2022-ci il oktyabrın 7-də “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinə start verilib.
Bu layihə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və birbaşa benefisiarı Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyidir. Daxili İşlər Nazirliyinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin, Səhiyyə Nazirliyinin və digər müvafiq qurumların da layihədə yaxından iştirakı planlaşdırılır.
Layihənin tərəfdaşları Avropa İttifaqının Polşadakı Nəqliyyat Layihələri Mərkəzi və Litva Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsidir.
Büdcəsi 1 milyon avro dəyərində olan layihənin 2 il müddətində həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Layihənin məqsədi ölüm və ya ağır sağlamlıq xəsarətləri və sosial-iqtisadi ziyanla nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılmasına töhfə vermək, Azərbaycanda yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsələlərini daha yaxşı idarə etmək və əlaqələndirmək üçün aidiyyəti dövlət qurumlarının və digər maraqlı tərəflərin hüquqi və institusional imkanlarını, kadr potensialını təkmilləşdirməkdir.
Layihə Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2018-ci il 27 dekabr tarixli 852 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı”na əsasən həyata keçirilir.
2023-cü il martın 3-də Bakıda “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilib. Mövzu bu təşəbbüsdə iştirak edən ölkələrin – Azərbaycan, Polşa və Litvanın müxtəlif maraqlı tərəflərini bir araya gətirib. Tədbir Tvinninq layihəsində iştirak edən qurumlarla daha yaxından tanış olmaq, onun əhatə dairəsini və gözlənilən nəticələri ictimaiyyətə təqdim etmək imkanı yaradıb.

On 7 October 2022, the twinning project “Increasing Road Safety in Azerbaijan” was launched.
The project is funded by the European Union, and its direct beneficiary is the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan. The Ministry of Internal Affairs, Ministry of Science and Education, Ministry of Health and other relevant institutions are also planned to be actively involved in the project.
The project partners are the Centre for EU Transport Projects in Poland and the Lithuanian Transport Safety Authority.
The project, with a budget of €1 million, is expected to be implemented over 2 years.
The aim of the project is to improve the legal and institutional capacity and human resources of relevant government agencies and other stakeholders to better manage and coordinate road safety issues in Azerbaijan, contribute to the reduction of road accidents resulting in death or serious health injuries and socio-economic damage.
The project is being implemented in accordance with the “State Program on Road Safety in the Republic of Azerbaijan for 2019-2023”, approved by Decree No. 852 of the President of Azerbaijan dated 27 December 2018.
On 3 March 2023, the presentation of the twinning project “Increasing Road Safety in Azerbaijan” was held in Baku. The topic brought together various stakeholders from Azerbaijan, Poland and Lithuania – countries involved in the initiative. The event provided an opportunity to get to know the institutions involved in the twinning project, to present to the public its scope and expected results.