Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası
Azərbaycan Respublikasında Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 15 avqust 1996-cı il tarixli 484 nömrəli Fərmanı ilə Azərbaycan Respublikası Baş Nazirinin müavininin sədrliyi ilə yaradılmış və 2018-ci ilin yanvar ayınadək fəaliyyət göstərmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 04 may 2021-ci il tarixli 2622 nömrəli Sərəncamına əsasən, Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası (Dövlət Komissiyası) yeni tərkibdə fəaliyyətə başlamışdır. Dövlət Komissiyasının tərkibi aşağıdakı kimi müəyyən edilmişdir:
Dövlət Komissiyasının sədri
• Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri
Dövlət Komissiyasının üzvləri
• Azərbaycan Respublikası müdafiə nazirinin müavini
• Azərbaycan Respublikası daxili işlər nazirinin müavini
• Azərbaycan Respublikası Dövlət Təhlükəsizliyi Xidməti rəisinin müavini
• Azərbaycan Respublikası Xüsusi Rabitə və İnformasiya Təhlükəsizliyi Dövlət Xidməti rəisinin müavini.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2021-ci il 18 dekabr tarixli 1492 saylı Fərmanına əsasən “Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyası haqqında Əsasnamə” təsdiq edilmişdir.
Dövlət Komissiyasının vəzifələri:
• radiotezlik spektrinin bölünməsi və ondan istifadə sahəsində uzunmüddətli prioritetlərin hazırlanması;
• Azərbaycan Respublikasının radiotezliklər spektrindən perspektiv istifadə planını və tezlik zolaqlarının ayrılma cədvəlini hazırlamaq və təsdiq etmək;
• radioelektron vasitələrdən istifadə üçün radiotezliklərin ayrılmasına dair qərar qəbul etmək və qanunla müəyyən edilmiş hallarda həmin qərarı ləğv etmək;
• radiotezliklərdən istifadə qaydalarına əməl edilməsi ilə əlaqədar metodiki tövsiyələr hazırlamaq;
• radioelektron vasitələrdən və yüksəktezlikli qurğulardan səmərəli istifadə olunmasını təmin etmək üçün zəruri tədbirlər görmək.

Государственная комиссия по радиочастотам
Государственная комиссия по радиочастотам Азербайджанской Республики была создана указом Президента Азербайджанской Республики от 15 августа 1996 года № 484 под председательством заместителя премьер-министра Азербайджанской Республики и функционировала до января 2018 года.
Согласно указу Президента Азербайджанской Республики от 4 мая 2021 года № 2622 Государственная комиссия по радиочастотам (Государственная комиссия) начала деятельность в новом составе. Состав Государственной комиссии определяется следующим образом:
Председатель Государственной комиссии
- Министр цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики
Члены Государственной комиссии
- Заместитель министра обороны Азербайджанской Республики
- Заместитель министра внутренних дел Азербайджанской Республики
- Заместитель начальника Службы государственной безопасности Азербайджанской Республики
- Заместитель начальника Государственной службы специальной связи и информационной безопасности Азербайджанской Республики.
Указом Президента Азербайджанской Республики от 18 декабря 2021 года № 1492 было утверждено «Положение о Государственной комиссии по радиочастотам Азербайджанской Республики».
Обязанности Государственной комиссии:
- разработать долгосрочные приоритеты в области распределения и использования радиочастотного спектра;
- подготовить и утвердить план перспективного использования радиочастотного спектра Азербайджанской Республики и график выделения полос частот;
- принимать решение о выделении радиочастот для использования радиоэлектронных средств и отменять это решение в случаях, установленных законодательством;
- разработать методические рекомендации в связи с соблюдением правил использования радиочастот;
- принять необходимые меры для обеспечения эффективного использования радиоэлектронных средств и высокочастотных устройств.