Azərbaycanın süni intellekt bacarıqlarının inkişafına dair təcrübəsi Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun hesabatında yüksək qiymətləndirilib
Xəbər
Azərbaycanın süni intellekt sahəsində həyata keçirdiyi təşəbbüslər beynəlxalq səviyyədə növbəti dəfə tanınıb. Belə ki, Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) dərc etdiyi “Bacarıqlar bizi irəli aparır: süni intellekt dövründə nəqliyyat sahəsində işçi qüvvəsinin bacarıqları – xülasə və nəticələr” adlı hesabatda ölkəmizin təcrübəsinə xüsusi yer ayrılıb.
Hesabatda süni intellektin tətbiqi fonunda işçi qüvvəsinin bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı siyasət yanaşmaları təhlil olunub və dövlətlər üçün əsas istiqamətlər müəyyən edilib. Bu çərçivədə “Azərbaycan Respublikasının 2025 – 2028-ci illər üçün süni intellekt Strategiyası” müsbət nümunə kimi göstərilib.
Xüsusilə vurğulanıb ki, Azərbaycanın yanaşması süni intellekti əmək bazarı üçün risk kimi deyil, peşəkar inkişaf üçün yeni imkan kimi təqdim edir. Strategiya çərçivəsində ictimaiyyətin süni intellekt barədə məlumatlılığının artırılması, etik və məsuliyyətli istifadənin təşviqi prioritet kimi müəyyən olunub. Bu məqsədlə Milli Süni İntellekt Mərkəzi nəzdində yaradılan Süni İntellekt Akademiyası vasitəsilə ilkin biliklərdən başlayaraq daha dərin STEM əsaslı təlim proqramları həyata keçirilir. Strategiya çərçivəsində müxtəlif dövlət qurumları üzrə 500 əməkdaş üçün təlim və 3000 nəfərlik süni intellekt mütəxəssisi icmasının formalaşdırılması nəzərdə tutulur.
Hesabatda ümumilikdə bildirilib ki, nəqliyyat sektorunda süni intellektin tətbiqi yalnız texnoloji deyil, eyni zamanda bacarıqların inkişafı və əmək bazarının transformasiyası məsələsidir. Bu baxımdan Azərbaycanın yanaşmasının beynəlxalq səviyyədə qeyd edilməsi ölkəmizin bu sahədə irəli sürdüyü siyasətin düzgün istiqamətdə olduğunu bir daha təsdiqləyir. Həmçinin Azərbaycanın süni intellekt, rəqəmsallaşma, innovasiya və insan kapitalının inkişafı üzrə həyata keçirdiyi ardıcıl siyasətin beynəlxalq səviyyədə tanındığını və digər ölkələrə nümunə təşkil etdiyini göstərir.

Azerbaijan’s initiatives in the field of artificial intelligence (AI) have once again received international recognition. In particular, the report published by the International Transport Forum (ITF), titled “Skills Move us Forward: Transport Workforce Skills in the Age of AI – Summary and Conclusions,” gives special attention to the country’s experience.
The report analyzes policy approaches to developing workforce skills in the context of AI adoption and identifies key priorities for governments. In this context, the “Artificial Intelligence Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2025–2028” is highlighted as a positive example.
It is particularly emphasized that Azerbaijan’s approach presents AI not as a risk to the labor market, but as a new opportunity for professional development. Within the Strategy, raising public awareness of artificial intelligence, as well as promoting its ethical and responsible use, have been identified as key priorities. To this end, training programs ranging from foundational knowledge to more advanced STEM-based curricula are being implemented through the Artificial Intelligence Academy established under the National Artificial Intelligence Center. The Strategy also envisages the training of 500 employees across various government institutions and the development a community of 3,000 AI specialists.
Overall, the report states that AI adoption in the transport sector is not only a technological issue but also one of skills development and labor market transformation. In this regard, the international recognition of Azerbaijan’s approach once again confirms that the country’s policies in this field are moving in the right direction. It also demonstrates that Azerbaijan’s consistent policy efforts in AI, digitalization, innovation, and human capital development are internationally recognized and serve as a model for other countries.