Azərbaycanın süni intellekt bacarıqlarının inkişafına dair təcrübəsi Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun hesabatında yüksək qiymətləndirilib
Xəbər
Azərbaycanın süni intellekt sahəsində həyata keçirdiyi təşəbbüslər beynəlxalq səviyyədə növbəti dəfə tanınıb. Belə ki, Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) dərc etdiyi “Bacarıqlar bizi irəli aparır: süni intellekt dövründə nəqliyyat sahəsində işçi qüvvəsinin bacarıqları – xülasə və nəticələr” adlı hesabatda ölkəmizin təcrübəsinə xüsusi yer ayrılıb.
Hesabatda süni intellektin tətbiqi fonunda işçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı siyasət yanaşmaları təhlil olunub və dövlətlər üçün əsas istiqamətlər müəyyən edilib. Bu çərçivədə “Azərbaycan Respublikasının 2025 – 2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” müsbət nümunə kimi göstərilib.
Xüsusilə vurğulanıb ki, Azərbaycanın yanaşması süni intellekti əmək bazarı üçün risk kimi deyil, peşəkar inkişaf üçün yeni imkan kimi təqdim edir. Strategiya çərçivəsində ictimaiyyətin süni intellekt barədə məlumatlılığının artırılması, etik və məsuliyyətli istifadənin təşviqi prioritet kimi müəyyən olunub. Bu məqsədlə Milli Süni İntellekt Mərkəzi nəzdində yaradılan Süni İntellekt Akademiyası vasitəsilə ilkin biliklərdən başlayaraq daha dərin STEM əsaslı təlim proqramları həyata keçirilir. Strategiya çərçivəsində müxtəlif dövlət qurumları üzrə 500 əməkdaş üçün təlim və 3000 nəfərlik süni intellekt mütəxəssisi icmasının formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Hesabatda ümumilikdə bildirilib ki, nəqliyyat sektorunda süni intellektin tətbiqi yalnız texnoloji deyil, eyni zamanda bacarıqların inkişafı və əmək bazarının transformasiyası məsələsidir. Bu baxımdan Azərbaycanın yanaşmasının beynəlxalq səviyyədə qeyd edilməsi ölkəmizin bu sahədə irəli sürdüyü siyasətin düzgün istiqamətdə olduğunu bir daha təsdiqləyir. Həmçinin Azərbaycanın süni intellekt, rəqəmsallaşma, innovasiya və insan kapitalının inkişafı üzrə həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin beynəlxalq səviyyədə tanındığını və digər ölkələrə nümunə təşkil etdiyini göstərir.

В отчете Международного транспортного форума высоко оценен опыт Азербайджана в развитии навыков по искусственному интеллекту
Инициативы, реализуемые Азербайджаном в области искусственного интеллекта, в очередной раз получили международное признание. Так, в отчете под названием «Навыки двигают нас вперед: навыки рабочей силы транспортной отрасли в эпоху искусственного интеллекта — резюме и выводы», опубликованном Международным транспортным форумом (МТФ), особое внимание уделяется опыту нашей страны.
В отчете проанализированы политические подходы по развитию навыков рабочей силы на фоне внедрения искусственного интеллекта и определены ключевые направления для государств. В этом контексте в качестве положительного примера приводится «Стратегия искусственного интеллекта Азербайджанской Республики на 2025-2028 годы».
Особое внимание было уделено тому, что азербайджанский подход рассматривает искусственный интеллект не как риск для рынка труда, а как новую возможность для профессионального развития. В рамках стратегии в качестве приоритетов определены повышение осведомленности общественности об искусственном интеллекте и содействие его этичному и ответственному использованию. С этой целью посредством Академии искусственного интеллекта, созданной при Национальном центре искусственного интеллекта, реализуются более углубленные программы обучения на основе STEM, начиная с базовых знаний. В рамках стратегии предусматривается обучение 500 сотрудников различных государственных структур и формирование сообщества из 3000 специалистов по искусственному интеллекту.
В отчете отмечено, что применение искусственного интеллекта в транспортном секторе — это не только технологический вопрос, но и вопрос развития навыков и трансформации рынка труда. С этой точки зрения международное признание подхода Азербайджана еще раз подтверждает, что политика, проводимая нашей страной в этой области, осуществляется в правильном направлении. Это также свидетельствует о том, что последовательная политика, реализуемая Азербайджаном в сфере искусственного интеллекта, цифровизации, инноваций и развития человеческого капитала, признана на международном уровне и служит примером для других стран.