Azərbaycanın sədrliyi ilə Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun birinci rüb iclasları keçirilib
Paris şəhərində Beynəlxalq Nəqliyyat Forumunun (BNF) Nəqliyyat Tədqiqat Komitəsinin və Nəqliyyatı İdarəetmə Şurasının növbəti iclasları keçirilib.
Tədbirlərdə Azərbaycanın BNF-yə sədrlik çərçivəsində müəyyən etdiyi prioritetlərin əhəmiyyəti vurğulanıb. Üzv ölkələr qlobal nəqliyyat siyasəti üzrə dialoqun gücləndirilməsi, beynəlxalq nəqliyyat əlaqələrinin inkişafı, dayanıqlı nəqliyyat sistemlərinin təşviqi istiqamətində Azərbaycanın gördüyü işləri müsbət qiymətləndirib.
İclaslarda təşkilatın fəaliyyət proqramı, qarşıdakı dövr üçün strateji prioritetlər və qlobal nəqliyyat siyasətinin inkişafı ilə bağlı əsas istiqamətlər müzakirə olunub. Eyni zamanda 6-8 may tarixlərində Azərbaycanın sədrliyi ilə Almaniyanın Leypsiq şəhərində keçiriləcək BNF Zirvə Toplantısının proqramı və hazırlıq məsələləri diqqət mərkəzində olub.
Qeyd edək ki, hər il keçirilən Zirvə Toplantısı nəqliyyat nazirləri və sektor liderlərinin ən böyük görüş platforması hesab olunur. Bu il tədbir “Dayanıqlı nəqliyyatın maliyyələşdirilməsi” mövzusuna həsr ediləcək.

Под председательством Азербайджана прошли первые квартальные заседания Международного транспортного форума
В Париже состоялись очередные заседания Комитета по транспортным исследованиям и Совета по управлению транспортом Международного транспортного форума (МТФ).
На мероприятиях была подчеркнута важность приоритетов, установленных Азербайджаном в рамках его председательства в МТФ. Страны-члены положительно оценили работу, проделанную Азербайджаном по усилению диалога по глобальной транспортной политике, развитию международных транспортных связей и продвижению устойчивых транспортных систем.
На заседаниях обсуждалась программа деятельности организации, стратегические приоритеты на предстоящий период и ключевые направления, связанные с развитием глобальной транспортной политики. В то же время в центре внимания оказались программа и подготовительные вопросы саммита МТФ, который пройдет под председательством Азербайджана в Лейпциге (Германия) 6-8 мая.
Отметим, что ежегодный саммит считается крупнейшей площадкой для встреч министров транспорта и лидеров отрасли. В этом году мероприятие будет посвящено теме «Финансирование устойчивого транспорта».