Ministry’s staff visited Khojaly Genocide Memorial
On the occasion of the 33rd anniversary of the Khojaly Genocide, the staff of the Ministry of Digital Development and Transport visited the memorial erected in Khatai district of Baku city in memory of the victims of the tragedy.
Residential areas in Khojaly region provided with telecommunications services
According to the “First State Program on the Great Return to the territories of the Republic of Azerbaijan liberated from occupation” approved by the relevant Order of President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, one of the priority issues facing the Ministry of Digital Development and Transport is the development of telecommunications sector in the territories liberated from occupation.
Mingachevir–Khojaly–Khankendi–Shusha regular bus service to be launched
Azerbaijan Land Transport Agency (AYNA) will launch a regular bus service from Mingachevir to Shusha on 8 February. The aim is to provide quality transport services to citizens living in the territories liberated from occupation within the framework of the Great Return Programme, as well as to ensure the integration of the Karabakh and East Zangezur economic regions into the country’s transport system.