5 Noy, 2018 | 15:27 Azərbaycan növbəti dəfə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Şurasına və Radio Tənzimləmə Komitəsinə üzv seçilib 5 Noy, 2018 | 15:27
2 Noy, 2018 | 16:57 İranla İKT sahəsində birgə təcrübə mübadiləsinin aparılması müzakirə olunub 2 Noy, 2018 | 16:57
1 Noy, 2018 | 17:14 Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibi: “Azərbaycanın BTİ-nin fəaliyyətində çox fəal iştirakını yüksək qiymətləndiririk” 1 Noy, 2018 | 17:14
31 Okt, 2018 | 18:00 Ramin Quluzadə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının səlahiyyətli konfransında çıxış edib 31 Okt, 2018 | 18:00
31 Okt, 2018 | 12:10 “İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində keçirilən “Hackathon”un qalibləri bəlli oldu 31 Okt, 2018 | 12:10
30 Okt, 2018 | 16:41 Azərbaycanda innovasiyalı inkişafda əqli mülkiyyətin qorunmasına dair konfrans keçirilib 30 Okt, 2018 | 16:41
29 Okt, 2018 | 17:58 Azərbaycan Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının səlahiyyətli konfransında təmsil olunur 29 Okt, 2018 | 17:58
29 Okt, 2018 | 17:45 “İnnovasiya həftəsi” çərçivəsində “Hackathon”-a start verildi 29 Okt, 2018 | 17:45
29 Okt, 2018 | 14:45 “Microsoft” “İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyalarının Tətbiqi və Tədrisi Mərkəzi”ndə laboratoriya yaradacaq 29 Okt, 2018 | 14:45