Müntəzəm avtobus marşrutları ilə Şuşa və Ağdam şəhərlərinə 4448 sərnişin səfər edib
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin işğaldan azad olunmuş ərazilərə yanvarın 24-dən istifadəyə verdiyi müntəzəm avtobus marşrutları ilə bu günədək 114 reys həyata keçirilib, 4448 nəfər Şuşa və Ağdam şəhərlərini ziyarət edib.
Sərnişinlərdən 3049-u Şuşaya səfər edib. Onlardan 1781 nəfər Bakı-Şuşa-Bakı, 1268 nəfər isə Əhmədbəyli-Şuşa-Əhmədbəyli reysi ilə gedib.
Ağdama isə ümumilikdə 1399 sərnişin səfər edib. Onlardan 568 nəfər Bakı-Ağdam-Bakı, 831 nəfər isə Bərdə-Ağdam-Bərdə reysi ilə gedib.
67 nəfər imtiyazlı şəxs (Vətən müharibəsi qəhrəmanları, Milli qəhrəmanlar, şəhid ailəsinin üzvləri, Qarabağ müharibəsi əlilləri) işğaldan azad olunmuş ərazilərə ödənişsiz səfər edib.
Səfər zamanı müvafiq xidmətlərin göstərilməsi və təhlükəsizliyin təmin edilməsi məqsədilə sərnişinləri könüllülər və polis əməkdaşları müşayiət edir. Şuşa və Ağdam şəhərlərindəki tarixi, mədəni və dini abidələri ziyarət peşəkar bələdçinin iştirakı ilə təşkil olunur.
Sərnişin daşınması ilə bağlı sistemliliyin təmin edilməsi və sərnişindaşımaya dair məlumat bazasının formalaşdırılması məqsədilə marşrut xətləri üzrə bilet satışı www.yolumuzqarabaga.az portalı üzərindən onlayn qaydada həyata keçirilir. Təhlükəsizliyin təmin edilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə giriş icazəsinin bilet alışı prosesi ilə sinxronlaşdırılması, güzəşt tətbiq ediləcək şəxslərin müəyyənləşməsi, habelə pandemiya şəraitində yoluxma risklərinin minimuma endirilməsi üçün onlayn bilet satışı portalı müvafiq informasiya sistemlərinə inteqrasiya edilib.
Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidməti işğaldan azad edilmiş ərazilərə daşımaların və sərnişinlərin təhlükəsizliyi nəzərə alınmaqla ən çox ehtiyac duyulan istiqamətlər üzrə müntəzəm avtobus marşrutlarının yaradılması ilə bağlı işləri davam etdirir. Qarabağ bölgəsinə sərnişindaşıma fəaliyyətinin genişləndirilməsi çərçivəsində Bakı-Füzuli-Bakı şəhərlərarası müntəzəm avtobus marşrutu müsabiqəyə çıxarılıb.

Регулярными автобусными маршрутами в Шушу и Агдам совершили поездки 4448 пассажиров
По сегодняшний день по регулярным автобусным маршрутам, открытым с 24 января Государственной службой автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта в освобожденные от оккупации территории, осуществлено 114 рейсов, 4448 человек посетили города Шуша и Агдам.
3 049 пассажиров посетили Шушу. Из них 1 781 человек отправился рейсом Баку-Шуша-Баку, а 1 268 человек - Ахмедбейли-Шуша-Ахмедбейли.
Всего Агдам посетило 1 399 человек. Из них 568 человек отправились рейсом Баку-Агдам-Баку, а 831 - Барда-Агдам-Барда.
Бесплатные поездки на освобожденные от оккупации территории организованы для 67 льготников (герои Отечественной войны, национальные герои, члены семей шехидов, инвалиды Карабахской войны).
В целях оказания соответствующих услуг и обеспечения безопасности во время поездки пассажиров сопровождают волонтеры и сотрудники полиции. Посещение исторических, культурных и религиозных памятников в Шуше и Агдаме организуется с участием профессионального гида.
В целях обеспечения систематизации пассажирских перевозок и формирования базы данных по пассажирским перевозкам продажа билетов по маршрутным линиям осуществляется в онлайн форме посредством портала www.yolumuzqarabaga.az. Для обеспечения безопасности, синхронизации доступа на освобожденные от оккупации территории с процессом покупки билетов, выявления тех, кто будет иметь право на льготы, а также минимизации риска заражения в условиях пандемии портал онлайн-продажи билетов интегрирован в соответствующие информационные системы.
Государственная служба автомобильного транспорта продолжает работу по созданию регулярных автобусных маршрутов по наиболее востребованным направлениям с учетом безопасности перевозок и пассажиров на освобожденные от оккупации территории. В рамках расширения деятельности по перевозке пассажиров в Карабахский регион на конкурс выставлен междугородний регулярный автобусный маршрут Баку-Физули-Баку.