18 İyn, 2019 | 17:23 Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqı Şurasının sessiyasında fəal iştirak edir 18 İyn, 2019 | 17:23
14 İyn, 2019 | 13:31 “UNECE” ilə birgə “Subregional İnnovasiya Siyasəti” layihəsinə start verildi 14 İyn, 2019 | 13:31
11 İyn, 2019 | 15:49 “TransCaspian 2019” və “Road & Traffic 2019” sərgilərinin açılışı olub Bu gün Bakı Ekspo Mərkəzində 18-ci Xəzər Beynəlxalq Nəqliyyat, Tranzit və Logistika “TransCaspian 2019” və 9-cu Xəzər Beynəlxalq Yol İnfrastrukturu və İctimai Nəqliyyat “Road & Traffic 2019” sərgilərinin açılışı olub. 11 İyn, 2019 | 15:49
11 İyn, 2019 | 15:40 Dövlət qurumlarının əməkdaşları üçün “Məlumat əsaslı idarəçilik” təliminə start verilib 11 İyn, 2019 | 15:40
10 İyn, 2019 | 11:51 “TransCaspian” və “Road & Traffic” nəqliyyat sərgiləri keçiriləcək 10 İyn, 2019 | 11:51
7 İyn, 2019 | 16:22 Azərbaycan “Şərq Tərəfdaşlığı” ölkələrinin Nəqliyyat üzrə Nazirlər Toplantısında təmsil olunub 7 İyn, 2019 | 16:22
4 İyn, 2019 | 17:35 Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi bayram günlərində gücləndirilmiş iş rejimində çalışacaq 4 İyn, 2019 | 17:35