Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2016-cı il 6 dekabr tarixli 1138 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Azərbaycan Respublikasında telekommunikasiya və informasiya texnologiyalarının inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi”nin Tədbirlər Planının 2.4.5-ci yarımbəndinin icrası ilə əlaqədar dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının formalaşdırılması, saxlanılması, aparılması və inteqrasiyasının effektiv təşkili mərkəzləşmiş şəkildə “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılmasını zəruri edir.
Adıçəkilən Strateji Yol Xəritəsinə uyğun olaraq “Hökumət buludu” layihəsi özündə dövlət informasiya sistemlərinin və ehtiyatlarının vahid platformaya inteqrasiyasının effektiv təşkili yolu ilə dövlət idarəçiliyində xərclərin azaldılmasını və dövlət qurumları arasında koordinasiyanın yüksəldilməsini ehtiva edən irihəcmli bir layihədir.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin “Hökumət buludu”nun (G-cloud) yaradılması və “bulud” xidmətlərinin göstərilməsi sahəsində tədbirlər haqqında 2019-cu il 03 iyun tarixli 718 nömrəli Fərmanına əsasən, “Hökumət buludu” layihəsinin həyata keçirilməsi ilə dövlət informasiya sistemlərinin istismarına, infrastrukturunun qurulmasına və standartlarının formalaşdırılmasına, habelə dövlət idarəçiliyində informasiya sistemlərinin yaradılması və saxlanılması xərclərinin azaldılmasına və dövlət qurumları üçün mərkəzləşdirilmiş infrastrukturun yaradılmasına nail olunacaq. Beləliklə, dövlət qurumlarının informasiya texnologiyalarına, elektron xidmətlərin yaradılmasına və göstərilməsinə tələb olunan dövlət xərclərinin optimallaşdırılması, informasiya sistemlərinin fəaliyyətinin daha müasir standartlar əsasında keyfiyyətli, dayanıqlı və təhlükəsiz infrastrukturda təşkilinin təmin edilməsi imkanı yaranacaq.
718 nömrəli Fərmanda qeyd olunduğu kimi, “Hökumət buludu”nun fiziki təhlükəsizliyinin və kibertəhlükəsizliyinin təmin edilməsi üçün Azərbaycan Respublikasının Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidməti ilə “bulud” infrastrukturunun təhlükəsizliyinin kompleks şəkildə qorunması üçün birgə tədbirlər görüləcək.
Layihənin əsas üstünlükləri
“Hökumət buludu” layihəsinin reallaşdırılması ilə dövlət qurumları İT infrastruktur ilə bağlı xərclərin azaldılmasına nail olacaq. Belə ki, “bulud” texnologiyası İT infrastrukturunun “hovuz prinsipi” əsasında vahid platformadan idarə edilməsini təmin etməklə resursların daha səmərəli istifadəsini mümkün edəcək. Dünya təcrübəsi onu göstərir ki, “Hökumət buludu”na miqrasiya etmiş dövlətlər İT xərclərinə 25-30 faiz qənaət etmiş olurlar.
Yeni yaradılacaq data mərkəzləri “Uptime Institute” təşkilatının “TIER III” beynəlxalq sertifikatına, İT xidmətlərinin göstərilməsi və idarə edilməsi üzrə “ISO-20000” və informasiya təhlükəsizliyi üzrə “ISO 27001” standartlarına cavab verməklə “bulud” xidmətləri üzrə müasir dünya standartlarına uyğunlaşdırılacaq. Həmçinin, data mərkəzlərdə istifadə olunan avadanlıqlar “N+” prinsipi əsasında idarə olunacaq. Bu isə öz növbəsində hər hansı avadanlıqda profilaktika işləri aparılarkən və ya texniki nasazlıq baş verdiyi təqdirdə, xidmətin fasiləsizliyinin təmin olunması məqsədilə ehtiyatda olan ikinci avadanlıqdan istifadə olunması deməkdir. Beləliklə, informasiya texnologiyalarının idarə olunmasının düzgün və etibarlı şəkildə qurulması bu prosesin təhlükəsiz həyata keçirilməsi üçün bütün hallarda 99,982 faiz dayanıqlılıq səviyyəsi təmin ediləcək.
