2 Mar, 2018 | 21:20 Vyanada Azərbaycan ilə Avstriya arasında Qarışıq Komissiyanın 9-cu iclası keçirilib 2 Mar, 2018 | 21:20
1 Mar, 2018 | 21:39 Ramin Quluzadə Avstriya Respublikasının nəqliyyat, innovasiya və texnologiyalar naziri ilə görüşüb 1 Mar, 2018 | 21:39
28 Fev, 2018 | 15:24 Ölkəmiz Barselonada keçirilən Mobil Dünya Konqresində təmsil olunub 28 Fev, 2018 | 15:24
27 Fev, 2018 | 10:16 Dövlət Fondu İKT sahəsi üzrə innovativ layihələrin maliyyələşdirilməsi məqsədilə növbəti qrant müsabiqəsini elan edir 27 Fev, 2018 | 10:16
23 Fev, 2018 | 18:04 Avstriyanın nümayəndə heyəti ilə nəqliyyat və yüksək texnologiyalar sahəsində əməkdaşlıq müzakirə olunub 23 Fev, 2018 | 18:04
23 Fev, 2018 | 14:33 Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Saatlıda vətəndaşlarla görüşüb 23 Fev, 2018 | 14:33
15 Fev, 2018 | 17:22 “İdeyadan Biznesə” şüarı ilə Bakı və regionlarda startap turlarına başlanılır 15 Fev, 2018 | 17:22
14 Fev, 2018 | 17:47 Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Saatlıda vətəndaşlarla fevralın 23-də görüşəcək 14 Fev, 2018 | 17:47
14 Fev, 2018 | 11:00 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyində Almaniya nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib 14 Fev, 2018 | 11:00
30 Yan, 2018 | 17:41 Bakıda “Bulud texnologiyalarının maliyyə sektorunda tətbiqi” mövzusunda tədbir keçirilib 30 Yan, 2018 | 17:41