25 Yan, 2023 | 16:42 İşğaldan azad olunmuş ərazilərə avtobus reyslərinə fevral ayı üçün biletlər satışa çıxarılacaq 25 Yan, 2023 | 16:42 Xəbər
24 Yan, 2023 | 15:38 Şuşa və Ağdama müntəzəm avtobus marşrutunun təşkilindən bir il ötür 24 Yan, 2023 | 15:38 Xəbər
23 Yan, 2023 | 16:38 TRT-nin nümayəndə heyəti Azərbaycanda teleradio yayımı ilə bağlı araşdırma aparıb 23 Yan, 2023 | 16:38 Xəbər
20 Yan, 2023 | 12:28 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin kollektivi Şəhidlər xiyabanını ziyarət edib 20 Yan, 2023 | 12:28 Xəbər
19 Yan, 2023 | 10:42 Daha 4 istiqamət üzrə “Biletim.az” portalından onlayn bilet almaq mümkün oldu 19 Yan, 2023 | 10:42 Xəbər
13 Yan, 2023 | 12:41 Nazir müavini Rəhman Hümmətov Macarıstanın “Wizz Air”şirkətinin icraçı vitse-prezidenti ilə görüşüb 13 Yan, 2023 | 12:41 Xəbər
12 Yan, 2023 | 14:22 Nazir Rəşad Nəbiyev Tovuz şəhərində vətəndaşları qəbul edib 12 Yan, 2023 | 14:22 Xəbər
10 Yan, 2023 | 18:01 Bakıda keçiriləcək 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresinin Təşkilat Komitəsinin ilk iclası olub 10 Yan, 2023 | 18:01 Xəbər