Nazir Rəşad Nəbiyev Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri ilə görüşüb
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Türkiyədə işgüzar səfərdədir.
Oktyabrın 2-də Bakıda Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) Avropa və Şimali Atlantika (EUR/NAT) və Asiya və Sakit Okean (APAC) regional ofisləri tərəfindən “Axtarış və xilasetmə” üzrə seminar işə başlayıb.
Oktyabrın 1-də Biznes mühiti və beynəlxalq reytinqlər üzrə Komissiyanın Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin rəhbərlik etdiyi “Fiziki infrastruktur” üzrə İşçi qrupunun növbəti iclası keçirilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev 8 oktyabr 2024-cü il tarixində saat 09:30-da Mingəçevir şəhərində yerləşən Heydər Əliyev Mərkəzində Yevlax rayonunun və Mingəçevir şəhərinin sakinlərini qəbul edəcək.
23-28 sentyabrda Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Gürcüstanın Milli Kommunikasiya Komissiyası nümayəndələrinin birgə iştirakı ilə sərhədyanı ərazilərdə radio, televiziya yayımı və mobil rabitə şəbəkələrinin birgə radio monitorinqi və Gəncə şəhərində koordinasiyası üzrə görüş keçirilib.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin kollektivi 27 Sentyabr – Azərbaycan Respublikasında Anım Günü ilə əlaqədar Zəfər parkını ziyarət edib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Çinin Nəqliyyat Nazirliyinin Pekində təşkil etdiyi Qlobal Dayanıqlı Nəqliyyat Forumunda iştirak edib.
“Aztelekom” MMC “Onlayn Azərbaycan” layihəsi çərçivəsində telekommunikasiya infrastrukturunun yenilənməsi və müasir beynəlxalq standartlara uyğunlaşdırılması istiqamətində işləri davam etdirir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Çinə səfər çərçivəsində Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) Baş katibi Yunq Ta Kimlə görüşüb.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev Çinə səfəri çərçivəsində Çin Mülki Aviasiya Administrasiyasının rəhbəri Sonq Jiyonqla görüşüb.