“Hökumət buludu”na qoşulmuş dövlət qurumları onlar üçün ayrılmış İT resurslarını “Özünüidarəetmə platforması” vasitəsilə idarə etmək imkanına malik olacaqlar.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi tərəfindən “Hökumət buludu”nun arxitekturası işlənib hazırlanıb. Həmin arxitekturaya əsasən “Hökumət buludu”nun fəaliyyətinin aktiv, ehtiyat, arxiv, test data mərkəzləri olmaqla dörd data mərkəzi vasitəsilə həyata keçirilməsi planlaşdırılır.

«Правительственное облако»
В связи с выполнением подпункта 2.4.5 Плана действий «Стратегической дорожной карты по развитию телекоммуникационных и информационных технологий в Азербайджанской Республике», утвержденной указом Президента Азербайджанской Республики от 6 декабря 2016 года № 1138, эффективная организация формирования, хранения, ведения и интеграции государственных информационных систем и резервов обуславливает необходимость создания централизованного «Правительственного облака» (G-cloud).
В соответствии с указанной Стратегической дорожной картой проект «Правительственного облака» является крупным проектом, который включает в себя сокращение расходов в государственном управлении и повышение координации между государственными структурами путем эффективной интеграции государственных информационных систем и резервов в единую платформу.
Согласно указу Президента Азербайджанской Республики от 3 июня 2019 года № 718 о создании «Правительственного облака» (G-cloud) и мерах в сфере предоставления облачных услуг, реализация проекта «Правительственного облака» позволит обеспечить эксплуатацию государственных информационных систем, развертывание их инфраструктуры и формирование стандартов, а также сократит затраты на создание и хранение информационных систем в государственном управлении и формирование централизованной инфраструктуры для государственных учреждений. Таким образом, будет создана возможность для оптимизации расходов, необходимых государственным структурам для информационных технологий, создания и предоставления электронных услуг, обеспечения организации информационных систем в качественной, стабильной и безопасной инфраструктуре, основанной на более современных стандартах.
Как отмечено в указе № 718, для обеспечения физической безопасности и кибербезопасности «Правительственного облака» совместно с Особой службой государственной охраны Азербайджанской Республики будут предприняты меры для комплексной защиты облачной инфраструктуры.
Основные преимущества проекта
С реализацией проекта «Правительственного облака» государственные учреждения смогут сократить расходы на ИТ-инфраструктуру. Таким образом, облачные технологии позволяют более эффективно использовать ресурсы, обеспечивая управление ИТ-инфраструктурой с единой платформы на основе «бассейнового принципа». Согласно международной практике, государства, которые переходят на «Правительственное облако», существенно экономят на ИТ-затратах.
Новые дата-центры на основе современных мировых стандартов по облачным услугам будут приведены в соответствие с международным сертификатом Uptime Institute организации TIER III, стандартами по предоставлению и управлению ИТ-услугами ISO-20000 и информационной безопасности ISO 27001. Также оборудование, используемое в дата-центрах, будет управляться по принципу «N+». Это, в свою очередь, означает использование второго резервного оборудования с целью обеспечения непрерывности обслуживания в случае проведения любых профилактических работ на оборудованиях или возникновения технической неисправности. Таким образом, правильное и надежное управление информационными технологиями в 99,982% случаях обеспечит уровень устойчивости для безопасного выполнения этого процесса.
Государственные учреждения, подключенные к «Правительственному облаку», смогут управлять выделенными для них ИТ-ресурсами через платформу самоуправления.
Министерство цифрового развития и транспорта разработало архитектуру «Правительственного облака». В соответствии с архитектурой, деятельность «Правительственного облака» планируется осуществлять через четыре дата-центра (активный, резервный, архивный и тестовый).