Gənclərin və gələcək nəsillərin qlobal şəbəkədəki mövcud və potensial təhdidlərlə bağlı məlumatlandırılması məqsədilə 21 may 2019-cu il tarixində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Gənclər Fondunun birgə təşkilatçılığı ilə “Kibertəhlükəsizlik üzrə Gənclər Seminarı” keçirilib.
Məqsəd kibertəhlükəsizlik sahəsində maarifləndirmə səviyyəsinin artırılması və ümummilli hazırlığın yüksəldilməsi, kiberfəzada Azərbaycan Respublikasının təhlükəsizliyinin təmin edilməsində gənclərin daha da fəal iştirakının stimullaşdırılmasıdır. Tədbir iki sessiyadan ibarət idi.
Seminarın birinci sessiyasında Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyinin Elektron Təhlükəsizlik Xidməti tərəfindən “Kibermühitdə təhdidlər, hücumlar və müdafiə yolları” mövzusunda və “Azercell Telecom” MMC tərəfindən “Fraud” ilə bağlı məlumatlılıq” mövzusunda məruzələr dinlənilib.
Seminarın ikinci sessiyasında “Microsoft Azərbaycan” şirkəti tərəfindən “Müasir kibertəhlükəsizlik” mövzusunda, “Penteston” şirkəti tərəfindən isə “Serverdə təhlükəsizlik/Serversiz dünya” mövzusunda məruzələrlə çıxışlar edilib.
Tədbirdə gənclər gündəlik istifadə etdikləri qurğuların kibertəhlükələrdən mühafizəsi, onlara proqramların quraşdırılması, loqin və parolların kibermüdafiəsi, məlumatı avtomatik təsnifləmək, şifrləmək, təhlükəsiz paylaşma üsulları haqqında məlumatlandırılıb. Onlar informasiya sistemlərinə edilən müdaxilələrin qarşısının alınması ilə bağlı maarifləndirilib və kiberhücumların nəticələri, təhlükəsizlik tədbirləri haqqında danışılıb. Bildirilib ki, ziyanverici proqramlar hədəf qurğularda məlumatları oğurlamaq, silmək, sistemi sıradan çıxarmaq, işi ləngitmək xüsusiyyətinə malikdir.
Təqdimatla çıxış edən mütəxəssislər ilə gənclər arasında eyni zamanda praktik məsələlərə əsaslanan kibertəhlükəsizlik həlləri üzrə interaktiv sual-cavab sessiyası təşkil olunub. Müzakirələrdə ictimai fəal gənclər və gənclər təşkilatlarının məsul nümayəndələri iştirak ediblər.
Məlumat üçün bildirək ki, “Kibertəhlükəsizlik üzrə Gənclər Seminarı” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamları ilə təsdiq edilmiş “2015-2025-ci illərdə Azərbaycan gənclərinin İnkişaf Strategiyası”, “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair 2014-2020-ci illər üçün Milli Strategiya” və “Azərbaycan Respublikasında informasiya cəmiyyətinin inkişafına dair Milli Strategiyanın həyata keçirilməsi üzrə 2016-2020-ci illər üçün Dövlət Proqramı”, eləcə də “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyası”nda kibertəhlükəsizlik, habelə gənclərin maarifləndirmə səviyyəsinin artırılması sahəsində qarşıya qoyulmuş vəzifələrdən irəli gələn məsələlərin həlli üzrə reallaşdırılır.

Youth Workshop on Cyber Security was held jointly by the Ministry of Transport, Communications and High Technologies and Youth Foundation of the Republic of Azerbaijan on May 21, 2019. The workshop aimed to inform young people and future generations about the existing and potential threats on the global network.
The goal of the workshop is to raise the level of awareness in the area of cyber security and general training, to stimulate more active involvement of young people in providing the security of the Republic of Azerbaijan in cyberspace. The event consisted of two sessions.
At the first session of the workshop, presentations were made by representatives of the Electronic Security Service of the Ministry of Transport, Communications and High Technologies on “Threats in Cyberspace, Attacks and Ways to Protect Against Them” and Azercell Telecom LLC on the topic “Information on Fraud”.
At the second session of the workshop, representatives of Microsoft Azerbaijan and Penteston made presentations on the topic “Modern cyber security”, “Server security / World without servers”.
During the event, young people were informed about the protection of their daily used devices from cyber threats, installing programs in them, cyber defense of logins and passwords, methods of automatic classification of information, encryption and secure data distribution. They were also informed about the prevention of interventions in information systems. Also, the consequences of cyber threats and security measures were reported. It was noted that malicious programs in target devices have the ability to steal information, clear data, disable the system and impede work.
Moreover, an interactive session on cybersecurity solutions based on practical tasks was also organized between the experts who delivered presentations and young people. Young community activists and responsible representatives of youth organizations took part in the discussions.
It should be noted that the Youth Workshop on Cyber Security is held in order to solve issues in the field of cybersecurity, as well as raising awareness level of young people arising from the “Development Strategy of Azerbaijani Youth in 2015-2025”, “The National Strategy for Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan in 2014- 2020” and the State Program for the Implementation of National Strategy for Development of the Information Society in the Republic of Azerbaijan for 2016-2020, as well as the Development Concept “Azerbaijan 2020: A Look into the Future” approved by relevant orders of the President of the Republic of Azerbaijan.