Azərbaycanın sədrliyi ilə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun birinci rüb iclasları keçirilib
Paris şəhərində Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) Nəqliyyat Tədqiqat Komitəsinin və Nəqliyyatı İdarəetmə Şurasının növbəti iclasları keçirilib.
Tədbirlərdə Azərbaycanın BNF-yə sədrlik çərçivəsində müəyyən etdiyi prioritetlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Üzv ölkələr qlobal nəqliyyat siyasəti üzrə dialoqun gücləndirilməsi, beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin inkişafı, dayanıqlı nəqliyyat sistemlərinin təşviqi istiqamətində Azərbaycanın gördüyü işləri müsbət qiymətləndirib.
İclaslarda təşkilatın fəaliyyət proqramı, qarşıdakı dövr üçün strateji prioritetlər və qlobal nəqliyyat siyasətinin inkişafı ilə bağlı əsas istiqamətlər müzakirə olunub. Eyni zamanda 6-8 may tarixlərində Azərbaycanın sədrliyi ilə Almaniyanın Leypsiq şəhərində keçiriləcək BNF Zirvə Toplantısının proqramı və hazırlıq məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Qeyd edək ki, hər il keçirilən Zirvə Toplantısı nəqliyyat nazirləri və sektor liderlərinin ən böyük görüş platforması hesab olunur. Bu il tədbir “Dayanıqlı nəqliyyatın maliyyələşdirilməsi” mövzusuna həsr ediləcək.

First Quarter Meetings of the International Transport Forum Held Under Azerbaijan’s Chairmanship
The next meetings of the Transport Research Committee and the Transport Management Board of the International Transport Forum (ITF) were held in Paris.
During the events, the significance of the priorities set by Azerbaijan under its ITF chairmanship was emphasized. Member countries positively acknowledged Azerbaijan’s efforts to strengthen dialogue on global transport policy, enhance international transport links, and promote sustainable transport systems.
The meetings also addressed the organization’s work program, strategic priorities for the upcoming period, and key directions for the development of global transport policy. In addition, the program and preparatory matters for the ITF Summit, to be held under Azerbaijan’s chairmanship in Leipzig, Germany, on May 6–8, were highlighted.
It should be noted that the annual Summit is considered the largest platform for transport ministers and sector leaders. This year, the event will focus on the theme of “Financing Sustainable Transport.”