7 Mar, 2019 | 15:07 Azərbaycan nümayəndə heyəti Qəzvin-Rəşt dəmir yolunun rəsmi açılış mərasimində iştirak edib 7 Mar, 2019 | 15:07
6 Mar, 2019 | 18:58 Azərbaycan “Şərq Tərəfdaşlığı ölkələri üzrə innovasiya siyasəti indeksi”nə dair əlaqələndirici şəxslərin görüşündə təmsil olunub 6 Mar, 2019 | 18:58
4 Mar, 2019 | 12:45 Ölkəmizdə ilk dəfə olaraq beynəlxalq “Kibertəhlükəsizlik həftəsi” keçiriləcək 4 Mar, 2019 | 12:45
28 Fev, 2019 | 15:34 YUNESKO-nun “İnformasiya hamı üçün” Proqramının Azərbaycan Komitəsinin 1-ci iclası keçirilib 28 Fev, 2019 | 15:34
28 Fev, 2019 | 11:47 Nazir Ramin Quluzadə Çində “Huawei” və “China Telecom” şirkətlərinin rəhbərliyi ilə görüşüb 28 Fev, 2019 | 11:47
27 Fev, 2019 | 11:42 Azərbaycan Respublikası ilə Polşa Respublikası arasında nəqliyyat və logistika üzrə işçi qrupun ilk iclası keçirilib 27 Fev, 2019 | 11:42
22 Fev, 2019 | 22:50 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiyalar Agentliyinin fəaliyyətinin təmin edilməsi haqqında fərman imzalanıb 22 Fev, 2019 | 22:50
22 Fev, 2019 | 16:31 "İdeyadan Biznesə" layihəsi çərçivəsində Mingəçevirin ən yaxşı innovativ layihələri müəyyənləşib 22 Fev, 2019 | 16:31