Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazirlərinin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) həyata keçirilməsi çərçivəsində İKT infrastrukturunun inkişafı” mövzusuna həsr olunan virtual görüşü keçirilib.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən görüş Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və İKT infrastrukturunun inkişafında təcrübə mübadiləsinə nail olmaq məqsədi daşıyıb. İKT sektorundakı ən son inkişaf və yeniliklər paylaşılıb, səmərəli təcrübələr müzakirə edilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək Azərbaycanda İKT infrastrukturunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
Nazir bildirib ki, artan tələbatı nəzərə alaraq biz GPON texnologiyasının tətbiqi ilə ölkənin genişzolaqlı infrastrukturuna sərmayə qoymağa davam edirik: “Bu gün Azərbaycanda ev təsərrüfatlarının 39%-nin (1 milyondan çox ev) fiber-optik genişzolaqlı internetə çıxışı var və 2024-cü ilin sonuna kimi bütün ev təsərrüfatlarının yüksək keyfiyyətli genişzolaqlı internetə çıxışla təmin olunması planlaşdırılır”.
Tədbirdə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibinin müavini Tomas Lamanauskas, habelə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazir və nazir müavinləri çıxış edərək İKT sahəsi qarşısında duran çağırışlardan bəhs edib. Həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər və yeniliklərlə bağlı öz təcrübələrini bölüşüblər.
Görüş çərçivəsində İKT sektorunun sürətli inkişafına və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasının vacibliyinə diqqət çəkilib. Vurğulanıb ki, İKT infrastrukturunun möhkəmləndirilməsi və inkişafı DİM-in müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi üçün əhəmiyyətli rol oynayır.
Tədbir zamanı Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının rəhbəri Orduxan Qəhrəmanzadə də çıxış edib və təşkilatın fəaliyyəti haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Görüşün sonunda Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazirlərinin Birgə Bəyannaməsi qəbul olunub.

Состоялась виртуальная встреча министров, ответственных за сферу информации и коммуникаций государств-членов Движения неприсоединения, на тему «Развитие ИКТ-инфраструктуры в рамках реализации Целей устойчивого развития (ЦУР)».
Встреча, организованная Министерством цифрового развития и транспорта в рамках председательства Азербайджана в Движении неприсоединения, направлена на укрепление сотрудничества между государствами-членами организации и обмен опытом в развитии ИКТ-инфраструктуры. Участники поделились своими последними разработками и инновациями в сфере ИКТ, обсудили эффективные практики.
Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев, выступая со вступительной речью, проинформировал о мерах, проводимых для развития ИКТ-инфраструктуры в Азербайджане.
Министр заявил, что, учитывая растущий спрос, мы продолжаем инвестировать в широкополосную инфраструктуру страны с внедрением технологии GPON: «Сегодня 39% домохозяйств (более 1 млн домов) в Азербайджане имеют доступ к оптоволоконному широкополосному интернету, а к концу 2024 года планируется обеспечить все домохозяйства доступом к высококачественному широкополосному интернету», - отметил министр.
На мероприятии заместитель генерального секретаря Международного союза электросвязи Томас Ламанаускас, а также министры и заместители министров, ответственные за сферу информации и коммуникаций государств-членов Движения неприсоединения, рассказали о вызовах, стоящих перед сферой ИКТ. Они также поделились своим опытом, связанным с работой, проделанной в направлении реализации Целей устойчивого развития, и новшествами.
В рамках встречи было уделено внимание быстрому развитию сектора ИКТ и важности реализации Целей устойчивого развития. Было подчеркнуто, что укрепление и развитие ИКТ-инфраструктуры играет важную роль в успешной реализации ЦУР.
В ходе мероприятия также выступил руководитель Молодежной организации Движения неприсоединения Ордухан Гахраманзаде. Он предоставил участникам подробную информацию о деятельности организации.
По итогам встречи была принята Совместная декларация министров, ответственных за сферу информации и коммуникаций государств-членов Движения неприсоединения.