Məqsəd: Dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinin istismarı, infrastrukturunun qurulması və standartların formalaşdırılması üzrə tədbirlərin əlaqələndirilməsi
İcraçı: “AzInTelecom” MMC
“Hökumət buludu”nun yaradılması Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli 1138 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsində yer alıb.
Fərmana əsasən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Azərbaycanda dövlət orqanlarının, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin, büdcə təşkilatlarının, publik hüquqi şəxslərin dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının Data Mərkəzində saxlanılmasını, həmçinin “Hökumət buludu”ndan istifadəni təşkil etməli, Data Mərkəzində və “bulud” texnologiyasına əsaslanan “bulud” xidmət modellərində dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması və aparılması, elektron xidmətlərin təşkili üçün texnoloji mühiti təmin etməlidir.
Fərman əsasında “Hökumət buludu (G-cloud) Konsepsiyası” təsdiq edilib.
Konsepsiyada qeyd edilib ki, 2000-ci ildən ötən dövr ərzində informasiya texnologiyaları üzrə xidmət və ya avadanlığın satın alınması, məlumat təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, enerji sərfiyyatı və şəxsi heyət xərclərinin azaldılması sahəsində aparılmış araşdırmalar kompüter resurslarından istifadəyə bir mənbədən xidmət edən tor hesablama texnologiyasını (grid computing) və yerləşdirmə (hosting) xidmətlərini ortaya çıxarıb. Lakin bu texnologiyalardan istifadə təşkilatların fəaliyyətinin artan ehtiyaclarının ödənilməsində yetərli dərəcədə səmərəli olmadığı üçün hesablama xidmətlərinin kənar mənbələrdən cəlb edilməsi (outsorsinq) ilə istifadəsinin mümkünlüyü və data mərkəzlərinin sənaye miqyasında xidmət göstərməsi “bulud hesablama” texnologiyasının meydana gəlməsinə zəmin yaradıb. “Bulud hesablama” texnologiyası çoxsaylı kompüter və serverlərə, onlarda yerləşdirilmiş tətbiqi proqramlara, proqram platformasına və ya infrastruktura hər növ qurğudan məsafədən çıxışı təmin edir.

Goal: Coordination of activities on the operation of information systems of government agencies, construction of infrastructure and formation of standards.
Executor: AzInTelecom LLC
The creation of the Government Cloud is included in the Strategic Road Map for the Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan, approved by Decree No. 1138 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016.
According to the decree, the Ministry of Transport, Communications and High Technologies in Azerbaijan should organize the storage of state information systems and resources of government agencies, legal entities in state ownership, as well as legal entities with a controlling stake (shares) owned by the state, budgetary organizations, legal entities of public law in the Data Center, and the use of the Government Cloud, provide a technological environment for the formation and maintenance of state information systems and resources in the Data Center and models of cloud services based on cloud technologies, the organization of electronic services.
The Decree approved the Government Cloud (G-Cloud) Concept.
The concept notes that since 2000, studies conducted in the areas of purchase of information technology services or equipment, provision of information security, energy consumption and reduction of personnel costs have revealed the use of grid computing technology with one source and hosting services. However, since the use of these technologies is not efficient enough to meet the growing needs of organizations, the possibility of using of outsourcing computing services and creation of data centers on an industrial scale have led to the emergence of cloud computing technology. Cloud computing technology provides remote access to multiple computers and servers, their hosted applications, software platforms, or infrastructure from any type of device.