74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi
2-6 oktyabr 2023-cü ildə 50 il sonra yenidən Bakıda Beynəlxalq Astronavtika Konqresi keçirilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və oğulları Heydər Əliyev tədbirdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, 2019-cu ilin oktyabr ayında ABŞ-nin paytaxtı Vaşinqtonda Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının Baş Assambleyasına keçirilən seçkilər zamanı Bakı şəhəri Beynəlxalq Astronavtika Konqresinə ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb.
Azərkosmos və Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasının tərəfdaşlığı ilə keçirilən 74-cü konqres çərçivəsində konfranslar, 190-dan çox texniki sessiya və sərgilər təşkil olunub. Tədbirdə kosmik agentliklərin, dövlət sektorunun, investorlar və özəl kosmik şirkətlərin nümayəndələri, yerli və beynəlxalq media qurumlarının təmsilçiləri iştirak ediblər.
“Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusunda beynəlxalq konqres kosmik sənayenin gələcəyini formalaşdıran yeni ideyalar və qabaqcıl həllərlə bağlı fikir mübadiləsi üçün açıq platforma olub. Tədbir bütün qonaq və iştirakçılara kosmik sənayenin inkişafının gücləndirilməsi, qlobal tendensiyalar, kosmos innovasiyaları sahəsində tərəfdaşlıq və əməkdaşlıq yollarını müzakirə etmək imkanı verib.
Heydər Əliyev Mərkəzi və Bakı Konqres Mərkəzinin ərazisində inşa edilən 8000 kvadrat metrlik sərgi pavilyonunda 36 ölkədən 150 kosmik qurum və şirkətin stendləri nümayiş olunub.
Konqresə 95 ölkədən 3600 elmi məqalə təqdim olunub. Bu, “IAC” tarixində ölkə sayı ilə bağlı rekord rəqəm idi. Tədbirə rekord sayda – 214 məqalə ilə qoşulmuş Azərbaycan ən çox elmi məqalə təqdim edən ölkələr siyahısında ABŞ, İtaliya, Hindistan və Çindən sonra beşinci yerdə qərarlaşıb.
Bakı Konqresi, həmçinin əldə edilmiş sponsorluq paketlərinin sayına görə rekord göstərici qazanıb. 22 şirkətin tədbirə sponsorluq paketi alması son beş ölkədə – Avstraliya, Almaniya, ABŞ, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri və Fransada keçirilmiş konqreslərlə müqayisədə ən yüksək göstərici idi.
“IAC” tarixində ilk dəfə Bakı Konqresinə 132 dövlətdən təmsilçi qoşulub. İştirak edən 5404 nümayəndənin 50%-ni 35 yaşa qədər olan gənclər təşkil edib.
İlk dəfə olaraq Bakı Konqresində ABŞ və Afrikadan olan nümayəndələrlə dəyirmi masalar keçirilməsinə nail olunub.
İlk dəfə olaraq 55 təşkilat eyni vaxtda – məhz Bakı Konqresi zamanı Beynəlxalq Astronavtika Federasiyasına üzv olub.

74th International Astronautical Congress
After 50 years, the International Astronautics Congress was again held in Baku on 2–6 October 2023. President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their son Heydar Aliyev attended the event.
It should be noted that Baku received the right to host the International Astronautics Congress during the elections to the General Assembly of the International Astronautical Federation held in the US capital, Washington DC in October 2019.
Conferences, more than 190 technical sessions and exhibitions were organized within the framework of the 74th Congress held in partnership with Azercosmos and the International Astronautical Federation. The event was attended by representatives from space agencies, the public sector, investors and private space companies, and representatives from local and international media organizations.
The International Congress “Global Challenges and Opportunities: Give Space a Chance” was an open platform to exchange views on new ideas and cutting-edge solutions shaping the future of the space industry. The event provided an opportunity for all guests and participants to discuss ways to enhance the development of the space industry, global trends, partnership and co-operation in the field of space innovations.
Stands of 150 space agencies and companies from 36 countries were presented in the 8,000 square meter exhibition pavilion built on the territory of Heydar Aliyev Center and Baku Congress Center.
In total, 3600 scientific articles from 95 countries were presented to the congress. This was a record number of countries in the history of IAC. Azerbaijan joined the event with a record number of 214 articles. In the list of countries that presented the largest number of scientific articles, our country ranked fifth after the USA, Italy, India and China.
The Baku Congress also achieved a record number of sponsorship packages. Twenty-two companies received a sponsorship package for the event. This was the highest number compared to congresses held in the last five countries – Australia, Germany, USA, the United Arab Emirates and France.
For the first time in IAC’s history, representatives from 132 countries joined the Baku Congress. 50% of the 5,404 participating representatives were young people under the age of 35.
Round tables were held at the Baku Congress for the first time with representatives from the USA and Africa.
For the first time during the Baku Congress, 55 organizations joined the International Astronautical Federation at the same time.