Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazirlərinin “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin (DİM) həyata keçirilməsi çərçivəsində İKT infrastrukturunun inkişafı” mövzusuna həsr olunan virtual görüşü keçirilib.
Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatına sədrliyi çərçivəsində Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən görüş Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlər arasında əməkdaşlığı gücləndirmək və İKT infrastrukturunun inkişafında təcrübə mübadiləsinə nail olmaq məqsədi daşıyıb. İKT sektorundakı ən son inkişaf və yeniliklər paylaşılıb, səmərəli təcrübələr müzakirə edilib.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edərək Azərbaycanda İKT infrastrukturunun inkişafı istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verib.
Nazir bildirib ki, artan tələbatı nəzərə alaraq biz GPON texnologiyasının tətbiqi ilə ölkənin genişzolaqlı infrastrukturuna sərmayə qoymağa davam edirik: “Bu gün Azərbaycanda ev təsərrüfatlarının 39%-nin (1 milyondan çox ev) fiber-optik genişzolaqlı internetə çıxışı var və 2024-cü ilin sonuna kimi bütün ev təsərrüfatlarının yüksək keyfiyyətli genişzolaqlı internetə çıxışla təmin olunması planlaşdırılır”.
Tədbirdə Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının Baş katibinin müavini Tomas Lamanauskas, habelə Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazir və nazir müavinləri çıxış edərək İKT sahəsi qarşısında duran çağırışlardan bəhs edib. Həmçinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsi istiqamətində görülən işlər və yeniliklərlə bağlı öz təcrübələrini bölüşüblər.
Görüş çərçivəsində İKT sektorunun sürətli inkişafına və Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin icrasının vacibliyinə diqqət çəkilib. Vurğulanıb ki, İKT infrastrukturunun möhkəmləndirilməsi və inkişafı DİM-in müvəffəqiyyətlə həyata keçirilməsi üçün əhəmiyyətli rol oynayır.
Tədbir zamanı Qoşulmama Hərəkatı Gənclər Təşkilatının rəhbəri Orduxan Qəhrəmanzadə də çıxış edib və təşkilatın fəaliyyəti haqqında iştirakçılara ətraflı məlumat verib.
Görüşün sonunda Qoşulmama Hərəkatına üzv dövlətlərin informasiya və kommunikasiya sahəsinə məsul nazirlərinin Birgə Bəyannaməsi qəbul olunub.

NAM member states’ ministers responsible for information and communications meet in virtual format
A virtual meeting of the Non-Aligned Movement (NAM) member states’ ministers responsible for information and communications was held on “ICT infrastructure development as part of the implementation of the Sustainable Development Goals (SDGs)”.
The meeting, organized by the Ministry of Digital Development and Transport within the framework of Azerbaijan’s chairmanship in the Non-Aligned Movement, aimed at strengthening cooperation between the organization’s member states and sharing experiences in ICT infrastructure development. Participants shared their latest developments and innovations in ICT sector, discussed effective practices.
In his opening speech, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev informed about the measures taken to develop ICT infrastructure in Azerbaijan.
“Given the growing demand, we continue investing in broadband infrastructure in the country with the introduction of GPON technology. Today 39% of households (over 1 million homes) in Azerbaijan have access to fibre broadband internet and we plan to provide all households with access to high quality broadband internet before the end of 2024,” the minister said.
At the event, Deputy Secretary-General of the International Telecommunication Union Tomas Lamanauskas, as well as ministers and deputy ministers responsible for information and communications of the Non-Aligned Movement member states, spoke about the challenges facing the ICT sector. They also shared their experiences related to the work done towards the implementation of the SDGs and innovations.
The meeting focused on the rapid development of the ICT sector and the importance of implementing the SDGs. It was emphasized that strengthening and developing ICT infrastructure plays an important role in the successful implementation of the SDGs.
During the event, head of the Non-Aligned Movement Youth Organization Ordukhan Gahramanzade also delivered a speech at the event. He provided participants with detailed information on the organization’s activities.
The meeting concluded with the adoption of a Joint Declaration of the ministers responsible for information and communications of the Non-Aligned Movement member states.