2022-ci il oktyabrın 7-də “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinə start verilib.
Bu layihə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və birbaşa benefisiarı Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyidir. Daxili İşlər Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin və digər müvafiq qurumların da layihədə yaxından iştirakı planlaşdırılır.
Layihənin tərəfdaşları Avropa İttifaqının Polşadakı Nəqliyyat Layihələri Mərkəzi və Litva Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsidir.
Büdcəsi 1 milyon avro dəyərində olan layihənin 2 il müddətində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Layihənin məqsədi ölüm və ya ağır sağlamlıq xəsarətləri və sosial-iqtisadi ziyanla nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılmasına töhfə vermək, Azərbaycanda yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsələlərini daha yaxşı idarə etmək və əlaqələndirmək üçün aidiyyəti dövlət qurumlarının və digər maraqlı tərəflərin hüquqi və institusional imkanlarını, kadr potensialını təkmilləşdirməkdir.
Layihə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 dekabr tarixli 852 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı”na əsasən həyata keçirilir.
2023-cü il martın 3-də Bakıda “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilib. Mövzu bu təşəbbüsdə iştirak edən ölkələrin – Azərbaycan, Polşa və Litvanın müxtəlif maraqlı tərəflərini bir araya gətirib. Tədbir Tvinninq layihəsində iştirak edən qurumlarla daha yaxından tanış olmaq, onun əhatə dairəsini və gözlənilən nəticələri ictimaiyyətə təqdim etmək imkanı yaradıb.

7 октября 2022 года стартовал твиннинг-проект «Усиление безопасности дорожного движения в Азербайджане».
Проект финансируется Европейским Союзом, а непосредственным бенефициаром является Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики. В проекте также планируется активное участие Министерства внутренних дел, Министерства науки и образования, Министерства здравоохранения и других соответствующих учреждений.
Партнерами проекта являются Центр транспортных проектов Европейского Союза в Польше и Литовская администрация безопасности на транспорте.
Проект, бюджет которого составляет 1 миллион евро, планируется реализовать за 2 года.
Целью проекта является содействие сокращению дорожно-транспортных происшествий, приводящих к смерти или серьезным травмам и социально-экономическому ущербу, а также улучшение правовых, институциональных возможностей и кадрового потенциала соответствующих государственных учреждений и других заинтересованных сторон для улучшения управления и координации вопросов безопасности дорожного движения в Азербайджане.
Проект реализуется в соответствии с «Государственной программой по безопасности дорожного движения в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы», утвержденной распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 27 декабря 2018 года № 852.
3 марта 2023 года в Баку состоялась церемония презентации твиннинг-проекта «Усиление безопасности дорожного движения в Азербайджане». Тема объединила различные заинтересованные стороны стран-участниц этой инициативы - Азербайджана, Польши и Литвы. Мероприятие предоставило возможность познакомиться с учреждениями, участвующими в твиннинг-проекте, представить общественности его охват и ожидаемые результаты.