Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin də rəsmi dəstəyi ilə keçirilən "NETTY 2019" Azərbaycanın milli internet müsabiqəsinin 15-ci mükafatlandırma mərasimi keçirilib.
Tədbirdə Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar nazirinin müavini Elmir Vəlizadə nazir Ramin Quluzadənin "NETTY" milli internet mükafatının 15 illik yubileyi münasibətilə müsabiqə iştirakçılarına ünvanladığı təbrik məktubunu oxuyub.
Sonra çıxış edən nazir müavini "NETTY" müsabiqəsinin Azərbaycanda informasiya cəmiyyətinin formalaşmasında oynadığı əhəmiyyətli roldan danışıb.
Nazir müavini bu müsabiqənin ildən-ilə inkişaf etdiyini, yeniliklərə imza atdığını diqqətə çatdırıb.
Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin həmişə bu layihəyə dəstək olduğunu qeyd edən Elmir Vəlizadə dəstəyin davamlı olacağını vurğulayıb.
Daha sonra cari ildə müsabiqədə iştirak edən milli veb-saytların, sosial səhifələrin, proqram və layihələrin ən yaxşıları elan olunub.
"İlin İT hadisəsi" yeni açılan inzibati binada DOST (Dayanıqlı və Operativ Sosial Təminat Agentliyi) tərəfindən avtomatlaşdırılmış xidmətlərin göstərilməsi və Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən İnnovasiyalar Agentliyi tərəfindən Azərbaycanda ilk blokçeyn layihəsinin işə salınması olub.
Qalib layihələr sırasında "saglamaile.az", "atabank.com", "bildilchin.az","shekiculture.az", "local.az", "limartis.az", "4kids.az", "swtravel.az", "intangible.az", "fb.com/eVisaAzerbaijanAsan", "inloya.com", "Balta" cizgi serialı, "BirBank" mobil tətbiqi yer alıb.
Milli informasiya texnologiyalarının zənginləşdirilməsinə görə mükafata Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının vitse-prezidenti, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru Rasim Əliquliyev layiq görülüb.

Проект Агентства по инновациям МТСВТ стал «ИТ-событием года»
Состоялась церемония вручения 15-й Национальной интернет-премии Азербайджана NETTY 2019, официальную поддержку которой среди прочих оказывает и Министерство транспорта, связи и высоких технологий.
Выступивший на мероприятии заместитель министра транспорта, связи и высоких технологий Эльмир Велизаде зачитал поздравительное письмо министра Рамина Гулузаде участникам конкурса в связи с 15-летним юбилеем Национальной интернет-премии NETTY.
Замминистра также рассказал о важной роли конкурса NETTY в формировании информационного общества в Азербайджане.
Э.Велизаде отметил, что этот конкурс развивается с каждым годом, внедряются новшества.
Подчеркнув постоянную поддержку Министерства транспорта, связи и высоких технологий этому проекту, Эльмир Велизаде заявил, что она продолжится и в будущем.
Затем были названы лучшие среди участвовавших в конкурсе национальные веб-сайты, социальные страницы, приложения и проекты.
Победителями в номинации «ИТ-событие года» стали два проекта: оказание автоматизированных услуг в открывшемся административном здании центра DOST (Агентство по устойчивому и оперативному социальному обеспечению) при Министерстве труда и социальной защиты населения и запуск в Азербайджане первого блокчейн-проекта Агентства по инновациям в подчинении Министерства транспорта, связи и высоких технологий.
Среди проектов-победителей: saglamaile.az, atabank.com, bildilchin.az, shekiculture.az, local.az, limartis.az, 4kids.az, swtravel.az, intangible.az, fb.com/eVisaAzerbaijanAsan, inloya.com, мультсериал Balta, мобильное приложение BirBank.
За вклад в развитие информационных технологий в Азербайджане премию NETTY получил вице-президент Академии наук Азербайджана, директор Института информационных технологий (НАНА) Расим Алигулиев.
Напомним, что в текущем году конкурс проводился при официальной поддержке Министерства транспорта, связи и высоких технологий и Министерства культуры. Генеральный партнер – NAR, Золотой партнер – AZCLOUD, Серебряный партнер – FOMINOV Consulting. Официальными партнерами премии выступают Государственное агентство по туризму Азербайджанской Республики, выставка Bakutel, компании Golden Pay и SmartHost, веб-агентство Renley.az.