“Avropa-Qafqaz-Asiya Beynəlxalq Nəqliyyat Dəhlizi” Proqramı (TRACECA)
Avropa İttifaqının TRACECA - “Avropa-Qafqaz-Asiya Nəqliyyat Dəhlizi” proqramı 1993-cü ilin may ayında Qafqaz və Mərkəzi Asiya ölkələrinin ticarət və nəqliyyat nazirlərinin (Azərbaycan, Ermənistan, Gürcüstan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan və Türkmənistan) iştirakı ilə Brüsseldə keçirilmiş konfransda irəli sürülüb. Konfrans iştirakçıları tərəfindən TRACECA texniki yardım proqramının icrasını nəzərdə tutan Brüssel Bəyannaməsi qəbul edilib.
TRACECA Proqramı Cənubi Qafqaz və Mərkəzi Asiyanın yeni müstəqillik qazanmış dövlətlərinin nəqliyyat infrastrukturunun bərpasına yardım göstərilməsi, Avropa və Asiyanı birləşdirən ən qısa nəqliyyat dəhlizinin yaradılması və bununla regionun Qərbə inteqrasiyası, həmçinin bu dövlətlərin iqtisadiyyatlarının dirçəldilməsinə və inkişafına yönəldilmiş Avropa İttifaqı  proqramlarının reallaşdırılmasına xidmət edən etibarlı nəqliyyat sisteminin qurulması məqsədini daşıyır.
7-8 sentyabr 1998-ci il tarixlərində Bakı şəhərində 9 ölkənin dövlət başçısı - Azərbaycan, Bolqarıstan, Gürcüstan, Qırğızıstan, Moldova, Rumıniya, Türkiyə, Özbəkistan, Ukrayna, 13 beynəlxalq təşkilat və 32 dövlətdən nümayəndə heyətinin iştirak etdiyi Tarixi İpək Yolunun bərpasına həsr olunmuş beynəlxalq konfrans keçirilmiş və TRACECA Proqramı əsasında “Avropa – Qafqaz – Asiya dəhlizinin inkişafı üzrə beynəlxalq nəqliyyat haqqında Əsas Çoxtərəfli Saziş” imzalanmış, Bakı Bəyannaməsi qəbul edilmişdir.
Əsas Çoxtərəfli Saziş (ƏÇS) Avropa, Qara dəniz, Qafqaz, Xəzər dənizi və Asiya regionunda iqtisadi, ticarət və nəqliyyat əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi, avtomobil, hava və dəmir yolu, eləcə də ticarət gəmiçiliyi bazarlarına çıxışın asanlaşdırılması, yük və sərnişinlərin, həmçinin karbohidrogen resurslarının beynəlxalq daşımalarının inkişaf etdirilməsi, nəqliyyatın təhlükəsizliyinin, ətraf mühitin mühafizəsi, müxtəlif nəqliyyat növləri arasında bərabər rəqabət şəraitinin yaradılması kimi məsələlər üzrə əməkdaşlığı nəzərdə tutur.
TRACECA Hökumətlərarası Komissiyasının Daimi Katibliyi 2001-ci ildə Bakı şəhərində açılmışdır.
TRACECA Proqramının inkişafında mühüm hadisələrdən biri də 2008-ci il 04 dekabr tarixində Bakı şəhərində keçirilmiş TRACECA Nəqliyyat Nazirlərinin Yubiley Konfransı olub.

Программа международного транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия (ТРАСЕКА)
Программа международного транспортного коридора Европа-Кавказ-Азия (ТРАСЕКА) Европейского Союза была выдвинута на конференции в мае 1993 года в Брюсселе с участием министров торговли и транспорта (Азербайджан, Армения, Грузия, Узбекистан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан). Участниками конференции была принята Брюссельская декларация, предусматривающая реализацию программы технической помощи ТРАСЕКА.
Цель Программы ТРАСЕКА – оказание помощи новым независимым странам Южного Кавказа и Центральной Азии в восстановлении транспортной инфраструктуры, создание самого короткого транспортного коридора, соединяющего Европу и Азию и обеспечивающего интеграцию региона с Западом, а также построение надежной транспортной системы, служащей реализации программ Европейского Союза, направленных на восстановление и развитие экономики этих государств.
7-8 сентября 1998 года в Баку при участии глав 9 государств (Азербайджана, Болгарии, Грузии, Кыргызстана, Молдовы, Румынии, Турции, Узбекистана, Украины), 13 международных организаций и делегаций из 32 государств состоялась международная конференция, посвященная восстановлению исторического Шелкового Пути. В ходе мероприятия было подписано основное многостороннее соглашение о международном транспорте по развитию коридора Европа-Кавказ-Азия на основе программы ТРАСЕКА, принята Бакинская декларация.
Основное многостороннее соглашение предусматривает сотрудничество по таким вопросам, как развитие экономических, торговых и транспортных связей в регионе Европы, Черного моря, Кавказа, Каспийского моря и Азии, упрощение выхода на автомобильные, воздушные и железнодорожные рынки, а также рынки торгового судоходства, развитие международных перевозок грузов и пассажиров, а также углеводородных ресурсов, обеспечение безопасности транспорта, охраны окружающей среды, создание равных условий конкуренции между различными видами транспорта.
С 2001 году в Баку действует Постоянный секретариат Межправительственной комиссии ТРАСЕКА.
Одним из важных событий в истории развития Программы ТРАСЕКА является юбилейная конференция министров транспорта ТРАСЕКА, которая прошла 4 декабря 2008 года в Баку.