25 il ərzində Azərbaycanda müxtəlif mövzulara aid 1140 poçt markası nəşr olunub
Ölkəmizdə poçt markalarının çapını və yayımını təşkil edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Azərmarka” MMC-nin yaradılmasından 25 il ötür. “Azərmarka” 14 iyul 1992-ci ildə yaradılıb. Amma Azərbaycanda markanın yaranma tarixi daha qədimdir. Ölkəmizdə ilk marka 1919-cu ildə çap edilib və Azərbaycan əsgərinə həsr olunub.
1992-ci ildən isə filateliya sahəsi ölkəmizdə daha uğurla inkişaf etməyə başlayıb. Beləliklə, həmin dövrdən müxtəlif mövzulara aid 1140 poçt markası, 14 növ markalanmış, yüzlərlə növ markalanmamış poçt zərfləri hazırlanaraq satışa çıxarılıb.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinə, dövlət atributlarına, iqtisadi inkişafına, fauna və florasına, milli bayramlarına, memarlıq abidələrinə, görkəmli siyasi-ictimai xadimlərinə, beynəlxalq əhəmiyyətli mühüm tədbirlərə, Qarabağa aid poçt markaları çap olunaraq dövriyyəyə buraxılıb. Eyni zamanda, həmin markaların beynəlxalq aləmdə də yayımı təşkil edilib.
Bundan əlavə, beynəlxalq təşkilatlar və dünyanın 12 ölkəsi ilə birgə 17 poçt markası da dövriyyəyə buraxılıb.
Ölkəmiz gənc dövlət kimi marka buraxılışına müstəqillik illərində başlamasına baxmayaraq, ötən qısa müddət ərzində dünya filatelistləri arasında Azərbaycan poçt markalarına böyük maraq yaranıb. Azərbaycanın poçt markaları bu gün dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Rusiya, Fransa, Almaniya, İngiltərə, Çin, İsrail, İspaniya və Belçikada keçirilən ümumdünya filateliya sərgilərində uğurla nümayiş etdirilir.
Bundan başqa, Azərbaycan Filateliya İttifaqı ilə birlikdə Bakıda çox uğurla 4 Milli filateliya sərgiləri keçirilib.
Fəaliyyəti dövründə “Azərmarka” müxtəlif ölkələrdə keçirilən beynəlxalq filateliya sərgilərində uğurlu iştirakına görə onlarla qızıl medal və diplomlarla təltif edilib.
1919-cu ildən bu günədək Azərbaycan Respublikasında dövriyyəyə buraxılmış bütün markaların, “Birinci gün” zərflərinin, markalanmış zərflərin və poçt kartlarının, xüsusi ştempellərin nümunələrini özündə əks etdirən 8 kataloq nəşr edilib.
Bu dövrdə “Heydər Əliyev və Azərbaycan rabitəsi”, “Azərbaycan rabitəsi müstəqillik dövründə 1991-2001” adlı kitablar və “İçərişəhər” haqqında, “Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin 20 illiyi” ilə əlaqədar, “Azərbaycan gömrük muzeyinin xəzinəsi”, “Eurovision Bakı-2012” mahnı müsabiqəsinə, “Qarabağ poçt markalarında” mövzusuna və “Birinci Avropa Oyunları”na həsr edilmiş markalardan ibarət kitablar hazırlanaraq çap olunub.
Ötən müddət ərzində Ermənistanın işğalçı hakimiyyəti tərəfindən uydurma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adından buraxılmış markaların qanunsuzluğu barədə Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) Beynəlxalq bürosu tərəfindən bir neçə sirkulyar qərar qəbul olunaraq ÜPİ-nin üzv ölkələrinə göndərilib. Eyni zamanda, üzərində işğalçı Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən uydurma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adından buraxılan marka olan bütün məktub korrespondensiyalarının qəbul edilib işlənməsinin yolverilməzliyi rəsmi olaraq onlara bildirilib.
Qeyd edək ki, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin əmrinə əsasən “Azərmarka” MMC-nin bir qrup əməkdaşı yubiley münasibəti ilə səmərəli fəaliyyətinə görə təltif olunub.

1140 postage stamps on various topics have been issued in Azerbaijan over 25 years
25 years have elapsed since the establishment of Azermarka LLC of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies, which issues and distributes postage stamps in our country. Azermarka was established on July 14, 1992. Yet, the history of creation of postage stamps in Azerbaijan is much older. The first postage stamp was issued in our country in 1919. It was devoted to the Azerbaijani soldier.
From 1992, the philatelic sphere has been developing more successfully in our country. Thus, 1140 postage stamps on various topics, 14 types of stamped envelopes and hundreds of various types of unstamped envelopes have been released and put on sale in Azerbaijan in this period.
Postage stamps dedicated to the independence, state attributes, economic development, fauna and flora, national holidays, architectural monuments, prominent political and public figures of the Republic of Azerbaijan, as well as Garabagh and important events held in the country have been issued and put into circulation. The same postage stamps have been issued abroad as well.
Besides, 17 postage stamps have been issued jointly with international organizations and 12 countries of the world.
Despite the fact that our young state started issuing postage stamps relatively recently, during the years of its independence, Azerbaijan's postage stamps arouse much interest among philatelists across the world. Today, the postage stamps of Azerbaijan are successfully demonstrated in many international philatelic exhibitions held worldwide, including in Russia, France, Germany, England, China, Israel, Spain and Belgium.
The 4th National Philatelic Exhibitions were held successfully in Baku jointly with Azerbaijan Philatelic Union.
Azermarka has been awarded dozens of gold medals and diplomas for its active participation in international philatelic exhibitions held in different countries.
8 catalogues featuring the special postmark samples of all postage stamps, “First Day” envelopes, stamped envelopes and postal cards that have been put into circulation in the Republic of Azerbaijan from 1919 until today have been published.
During this period, books titled “Heydar Aliyev and Azerbaijan’s Communications”, “Azerbaijan’s Communications in the period of independence 1991-2001”, “Icheri Sheher”, “The 20th anniversary of Azerbaijan's state independence”, “Treasury of Azerbaijan Customs Museum”, as well as books with postages stamps titled “Garabagh in postage stamps”, “The First European Games” were published.
Over the past period, the International Bureau of the Universal Postal Union (UPU) has adopted several circular decisions in connection with the illegal release of postage stamps by the Armenian occupation authorities on behalf of the so-called “Nagorno Karabakh Republic”. These circular decisions were sent to the UPU member states. At the same time, the UPU member states were notified about the inadmissibility of accepting and processing written correspondence with a postage stamp released by the Armenian occupation authorities on behalf of “Nagorno Karabakh Republic”.
It should be noted that, on the occasion of the jubilee, a group of the employees of Azermarka LLC were awarded for their fruitful activity by the order of Minister of Transport, Communications and High Technologies Ramin Guluzade.