7 Dek, 2018 | 17:10 Nazirliyin dəstək verdiyi elmi jurnal “Web of Science Awards 2018” mükafatına layiq görülüb 7 Dek, 2018 | 17:10
6 Dek, 2018 | 18:40 Bakıda yerləşən Uşaq evlərinin sakinləri “Bakutel 2018” sərgisinə ekskursiya edib 6 Dek, 2018 | 18:40
6 Dek, 2018 | 15:18 İsrail ilə innovasiya sahəsində əməkdaşlıq imkanlarının genişləndirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparılıb 6 Dek, 2018 | 15:18
6 Dek, 2018 | 13:46 Bakı Beynəlxalq Avtovağzal Kompleksində “Şəbəkə” xidmət mərkəzi istifadəyə verildi 6 Dek, 2018 | 13:46
6 Dek, 2018 | 12:11 Rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsi işçiləri peşə bayramı günü münasibətilə ulu öndər Heydər Əliyevin məzarını və Şəhidlər xiyabanını ziyarət ediblər 6 Dek, 2018 | 12:11
6 Dek, 2018 | 10:48 6 dekabr – rabitə və informasiya texnologiyaları işçilərinin peşə bayramıdır 6 Dek, 2018 | 10:48
5 Dek, 2018 | 18:57 Prezident İlham Əliyev rabitə və yüksək texnologiyalar sahəsi işçilərini təltif etdi 5 Dek, 2018 | 18:57
5 Dek, 2018 | 16:04 Azərbaycanın təşəbbüsü ilə ilk dəfə olaraq beynəlxalq Xəzər İnnovasiya Konfransı keçirilir 5 Dek, 2018 | 16:04