Azərbaycan nümayəndə heyəti Ümumdünya Radiorabitə Konfransına hazırlıq iclasında iştirak edir
Martın 27-də İsveçrənin Cenevrə şəhərində Ümumdünya Radiorabitə Konfransına son hazırlıq iclası öz işinə başlayıb. Tədbirdə ölkəmizi Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin nümayəndələri ilə yanaşı, Dövlət Radiotezliklər İdarəsi və Azərkosmosun mütəxəssisləri təmsil edirlər.
İclasda adıçəkilən konfransın gündəliyinə daxil olan məsələlər, o cümlədən növbəti illərdə yeni nəsil yerüstü və peyk texnologiyalarının, habelə aeronaviqasiya xidmətlərinin tətbiqi üçün radiotezliklərdən səmərəli və maneəsiz istifadənin təmin edilməsi üzrə hazırlanmış müvafiq tövsiyə və qətnamə xarakterli sənədlərin layihələri müzakirə ediləcək.
Həmçinin iki həftə davam edəcək tədbir çərçivəsində sözügedən sahədə Azərbaycanın milli maraqlarının təmin edilməsi məqsədilə müxtəlif regional təşkilatlarla və aidiyyəti rabitə administrasiyaları ilə zəruri koordinasiya görüşlərinin keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Азербайджанская делегация участвует в подготовительном заседании к Всемирной конференции радиосвязи
27 марта в Женеве (Швейцария) начало свою работу последнее подготовительное заседание к Всемирной конференции радиосвязи. На мероприятии помимо представителей Министерства цифрового развития и транспорта нашу страну представляют специалисты Государственного управления радиочастот и «Азеркосмос».
На заседании будут обсуждены вопросы, включенные в повестку дня конференции, в том числе подготовленные проекты соответствующих документов рекомендательного и резолюционного характера по обеспечению эффективного и беспрепятственного использования радиочастот для применения наземных и спутниковых технологий нового поколения и аэронавигационных услуг в последующие годы.
Также в рамках мероприятия, которое продлится две недели, предусматривается проведение необходимых координационных встреч с различными региональными организациями и соответствующими администрациями связи с целью обеспечения национальных интересов Азербайджана в указанной сфере.