11 İyn, 2018 | 17:40 “Avtomobil Nəqliyyatı – Yeni Tənzimləmə Konsepsiyası” mövzusunda konfrans keçirildi 11 İyn, 2018 | 17:40
8 İyn, 2018 | 17:09 “İdeyadan Biznesə” startap turunun Quba üzrə qalibi müəyyənləşdi 8 İyn, 2018 | 17:09
7 İyn, 2018 | 15:48 Azərbaycan Texniki Universiteti Yüksək Texnologiyalar Parkı ilə əməkdaşlıq edəcək 7 İyn, 2018 | 15:48
7 İyn, 2018 | 11:32 Polşa poçtunun nümayəndəsi: “Şəbəkə layihəsi poçt sahəsində atılan unikal addımdır” Polşa poçtunun nümayəndəsi: “Şəbəkə layihəsi poçt sahəsində atılan unikal addımdır” 7 İyn, 2018 | 11:32
6 İyn, 2018 | 17:35 Bakıda RRB-nin Radiotezlik spektrinin və peyk orbitlərinin istifadəsinin tənzimlənməsi üzrə Komissiyanın toplantısı keçirilir 6 İyn, 2018 | 17:35
5 İyn, 2018 | 17:01 III Azərbaycan-Avropa İttifaqı biznes-forumunda İKT, elektron ticarət, nəqliyyat və logistika məsələləri müzakirə olunub 5 İyn, 2018 | 17:01
5 İyn, 2018 | 13:08 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Vahid Çağrı Mərkəzi yaradıldı – “155” 5 İyn, 2018 | 13:08