28 May, 2019 | 15:23 48-ci beynəlxalq epistolyar inşa müsabiqəsinin qalibləri məlum oldu 28 May, 2019 | 15:23
27 May, 2019 | 18:49 Azərbaycan nümayəndə heyəti Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun Sammitində iştirak edib 27 May, 2019 | 18:49
27 May, 2019 | 12:42 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar naziri Ramin Quluzadə Rusiyada səfərdə olub 27 May, 2019 | 12:42
24 May, 2019 | 17:08 Azərbaycan və Rusiya arasında nüvə və radiasiya texnologiyaları, nüvə enerjisindən dinc məqsədlərlə istifadə sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə edilib 24 May, 2019 | 17:08
24 May, 2019 | 16:03 “I2B – İdeyadan Biznesə” layihəsi çərçivəsində Şəkidə startap turu keçirilib 24 May, 2019 | 16:03
23 May, 2019 | 16:02 “Rəqəmsal iqtisadiyyatın əsası kimi İKT infrastrukturu” mövzusunda beynəlxalq seminar keçirilib 23 May, 2019 | 16:02
23 May, 2019 | 10:38 Qubada Qarabağ müharibəsi əlilləri üçün tikilən bina rabitə xidmətləri ilə təmin olunub 23 May, 2019 | 10:38
21 May, 2019 | 19:13 EaPeReg-ə üzv və məşvərətçi ölkələrin tənzimləmə qurumu rəhbərlərinin görüşü keçirilib 21 May, 2019 | 19:13