İspaniyanın Malaqa şəhərində blokçeyn sahəsi üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilat və şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Qlobal Blokçeyn Konfransı 2019” təşkil edilib.
Tədbirə dünyanın 70-dən çox ölkəsindən blokçeyn və kriptovalyuta şirkətlərinin rəhbərləri, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, investorlar, treyderlər, maliyyə tənzimləyicilərinin nümayəndələri qatılıb.
Konfransda ölkəmizi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnnovasiyalar və rəqəmli inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov və "Liderlər üçün Qlobal Oracle Assosiasiyası"nın qurucusu və prezidenti Leyla Bağırzadə və “Akhundoff Group”un təsisçisi və BAM-ın (Blokçeyn Azərbaycan Mərkəzi) həmtəsisçisi Telman Axundov təmsil edib.
Tədbirdə çıxış edən R.Əzizov son illər inkişaf etmiş ölkələrdə dövlət və özəl sektorda blokçeyn texnologiyasına artan maraq, həmin texnologiyanın innovativ sahibkarlıq fəaliyyətində tətbiqi, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması prosesinə təsiri haqqında ətraflı danışıb. Nazirlik rəsmisi blokçeyn texnologiyaları üzrə dünya təcrübəsi, ölkəmizdəki mövcud potensial və gələcək perspektivlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
“Qlobal Blokçeyn Konfransı” zamanı Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində blokçeyn texnologiyalarının inkişafı üçün “EaP platforması”nın yaradılması perspektivləri müzakirə olunub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının IBM şirkəti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırdığı “Rəqəmsal İdentifikasiya Sistemi” layihəsi region üzrə blokçeyn texnologiyalarından istifadənin uğurlu nümunəsi kimi təqdim edilib. Konfrans çərçivəsində “Blokçeyn texnologiyaları sahəsi üzrə EU4Digital” seminarı da keçirilib.
“Qlobal Blokçeyn Konfransı”nın təşkilində əsas məqsəd blokçeyn texnologiyaları üzrə risklərin idarə olunması, müvafiq sahə üzrə huquqi bazanın yaradılması, gələcək nəsil internet və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşmasına köməklik göstərilməsindən ibarətdir.

В Малаге (Испания) с участием представителей международных организаций и компаний, специализирующихся в сфере блокчейна, прошла глобальная блокчейн-конференция 2019.
В мероприятии приняли участие главы компаний в сфере блокчейна и криптовалюты из более 70 стран, представители государственных и частных организаций, инвесторы, трейдеры и финансовые регуляторы.
Нашу страну на конференции представили заведующий отделом инноваций и цифрового развития Министерства транспорта, связи и высоких технологий Рашад Азизов, президент Глобальной ассоциации лидеров Oracle Лейла Багирзаде и учредитель Akhundoff Group и соучредитель Блокчейн-центра в Азербайджане Тельман Ахундов.
Выступивший на мероприятии Р.Азизов подробно рассказал о растущем интересе к блокчейн-технологии в государственном и частном секторах в развитых странах, применении этой технологии в деятельности инновационного предпринимательства и ее влиянии на процесс цифровизации экономики. Представитель министерства проинформировал участников о мировом опыте в сфере блокчейн-технологий, текущем потенциале и будущих перспективах в нашей стране.
В рамках конференции были обсуждены перспективы создания платформы EaP для развития блокчейн-технологий в странах Восточного партнерства.
На мероприятии проект системы цифровой идентификации, реализуемый Центральным банком Азербайджанской Республики в рамках сотрудничества с компанией IBM, был представлен в качестве успешного примера использования технологии блокчейн в регионе. В рамках конференции также был проведен семинар EU4Digital по сфере блокчейн-технологий.
Основной целью проведения конференции является управление рисков блокчейн-технологий, создание правовой базы в соответствующей области, оказание помощи в формировании интернета нового поколения и цифровой экономики.