Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli 1138 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planının 2.4.5-ci yarımbəndinin icrası ilə əlaqədar dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması, saxlanılması, aparılması və inteqrasiyasının effektiv təşkili mərkəzləşmiş şəkildə “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılmasını zəruri edir.
Adıçəkilən Strateji Yol Xəritəsinə uyğun olaraq “Hökumət buludu” layihəsi özündə dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının vahid platformaya inteqrasiyasının effektiv təşkili yolu ilə dövlət idarəçiliyində xərclərin azaldılmasını və dövlət qurumları arasında koordinasiyanın yüksəldilməsini ehtiva edən irihəcmli bir layihədir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında 2019-cu il 03 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanına əsasən, “Hökumət buludu” layihəsinin həyata keçirilməsi ilə dövlət informasiya sistemlərinin istismarına, infrastrukturunun qurulmasına və standartlarının formalaşdırılmasına, habelə dövlət idarəçiliyində informasiya sistemlərinin yaradılması və saxlanılması xərclərinin azaldılmasına və dövlət qurumları üçün mərkəzləşdirilmiş infrastrukturun yaradılmasına nail olunacaq. Beləliklə, dövlət qurumlarının informasiya texnologiyalarına, elektron xidmətlərin yaradılmasına və göstərilməsinə tələb olunan dövlət xərclərinin optimallaşdırılması, informasiya sistemlərinin fəaliyyətinin daha müasir standartlar əsasında keyfiyyətli, dayanıqlı və təhlükəsiz infrastrukturda təşkilinin təmin edilməsi imkanı yaranacaq.
718 nömrəli Fərmanda qeyd olunduğu kimi, “Hökumət buludu”nun fiziki təhlükəsizliyinin və kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə “bulud” infrastrukturunun təhlükəsizliyinin kompleks şəkildə qorunması üçün birgə tədbirlər görüləcək.
Layihənin əsas üstünlükləri
“Hökumət buludu” layihəsinin reallaşdırılması ilə dövlət qurumları İT infrastruktur ilə bağlı xərclərin azaldılmasına nail olacaq. Belə ki, “bulud” texnologiyası İT infrastrukturunun “hovuz prinsipi” əsasında vahid platformadan idarə edilməsini təmin etməklə resursların daha səmərəli istifadəsini mümkün edəcək. Dünya təcrübəsi onu göstərir ki, “Hökumət buludu”na miqrasiya etmiş dövlətlər İT xərclərinə 25-30 faiz qənaət etmiş olurlar.
Yeni yaradılacaq data mərkəzləri “Uptime Institute” təşkilatının “TIER III” beynəlxalq sertifikatına, İT xidmətlərinin göstərilməsi və idarə edilməsi üzrə “ISO-20000” və informasiya təhlükəsizliyi üzrə “ISO 27001” standartlarına cavab verməklə “bulud” xidmətləri üzrə müasir dünya standartlarına uyğunlaşdırılacaq. Həmçinin, data mərkəzlərdə istifadə olunan avadanlıqlar “N+” prinsipi əsasında idarə olunacaq. Bu isə öz növbəsində hər hansı avadanlıqda profilaktika işləri aparılarkən və ya texniki nasazlıq baş verdiyi təqdirdə, xidmətin fasiləsizliyinin təmin olunması məqsədilə ehtiyatda olan ikinci avadanlıqdan istifadə olunması deməkdir. Beləliklə, informasiya texnologiyalarının idarə olunmasının düzgün və etibarlı şəkildə qurulması bu prosesin təhlükəsiz həyata keçirilməsi üçün bütün hallarda 99,982 faiz dayanıqlılıq səviyyəsi təmin ediləcək.
“Hökumət buludu”na qoşulmuş dövlət qurumları onlar üçün ayrılmış İT resurslarını “Özünüidarəetmə platforması” vasitəsilə idarə etmək imkanına malik olacaqlar.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən “Hökumət buludu”nun arxitekturası işlənib hazırlanıb. Həmin arxitekturaya əsasən “Hökumət buludu”nun fəaliyyətinin aktiv, ehtiyat, arxiv, test data mərkəzləri olmaqla dörd data mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

In connection with the implementation of subparagraph 2.4.5 of the Action Plan of the Strategic Roadmap for the Development of Telecommunication and Information Technologies in the Republic of Azerbaijan, approved by Decree No.1138 of the President of the Republic of Azerbaijan dated December 6, 2016, the effective organization of the formation, storage, maintenance and integration of state information systems and reserves necessitates the creation of a centralized Government Cloud (G-Cloud).
In accordance with the said Strategic Roadmap, the Government Cloud project is a major project that includes reducing costs in public administration and increasing coordination between government agencies through the effective integration of government information systems and reserves into a single platform.
Under Decree No.718 of the President of the Republic of Azerbaijan dated June 3, 2019 on the creation of the Government Cloud (G-Cloud) and measures in the field of providing cloud services, the implementation of the Government Cloud project will ensure the operation of state information systems, the deployment of their infrastructure and the formation of standards and also reduce the cost of creating and storing information systems in public administration and the formation of a centralized infrastructure for government agencies. Thus, it will make it possible to optimize the costs necessary for government agencies for information technologies, create and provide electronic services, and ensure the organization of information systems in a high-quality, stable and secure infrastructure based on up-to-date standards.
As mentioned in Decree No.718, measures will be taken to comprehensively protect the cloud infrastructure in order to ensure the physical security and cybersecurity of the Government Cloud, together with the Special State Security Service of the Republic of Azerbaijan.
Main advantages of the project
The implementation of the Government Cloud project will enable government agencies to reduce their IT infrastructure costs. Thus, cloud technologies will allow more efficient use of resources, providing management of IT infrastructure from a single platform based on the basin principle. Global experience shows that countries that are migrating to the Government Cloud save 25-30% on IT costs.
New data centers to be based on modern world standards for cloud services will be brought into compliance with the international certification TIER III from Uptime Institute, standards for the provision and management of IT services ISO-20000 and information security ISO 27001. Also, the equipment used in data centers will be managed on the principle of N +. This, in turn, means the use of second backup equipment in order to ensure continuity of service in case of any preventive work on the equipment or the occurrence of a technical malfunction. Thus, correct and reliable management of information technologies in all cases will provide a 99.982% of stability level for the safe execution of this process.
Government agencies connected to the Government Cloud will be able to manage the IT resources allocated to them through the self-government platform.
The Ministry of Digital Development and Transport has developed the Government Cloud architecture. In accordance with that architecture, the activities of the Government Cloud is planned to be implemented through four data centers (active, backup, archive and test).