1 İyn, 2018 | 17:45 Regional avtovağzallara fəaliyyətlərini qanuni şəkildə davam etdirmək üçün pasport verilib 1 İyn, 2018 | 17:45
1 İyn, 2018 | 09:42 Azərbaycanda müasir poçt rabitəsinin yaradılmasından 200 il ötür 1 İyn, 2018 | 09:42
31 May, 2018 | 17:59 Beynəlxalq avtomobil əlaqələri sahəsində “Azərbaycan-Ukrayna Qarışıq Komissiyası”nın növbəti iclası keçirilib Beynəlxalq avtomobil əlaqələri sahəsində “Azərbaycan-Ukrayna Qarışıq Komissiyası”nın növbəti iclası keçirilib 31 May, 2018 | 17:59
29 May, 2018 | 20:01 Prezident İlham Əliyev “Microsoft” şirkətinin Mərkəzi və Şərqi Avropa üzrə vitse-prezidentini qəbul edib 29 May, 2018 | 20:01
29 May, 2018 | 19:05 Bakıda “IDC” beynəlxalq tədqiqat şirkətinin “İnnovasiyalar haqqında hər şey” mövzusunda konfransı keçirilib 29 May, 2018 | 19:05
29 May, 2018 | 11:46 Nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri “Nəqliyyat təhlükəsizliyi” mövzusunda illik Sammitdə iştirak edib 29 May, 2018 | 11:46
25 May, 2018 | 12:38 “Elektron imza və etibarlı xidmətlər: hüquqi və texniki bazanın təkmilləşdirilməsi” müzakirə olunub 25 May, 2018 | 12:38