Müntəzəm avtobus marşrutları ilə Şuşa və Ağdam şəhərlərinə 4448 sərnişin səfər edib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərə yanvarın 24-dən istifadəyə verdiyi müntəzəm avtobus marşrutları ilə bu günədək 114 reys həyata keçirilib, 4448 nəfər Şuşa və Ağdam şəhərlərini ziyarət edib.
Sərnişinlərdən 3049-u Şuşaya səfər edib. Onlardan 1781 nəfər Bakı-Şuşa-Bakı, 1268 nəfər isə Əhmədbəyli-Şuşa-Əhmədbəyli reysi ilə gedib.
Ağdama isə ümumilikdə 1399 sərnişin səfər edib. Onlardan 568 nəfər Bakı-Ağdam-Bakı, 831 nəfər isə Bərdə-Ağdam-Bərdə reysi ilə gedib.
67 nəfər imtiyazlı şəxs (Vətən müharibəsi qəhrəmanları, Milli qəhrəmanlar, şəhid ailəsinin üzvləri, Qarabağ müharibəsi əlilləri) işğaldan azad olunmuş ərazilərə ödənişsiz səfər edib.
Səfər zamanı müvafiq xidmətlərin göstərilməsi və təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə sərnişinləri könüllülər və polis əməkdaşları müşayiət edir. Şuşa və Ağdam şəhərlərindəki tarixi, mədəni və dini abidələri ziyarət peşəkar bələdçinin iştirakı ilə təşkil olunur.
Sərnişin daşınması ilə bağlı sistemliliyin təmin edilməsi və sərnişindaşımaya dair məlumat bazasının formalaşdırılması məqsədilə marşrut xətləri üzrə bilet satışı www.yolumuzqarabaga.az portalı üzərindən onlayn qaydada həyata keçirilir. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə giriş icazəsinin bilet alışı prosesi ilə sinxronlaşdırılması, güzəşt tətbiq ediləcək şəxslərin müəyyənləşməsi, habelə pandemiya şəraitində yoluxma risklərinin minimuma endirilməsi üçün onlayn bilet satışı portalı müvafiq informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilib.
Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidməti işğaldan azad edilmiş ərazilərə daşımaların və sərnişinlərin təhlükəsizliyi nəzərə alınmaqla ən çox ehtiyac duyulan istiqamətlər üzrə müntəzəm avtobus marşrutlarının yaradılması ilə bağlı işləri davam etdirir. Qarabağ bölgəsinə sərnişindaşıma fəaliyyətinin genişləndirilməsi çərçivəsində Bakı-Füzuli-Bakı şəhərlərarası müntəzəm avtobus marşrutu müsabiqəyə çıxarılıb.

4,448 passengers visited Shusha and Aghdam by regular bus routes
To date, 114 trips have been made on regular bus routes, commissioned on 24 January to the territories liberated from occupation by the State Road Transport Service under the Ministry of Digital Development and Transport, and 4,448 people have visited Shusha and Aghdam.
As of today, 3,049 passengers have visited Shusha. Out of them, 1,781 people have visited on the Baku–Shusha–Baku route and 1,268 people – on the Ahmadbeyli–Shusha–Ahmadbeyli route.
A total of 1,399 passengers have visited Aghdam. Of those, 568 people have visited on the Baku–Aghdam–Baku route, and 831 people – on the Barda–Aghdam–Barda route.
67 privileged persons (heroes of the Patriotic War, national heroes, family members of martyrs, disabled people of the Karabakh War) have visited the liberated territories for free.
In order to provide appropriate services and security, passengers are accompanied by volunteers and police officers during the journey. Visits to historical, cultural and religious monuments in Shusha and Aghdam are organized with the participation of a professional guide.
In order to ensure the systematization of passenger transport and the formation of a database on passenger transport, ticket sales for the routes are carried out online via the portal www.yolumuzqarabaga.az . The online ticketing portal has been integrated into the relevant information systems to ensure security and synchronize access to the liberated territories with the ticketing process, to identify those to whom the discount would apply, and to minimize the risk of contamination during the pandemic.
The State Road Transport Service continues to work on establishing regular bus routes in the most sought-after areas, taking into account the safety of transport and passengers to the liberated territories. As part of the expansion of passenger transport to the Karabakh region, a tender was launched for a regular intercity bus route Baku–Fuzuli–Baku.