36 Ramin Quluzadə Türkdilli Dövlətlərin Əməkdaşlıq Şurasına üzv ölkələrin İKT üzrə 2-ci Nazirlər Toplantısında iştirak edib 10 Noy, 2017 | 12:36
7 Noy, 2017 | 12:27 Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri noyabrın 14-də Yevlax şəhərində vətəndaşlarla görüşəcək 7 Noy, 2017 | 12:27
31 Okt, 2017 | 12:22 Bakıda Azərbaycan-Türkiyə Qarışıq Nəqliyyat Komissiyasının iclası keçirilib 31 Okt, 2017 | 12:22
30 Okt, 2017 | 18:54 “İnformasiya Cəmiyyətinin Təməli – Gənclər və Elektron Hökumət” layihəsinə start verildi 30 Okt, 2017 | 18:54
30 Okt, 2017 | 17:40 Bakı-Tbilisi-Qars dəmiryolu layihəsinə həsr olunan Azərbaycan və Türkiyə birgə poçt markası buraxıldı 30 Okt, 2017 | 17:40
27 Okt, 2017 | 16:19 Xaçmazda genişzolaqlı şəbəkənin tətbiqinin artırılması ilə bağlı pilot layihə tamamlanır 27 Okt, 2017 | 16:19