25 Apr, 2023 | 15:16 İşğaldan azad olunmuş ərazilərə avtobus reyslərinə may ayı üçün biletlər satışa çıxarılacaq 25 Apr, 2023 | 15:16 Xəbər
22 Apr, 2023 | 16:29 Nazirliyin həmtəşkilatçılığı ilə “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Xəzəri qoruyaq” adlı ekoloji aksiya keçirilir 22 Apr, 2023 | 16:29 Xəbər
20 Apr, 2023 | 12:37 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi bayram günlərində gücləndirilmiş iş rejimində fəaliyyət göstərəcək 20 Apr, 2023 | 12:37 Xəbər
19 Apr, 2023 | 18:31 Nazir müavini Samir Məmmədov Koreya Respublikasının nümayəndə heyəti ilə görüşüb 19 Apr, 2023 | 18:31 Xəbər
18 Apr, 2023 | 10:35 Nazir Rəşad Nəbiyev “Shandong Port Group”un nümayəndələri ilə görüşüb 18 Apr, 2023 | 10:35 Xəbər
12 Apr, 2023 | 14:20 “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsi çərçivəsində ilk təlim səfəri baş tutub 12 Apr, 2023 | 14:20 Xəbər
11 Apr, 2023 | 17:36 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində ağacəkmə aksiyası keçirib 11 Apr, 2023 | 17:36 Xəbər
11 Apr, 2023 | 16:57 Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində maarifləndirici sosial kampaniya keçirib 11 Apr, 2023 | 16:57 Xəbər
11 Apr, 2023 | 15:36 Nazir Rəşad Nəbiyev Naftalanda iki övladı şəhid olmuş ailəni ziyarət edib 11 Apr, 2023 | 15:36 Xəbər