Məqsəd: Dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinin istismarı, infrastrukturunun qurulması və standartların formalaşdırılması üzrə tədbirlərin əlaqələndirilməsi
İcraçı: “AzInTelecom” MMC
“Hökumət buludu”nun yaradılması Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli 1138 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının milli iqtisadiyyat perspektivi üzrə Strateji Yol Xəritəsində yer alıb.
Fərmana əsasən Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi Azərbaycanda dövlət orqanlarının, dövlət mülkiyyətində olan və paylarının (səhmlərinin) nəzarət zərfi dövlətə məxsus olan hüquqi şəxslərin, büdcə təşkilatlarının, publik hüquqi şəxslərin dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının Data Mərkəzində saxlanılmasını, həmçinin “Hökumət buludu”ndan istifadəni təşkil etməli, Data Mərkəzində və “bulud” texnologiyasına əsaslanan “bulud” xidmət modellərində dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması və aparılması, elektron xidmətlərin təşkili üçün texnoloji mühiti təmin etməlidir.
Fərman əsasında “Hökumət buludu (G-cloud) Konsepsiyası” təsdiq edilib.
Konsepsiyada qeyd edilib ki, 2000-ci ildən ötən dövr ərzində informasiya texnologiyaları üzrə xidmət və ya avadanlığın satın alınması, məlumat təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, enerji sərfiyyatı və şəxsi heyət xərclərinin azaldılması sahəsində aparılmış araşdırmalar kompüter resurslarından istifadəyə bir mənbədən xidmət edən tor hesablama texnologiyasını (grid computing) və yerləşdirmə (hosting) xidmətlərini ortaya çıxarıb. Lakin bu texnologiyalardan istifadə təşkilatların fəaliyyətinin artan ehtiyaclarının ödənilməsində yetərli dərəcədə səmərəli olmadığı üçün hesablama xidmətlərinin kənar mənbələrdən cəlb edilməsi (outsorsinq) ilə istifadəsinin mümkünlüyü və data mərkəzlərinin sənaye miqyasında xidmət göstərməsi “bulud hesablama” texnologiyasının meydana gəlməsinə zəmin yaradıb. “Bulud hesablama” texnologiyası çoxsaylı kompüter və serverlərə, onlarda yerləşdirilmiş tətbiqi proqramlara, proqram platformasına və ya infrastruktura hər növ qurğudan məsafədən çıxışı təmin edir.

«Правительственное облако»
Проект реализуется ООО AzInTelecom в целях координации мероприятий по эксплуатации информационных систем государственных органов, построению инфраструктуры и формированию стандартов.
Создание «Правительственного облака» включено в «Стратегическую дорожную карту по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике», утвержденной указом Президента Азербайджанской Республики от 6 декабря 2016 года № 1138.
Согласно указу, Министерство транспорта, связи и высоких технологий в Азербайджане должен организовать хранение государственных информационных систем и резервов государственных органов, юридических лиц, находящихся в государственной собственности, а также юрлиц с контрольным пакетом долей (акций), принадлежащих государству, бюджетных организаций, юридических лиц публичного права в Дата-центре, а также использование «Правительственного облака», обеспечить технологическую среду для формирования и ведения государственных информационных систем и резервов в Дата-центре и моделях облачных услуг на основе облачных технологий, организацию электронных услуг.
Указом утверждена Концепция «Правительственное облако» (G-Cloud).
В концепции отмечено, что с 2000 года исследования в области закупок услуг или оборудования по информационным технологиям, обеспечения информационной безопасности, энергопотребления и сокращения затрат на персонал выявили использование технологии сетевых вычислений (grid computing) с одним источником для услуг размещения (hosting). Однако, поскольку использование этих технологий недостаточно эффективно для удовлетворения растущих потребностей организаций, возможность передачи вычислительных услуг на аутсорсинг и создание дата-центров в промышленных масштабах привело к появлению технологии облачных вычислений. Технология облачных вычислений обеспечивает удаленный доступ к множеству компьютеров и серверов, размещенным на них приложениям, программным платформам или инфраструктуре с любого типа устройства.