İspaniyanın Malaqa şəhərində blokçeyn sahəsi üzrə ixtisaslaşmış beynəlxalq təşkilat və şirkətlərin nümayəndələrinin iştirakı ilə “Qlobal Blokçeyn Konfransı 2019” təşkil edilib.
Tədbirə dünyanın 70-dən çox ölkəsindən blokçeyn və kriptovalyuta şirkətlərinin rəhbərləri, dövlət və özəl qurumların nümayəndələri, investorlar, treyderlər, maliyyə tənzimləyicilərinin nümayəndələri qatılıb.
Konfransda ölkəmizi Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin İnnovasiyalar və rəqəmli inkişaf şöbəsinin müdiri Rəşad Əzizov və "Liderlər üçün Qlobal Oracle Assosiasiyası"nın qurucusu və prezidenti Leyla Bağırzadə və “Akhundoff Group”un təsisçisi və BAM-ın (Blokçeyn Azərbaycan Mərkəzi) həmtəsisçisi Telman Axundov təmsil edib.
Tədbirdə çıxış edən R.Əzizov son illər inkişaf etmiş ölkələrdə dövlət və özəl sektorda blokçeyn texnologiyasına artan maraq, həmin texnologiyanın innovativ sahibkarlıq fəaliyyətində tətbiqi, iqtisadiyyatın rəqəmsallaşması prosesinə təsiri haqqında ətraflı danışıb. Nazirlik rəsmisi blokçeyn texnologiyaları üzrə dünya təcrübəsi, ölkəmizdəki mövcud potensial və gələcək perspektivlər barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
“Qlobal Blokçeyn Konfransı” zamanı Şərq tərəfdaşlığı ölkələrində blokçeyn texnologiyalarının inkişafı üçün “EaP platforması”nın yaradılması perspektivləri müzakirə olunub. Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankının IBM şirkəti ilə birgə əməkdaşlıq çərçivəsində reallaşdırdığı “Rəqəmsal İdentifikasiya Sistemi” layihəsi region üzrə blokçeyn texnologiyalarından istifadənin uğurlu nümunəsi kimi təqdim edilib. Konfrans çərçivəsində “Blokçeyn texnologiyaları sahəsi üzrə EU4Digital” seminarı da keçirilib.
“Qlobal Blokçeyn Konfransı”nın təşkilində əsas məqsəd blokçeyn texnologiyaları üzrə risklərin idarə olunması, müvafiq sahə üzrə huquqi bazanın yaradılması, gələcək nəsil internet və rəqəmsal iqtisadiyyatın formalaşmasına köməklik göstərilməsindən ibarətdir.

Global Blockchain Conference 2019 organized
Global Blockchain Conference 2019 was held in Malaga (Spain) with the participation of representatives of international organizations and companies specializing in the field of blockchain.
The event was attended by heads of blockchain and cryptocurrency companies from over 70 countries, representatives of public and private entities, investors, traders and financial regulators.
Our country at the conference was represented by head of the Department of Innovative Development of Information Society and Electronic Governance of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies Rashad Azizov, President of Global Oracle Association for Leaders Leyla Baghirzade and founder of Akhundoff Group and co-founder of Azerbaijan Blockchain Center Telman Akhundov.
Speaking at the event, Rashad Azizov spoke in detail about the growing interest in blockchain technologies in public and private sectors in developed countries, the application of this technologies in innovative entrepreneurial activity and their impact on the digitalization of the economy. The ministry’s representative informed the participants about the international experience in blockchain technologies, current potential in our country and future prospects.
The conference discussed the prospects of creating an EaP platform for the development of blockchain technologies in the Eastern Partnership countries.
At the event, the project Digital Identification System implemented by the Central Bank of Azerbaijan Republic in cooperation with IBM was presented as a successful example of the use of blockchain technologies in the region. The EU4Digital workshop on blockchain technologies was also held as part of the conference.
The main objective of the conference is to manage the risks of blockchain technologies, create a legal framework in the relevant field, and assist in the formation of the new generation Internet and digital economy.