25 il ərzində Azərbaycanda müxtəlif mövzulara aid 1140 poçt markası nəşr olunub
Ölkəmizdə poçt markalarının çapını və yayımını təşkil edən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi “Azərmarka” MMC-nin yaradılmasından 25 il ötür. “Azərmarka” 14 iyul 1992-ci ildə yaradılıb. Amma Azərbaycanda markanın yaranma tarixi daha qədimdir. Ölkəmizdə ilk marka 1919-cu ildə çap edilib və Azərbaycan əsgərinə həsr olunub.
1992-ci ildən isə filateliya sahəsi ölkəmizdə daha uğurla inkişaf etməyə başlayıb. Beləliklə, həmin dövrdən müxtəlif mövzulara aid 1140 poçt markası, 14 növ markalanmış, yüzlərlə növ markalanmamış poçt zərfləri hazırlanaraq satışa çıxarılıb.
Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinə, dövlət atributlarına, iqtisadi inkişafına, fauna və florasına, milli bayramlarına, memarlıq abidələrinə, görkəmli siyasi-ictimai xadimlərinə, beynəlxalq əhəmiyyətli mühüm tədbirlərə, Qarabağa aid poçt markaları çap olunaraq dövriyyəyə buraxılıb. Eyni zamanda, həmin markaların beynəlxalq aləmdə də yayımı təşkil edilib.
Bundan əlavə, beynəlxalq təşkilatlar və dünyanın 12 ölkəsi ilə birgə 17 poçt markası da dövriyyəyə buraxılıb.
Ölkəmiz gənc dövlət kimi marka buraxılışına müstəqillik illərində başlamasına baxmayaraq, ötən qısa müddət ərzində dünya filatelistləri arasında Azərbaycan poçt markalarına böyük maraq yaranıb. Azərbaycanın poçt markaları bu gün dünyanın bir çox ölkələrində, o cümlədən Rusiya, Fransa, Almaniya, İngiltərə, Çin, İsrail, İspaniya və Belçikada keçirilən ümumdünya filateliya sərgilərində uğurla nümayiş etdirilir.
Bundan başqa, Azərbaycan Filateliya İttifaqı ilə birlikdə Bakıda çox uğurla 4 Milli filateliya sərgiləri keçirilib.
Fəaliyyəti dövründə “Azərmarka” müxtəlif ölkələrdə keçirilən beynəlxalq filateliya sərgilərində uğurlu iştirakına görə onlarla qızıl medal və diplomlarla təltif edilib.
1919-cu ildən bu günədək Azərbaycan Respublikasında dövriyyəyə buraxılmış bütün markaların, “Birinci gün” zərflərinin, markalanmış zərflərin və poçt kartlarının, xüsusi ştempellərin nümunələrini özündə əks etdirən 8 kataloq nəşr edilib.
Bu dövrdə “Heydər Əliyev və Azərbaycan rabitəsi”, “Azərbaycan rabitəsi müstəqillik dövründə 1991-2001” adlı kitablar və “İçərişəhər” haqqında, “Azərbaycan dövlət müstəqilliyinin 20 illiyi” ilə əlaqədar, “Azərbaycan gömrük muzeyinin xəzinəsi”, “Eurovision Bakı-2012” mahnı müsabiqəsinə, “Qarabağ poçt markalarında” mövzusuna və “Birinci Avropa Oyunları”na həsr edilmiş markalardan ibarət kitablar hazırlanaraq çap olunub.
Ötən müddət ərzində Ermənistanın işğalçı hakimiyyəti tərəfindən uydurma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adından buraxılmış markaların qanunsuzluğu barədə Ümumdünya Poçt İttifaqının (ÜPİ) Beynəlxalq bürosu tərəfindən bir neçə sirkulyar qərar qəbul olunaraq ÜPİ-nin üzv ölkələrinə göndərilib. Eyni zamanda, üzərində işğalçı Ermənistan hakimiyyəti tərəfindən uydurma “Dağlıq Qarabağ Respublikası” adından buraxılan marka olan bütün məktub korrespondensiyalarının qəbul edilib işlənməsinin yolverilməzliyi rəsmi olaraq onlara bildirilib.
Qeyd edək ki, nəqliyyat, rabitə və yüksək texnologiyalar naziri Ramin Quluzadənin əmrinə əsasən “Azərmarka” MMC-nin bir qrup əməkdaşı yubiley münasibəti ilə səmərəli fəaliyyətinə görə təltif olunub.

За 25 лет в Азербайджане издано 1140 почтовых марок на различные темы
Исполняется 25 лет со дня создания ООО «Азермарка» Министерства транспорта, связи и высоких технологий, которое занимается организацией выпуска и распространения почтовых марок в Азербайджане. «Азермарка» была создана 14 июля 1992 года.
Стоит отметить, что первая марка в Азербайджане была выпущена в 1919 году и посвящена Азербайджанскому солдату.
С 1992 года область филателии в стране начал развиваться более успешно. С тех пор были выпущены и выставлены на продажу 1140 почтовых марок на различные темы, 14 видов маркированных, сотни немаркированных почтовых конвертов.
Так, напечатаны и выпущены в обращение почтовые марки, посвященные независимости, государственным атрибутам, экономическому развитию, фауне и флоре, национальным праздникам, архитектурным памятникам, выдающимся общественно-политическим деятелям Азербайджанской Республики, важным международным мероприятиям, Карабаху. В то же время, было организовано их распространение на международной арене.
Кроме того, совместно с международными организациями и 12 странами мира в обращение было выпущено 17 почтовых марок.
Несмотря на то, что Азербайджан как молодое государство начал выпуск почтовых марок в годы своей независимости, азербайджанские марки уже вызывают большой интерес среди филателистов мира. Сегодня наши почтовые марки с успехом демонстрируются на всемирных выставках филателии, проводимых во многих странах, в том числе в России, Франции, Германии, Англии, Китае, Израиле, Испании и Бельгии.
Наряду с этим, совместно с Союзом филателистов Азербайджана в Баку с успехом были проведены 4 национальных выставки.
За успешное участие в международных выставках филателии в различных странах «Азермарка» была награждена десятками золотых медалей и дипломов.
Кроме того, напечатано 8 каталогов с образцами всех почтовых марок, конвертов первого дня, маркированных конвертов и почтовых карточек, специальных штемпелей, выпущенных в Азербайджанской Республике в оборот с 1919 года по настоящее время.
За этот период изданы книги «Гейдар Алиев и связь в Азербайджане», «Связь Азербайджана в период независимости 1991-2001» и «Ичеришехер», по случаю 20-летия государственной независимости Азербайджана, марки-книги на темы «Сокровищница музея таможни Азербайджана», «Карабах в почтовых марках», а также посвященные песенному конкурсу «Евровидения-2012» в Баку и Первым Европейским играм.
За прошедший период Международным бюро Всемирного почтового союза (ВПС) было принято нескольких циркулярных решений в связи с незаконным выпуском властями оккупационной Армении от имени так называемой «Нагорно-Карабахской Республики» почтовых марок, которые были отправлены странам-членам. В то же время, до их внимания было официально доведено недопустимость принятия и обработки всех письменных корреспонденций с маркой, выпущенной властями оккупационной Армении от имени «Нагорно-Карабахской Республики».
Отметим, что приказом министра транспорта, связи и высоких технологий Рамина Гулузаде группа сотрудников ООО «Азермарка» по случаю юбилея награждены за плодотворную деятельность.