Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin təşkil etdiyi müntəzəm avtobus marşrutu ilə Şuşaya 10000-ci sərnişin səfər edib
Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin təşkil etdiyi müntəzəm avtobus marşrutu ilə  Şuşaya 10000-ci sərnişin səfər edib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin təşkil etdiyi müntəzəm avtobus marşrutu ilə Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya 10000-ci sərnişin səfər edib.  Gülnar Kamal qızı Orucova bugünkü reys ilə Bakı Beynəlxalq Avtovağzal Kompleksindən yola salınıb.
Əslən şuşalı olan, 5 yaşında ailəsi ilə Şuşanı tərk edən Gülnar Orucova 30 ildən sonra atası Kamal Həsənovla birgə doğma şəhərini ziyarətə gedib.
Gülnarə Orucova qeyd edib ki, ailəsi məcburi köçkün olaraq Qəbələdə məskunlaşıb, buna baxmayaraq onlar Şuşaya bağlı ruhda böyüyüblər. “Şuşa haqqında valideynlərimdən o qədər xatirələr eşitmişəm ki, mənə elə gəlir, bütün ömrümü Şuşada keçirmişəm”, – deyə Gülnar Orucova bildirib.
Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin rəisi Anar Rzayev təntənəli yolasalma mərasimində Gülnar Orucovaya “10000-ci sərnişin sertifikatı” və hədiyyə təqdim edib. Xidmət rəisi bildirib ki, işğaldan azad olunmuş ərazilərə  24 yanvar 2022-ci il tarixindən etibarən  həyata keçirilən səfərlərə maraq olduqca böyükdür. “Bu günədək müəyyən edilmiş istiqamətlər üzrə 312 reys həyata keçirilib, 13069 nəfər Şuşa, Ağdam və Füzuli şəhərlərini ziyarət edib. Bu gün isə Şuşaya 10000-ci sərnişini yola salırıq”, – deyə Anar Rzayev vurğulayıb.
Qeyd edək ki, müəyyən olunmuş istiqamətlər üzrə bilet satışı www.yolumuzqarabaga.az portalı vasitəsilə onlayn qaydada həyata keçirilir. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə giriş icazəsinin bilet alışı prosesi ilə sinxronlaşdırılması, güzəşt tətbiq ediləcək şəxslərin müəyyənləşməsi üçün onlayn bilet satışı portalı müvafiq informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilib. Sərnişinlər gediş və qayıdış biletlərini əvvəlcədən eyni vaxtda sifariş edirlər. Müəyyən imtiyazlı şəxslərə ildə bir dəfə bu istiqamətlər üzrə pulsuz bilet almaq imkanı yaradılıb. Bu kateqoriyaya Vətən Müharibəsi Qəhrəmanları, Milli Qəhrəmanlar, şəhid ailələrinin üzvləri, Qarabağ müharibəsi əlilləri aiddir.
Sərnişindaşımanı həyata keçirən sürücüləri Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyi (ANAMA) mina təhlükəsizliyinə dair təlimlərə cəlb edib. Onlara əsas təhlükəsizlik qaydalarına dair təlimat kitabçaları təqdim olunub. Sərnişinlərin məlumatlandırılması və təlimatlandırılması üçün avtobuslarda mina təhlükəsizliyi ilə bağlı videoçarxlar nümayiş etdirilir.
Səfər zamanı təhlükəsizliyin təmin olunması məqsədilə sərnişinləri polis əməkdaşları müşayiət edir. Şuşa, Ağdam və Füzuli şəhərlərində sərnişinlər tarixi, mədəni və dini abidələri ziyarət edirlər.

Регулярным автобусным маршрутом, организуемым Государственной службой автомобильного транспорта, Шушу посетил 10000-й пассажир
Регулярным автобусным маршрутом, организуемым Государственной службой автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта, культурную столицу Азербайджана - Шушу посетил 10000-й пассажир. Сегодняшним рейсом из Бакинского международного автовокзального комплекса в Шушу отправилась Оруджева Гюльнар Кямал гызы.
Уроженка города Шуша Гюльнар Оруджева покинула родной город вместе с семьей возрасте пяти лет, а спустя 30 лет возвращается в Шушу вместе с отцом Кямалом Гасановым.
Гульнар Оруджева отметила, что ее семья в качестве вынужденных переселенцев поселилась в Габале. «Я слышала от родителей столько рассказов о Шуше, что мне кажется, будто я провела там всю жизнь», – сказала она.
Начальник Государственной службы автомобильного транспорта Анар Рзаев на торжественной церемонии проводов вручил Гюльнар Оруджевой «Сертификат 10000-ного пассажира» и подарок. Он отметил, что интерес к поездкам на освобожденные территории, осуществляемым с 24 января 2022 года, достаточно велик. «На сегодня по этим направлениям осуществлены 312 рейсов, 13 069 человек посетили Шушу, Агдам и Физули. А сегодня мы отправляем 10 000-го пассажира в Шушу», - сказал Анар Рзаев.
Отметим, что продажа билетов осуществляется онлайн на портале www.yolumuzqarabaga.az. Для обеспечения безопасности, синхронизации доступа на освобожденные от оккупации территории с процессом покупки билетов, выявления тех, кто будет иметь право на льготы, портал онлайн-продажи билетов интегрирован в соответствующие информационные системы. Пассажиры должны заранее заказать билеты в оба конца. Некоторые категории лиц могут воспользоваться бесплатными билетами. К ним относятся герои Отечественной войны Азербайджана, Национальные герои, члены семей шехидов и инвалиды Карабахской войны.
Водители, осуществляющие перевозку пассажиров, были привлечены Национальным агентством по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) к тренингам в области минной безопасности. Им были предоставлены учебные пособия по основным правилам безопасности. Для информирования пассажиров в автобусах демонстрируются видеоролики на тему минной безопасности.
В целях обеспечения безопасности во время поездки пассажиров сопровождают сотрудники полиции. В Шуше, Агдаме и Физули пассажиры посещают исторические, культурные и религиозные памятники.