Azərbaycan Respublikası Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi (NYRTN) “Microsoft” şirkəti ilə dövlət strukturları üçün proqram təminatı lisenziyalarının alınması haqqında 3 illik saziş imzalayıb.
Tərəflər arasında əldə olunan razılığa əsasən, dövlət qulluqçularının kompüterlərini (20,000 lisenziya) “Microsoft” proqram təminatı lisenziyaları (Windows Pro, Office 365 ProPlus, Core CAL) ilə təmin etmək, habelə ali təhsil müəssisələrini akademik güzəşt ilə lisenziyalaşdırmaq (10,000 lisenziya) nəzərdə tutulub.
Bundan əlavə, sazişin bağlanması zamanı “Microsoft” şirkəti tərəfindən təqdim olunan “Tələbə Üstünlükləri” proqramından da yararlanaraq Azərbaycan Respublikasının bütün ali təhsil müəssisələrinin tələbələri üçün (~150.000 nəfər) əlavə olaraq pulsuz “Microsoft Windows” və “Microsoft Office” proqram təminatı əldə olunub.
Sözügedən sazişə əsasən, NRYTN və “Microsoft” dövlət strukturlarında proqram təminatının lisenziyalaşdırılması ilə bağlı əməkdaşlığın ikinci mərhələsini reallaşdıracaq. Belə ki, 2011-ci ildə artıq 10000 kompüter dövlət qurumlarının icra aparatlarında istifadə olunmaq üçün lisenziyalaşdırılaraq (Windows, Office ProPlus və Core CAL) istifadəyə verilmişdi.
“IDC (International Data Corporation)” şirkətinin 2017-ci il üzrə araşdırmasına əsasən, Azərbaycan üzrə lisenziyasız proqram təminatından istifadədə əvvəlki illərə nisbətən azalma müşahidə olunub. Tələb olunan lisenziyaların əksər hissəsi isə, məhz “Microsoft” (Windows və Office) şirkətinin məhsullarıdır.
Adıçəkilən saziş nəticəsində əldə olunan lisenziyalı proqram təminatının dövlət qulluqçuları tərəfindən istifadə olunması informasiya sistemlərinin və şəxsi məlumatların beynəlxalq kiberhücumlardan qorunma səviyyəsini artıracaq. Təhsil müəssisələrinin lisenziyalaşdırılması isə tələbə və müəllimlərə lisenziyalı proqram təminatından istifadə etməyə imkan verəcək. Bu da öz növbəsində, özəl sektorda və ümumilikdə ölkə üzrə lisenziyasız proqram təminatından istifadə səviyyəsinin 3 il ərzində kəskin azalmasına gətirib çıxaracaq.
Sazişin əsas məqsədi bu sahədə xərclərə qənaət etmək, ölkənin əqli mülkiyyət hüquqlarının qorunması ilə bağlı reytinqlərdə mövqeyini yaxşılaşdırmaq, innovasiya ekosistemini inkişaf etdirmək, bu sahəyə xarici investisiyalar cəlb etmək, habelə ölkədə elektron xidmətlərdən istifadə sayını artırmaqdır.
Qeyd edək ki, lisenziyasız proqram təminatının çox olduğu ölkələrdə kiberhücum riski yüksəlir, kompüter elmləri sahəsində təhsilin səviyyəsi aşağı düşür, yüksək texnoloji iş yerləri azalır və intellektual mülkiyyət hüquqlarının qorunmasında çətinlik yaranır.
Mülkiyyət hüquqlarının qorunması ölkənin Rəqabətqabiliyyətlilik İndeksinin (Davos Ümumdünya İqtisadi Forumu) əsas komponentlərindən biridir.
Bundan əlavə, Dünya Bankının «Ease of Doing Business» indeksi üzrə Azərbaycanın mövqeyinə müsbət təsir edəcək saziş, sahibkarlığın yaxşılaşdırılması üzrə görülən institusional tədbirlərə və ölkədə investisiya mühitinə də təkan verəcək.
Layihənin operatoru qismində Nəqliyyat, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi nəzdində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC çıxış edəcək.

Министерство транспорта, связи и высоких технологий (МТСВТ) Азербайджанской Республики подписало трехгодичное соглашение с компанией Microsoft о приобретении лицензий на программное обеспечение для государственных структур.
Согласно достигнутой между сторонами договоренности, планируется обеспечение компьютеров государственных служащих лицензиями (20 тысяч лицензий) на программное обеспечение Microsoft (Windows Pro, Office 365 ProPlus, Core CAL), а также лицензирование высших учебных заведений по академическим льготам (10 тысяч лицензий).
Кроме того, при подписании соглашения компанией Microsoft предложена программа «Преимущества для учащихся», что подразумевает бесплатное приобретение программного обеспечения Microsoft Windows и Microsoft Office для студентов всех высших учебных заведений Азербайджанской Республики (около 150 тысяч человек).
В соответствии с соглашением будет реализован второй этап сотрудничества между МТСВТ и Microsoft по лицензированию программного обеспечения в государственных структурах. Так, ранее, в 2011 году были лицензированы (Windows, Office ProPlus и Core CAL) 10 тысяч компьютеров в исполнительных аппаратах госструктур.
Согласно исследованиям компании IDC (International Data Corporation) на 2017 год, уровень использования нелицензированного программного обеспечения в Азербайджане снизился по сравнению с предыдущими годами. Большая часть требуемых лицензий является продуктом именно компании Microsoft (Windows и Office).
Использование госслужащими лицензированного программного обеспечения, приобретенного на основе данного соглашения, повысит уровень защиты информационных систем и персональных данных от международных кибератак. Лицензирование же учебных заведений позволит студентам и преподавателям пользоваться лицензированным программным обеспечением. Это, в свою очередь, приведет к резкому снижению в течение трех лет уровня использования нелицензированного программного обеспечения в частном секторе и в целом по стране.
Основными целями соглашения являются экономия затрат в этой сфере, улучшение позиции страны в рейтинге по защите прав интеллектуальной собственности, развитие инновационной экосистемы, привлечение зарубежных инвестиций, а также увеличение количества использования электронных услуг.
Отметим, что в странах, где высок уровень использования нелицензированного программного обеспечения, возрастают риски кибератак, падает уровень знаний в сфере компьютерных наук, сокращается число высокотехнологичных рабочих мест и возникают сложности в защите прав интеллектуальной собственности.
Защита прав собственности является одним из основных компонентов Индекса конкурентоспособности страны по версии Всемирного экономического форума.
Кроме того, соглашение, которое окажет положительное влияние на позицию Азербайджана в Индексе легкости ведения бизнеса (Ease of Doing Business Index) Всемирного Банка, даст толчок осуществляемым институциональным мерам по улучшению условий для предпринимательства и инвестиционной среды в стране.
В качестве оператора проекта выступит ООО AzInTelecom, действующее при Министерстве транспорта, связи и высоких технологий.