“Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinə start verildi
Martın 3-də Bakıda “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilib. Mövzu bu təşəbbüsdə iştirak edən ölkələrin – Azərbaycan, Polşa və Litvanın müxtəlif maraqlı tərəflərini bir araya gətirib. Tədbir Tvinninq layihəsində iştirak edən qurumlarla daha yaxından tanış olmaq, onun əhatə dairəsini və gözlənilən nəticələri ictimaiyyətə təqdim etmək imkanı yaradır.
Sözügedən layihə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və birbaşa benefisiarı Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyidir.
Məqsəd ölüm və ya ağır sağlamlıq xəsarətləri və sosial-iqtisadi ziyanla nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılmasına töhfə vermək, Azərbaycanda yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsələlərini daha yaxşı idarə etmək və əlaqələndirmək üçün aidiyyəti dövlət qurumlarının və digər maraqlı tərəflərin hüquqi və institusional imkanlarını, kadr potensialını təkmilləşdirməkdir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev çıxışında cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası çərçivəsində yol hərəkəti təhlükəsizliyinin artırılması və yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, dövlətimizin səylərinə baxmayaraq, hələ də ölkədə hər 100 min avtomobil sayına münasibətdə yol qəzalarında ölüm sayı çoxdur. Bu da ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafı ilə uyğunluq təşkil etmir.
Rəşad Nəbiyev əlavə edib ki, bu istiqamətdə irəliləyişə nail olmaq üçün cənab Prezidentin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı” icra olunmaqdadır.
“Bu gün təqdimatını etdiyimiz “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsi də əslində Dövlət Proqramının bir sıra müddəalarını əhatə edir. Layihə Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair məsələlərin daha yaxşı idarə olunması, əlaqələndirilməsi və həll edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Bu vacib layihəni maliyyələşdirdiyinə görə Avropa İttifaqına təşəkkür edirəm”, – deyə Rəşad Nəbiyev vurğulayıb.
Tədbirdə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, Polşa və Litva respublikalarının Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri təqdimatla çıxış ediblər.
Layihənin əhatə dairəsi tvinninq üzrə rezident məsləhətçi və Polşa və Litvanın ekspertləri tərəfindən təqdim olunub.
“Bugünkü konfrans layihənin rəmzi başlanğıcıdır, layihə hazırda icra mərhələsindədir. Biz artıq əsas benefisiarımız Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, digər əsas maraqlı tərəflər və Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə yaxşı əməkdaşlıq münasibətimizi qürurla qeyd edə bilərik. Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi Polşa İnfrastruktur Nazirliyi üçün də ən yüksək prioritetdir və bu istiqamətdə davamlı monitorinq, qiymətləndirmə və təkmilləşdirmə işləri aparılır”, – Polşa Respublikasının infrastruktur nazirinin müavini Andrzej Bittel vurğulayıb.
“Bu gün start götürən layihənin əhəmiyyəti Azərbaycanın hüdudlarından kənara çıxır və Azərbaycanla nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olan bütün ölkələr üçün önəmlidir. Polşa da o ölkələrdən biridir və bu gün başladığımız layihə buna ən yaxşı sübutdur. Ümidvaram ki, bu layihənin həyata keçirilməsi Azərbaycanda yol təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək və beləliklə, Azərbaycandan keçən avtomobil nəqliyyatı marşrutlarının tutumuna və nəqliyyatın dayanıqlığına müsbət təsir göstərəcək,” – Polşa Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rafal Poborski deyib.
“Bugünkü toplantıda vurğulamaq istəyərdim ki, Aİ Nəqliyyat Layihələri Mərkəzi (CEUTP) və layihənin bütün tərəfdaşları yol təhlükəsizliyinin hüquqi aspektləri, texnologiya, tətbiqetmə və sonuncu, lakin ən önəmli olan təhsil sahələrində ən yaxşı təcrübə və töhfə verməyə qərarlıdırlar. Hər birimiz razılaşa bilərik ki, yol təhlükəsizliyi uşaq bağçası və ibtidai məktəb səviyyəsində düzgün istifadəçi təhsilindən başlayır”, – CEUTP-nin direktoru Yoanna Lex əlavə edib.
“Polşa və Litvadan olan ekspertlər qrupu məktəblər üçün düzgün yol hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə təhsil proqramının hazırlanmasında, yol hərəkəti təhlükəsizliyinin bütün iştirakçıları və maraqlı tərəflər üçün lazım olan əsas bacarıqların müəyyən edilməsində və nəhayət, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə dəstək məqsədilə bütün lazımi bacarıqları bir araya gətirir, xüsusi yol təhlükəsizliyi kampaniyasını hazırlamağa və həyata keçirməyə kömək edir. Bütün bunlar layihənin Azərbaycanda yol təhlükəsizliyi strategiyasında dərin kök salan əsas məqsədlərinə çatmağa yönəldilib”, – Litva Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsi, üzv dövlətin kiçik tərəfdaş layihə rəhbəri Yustas Raşomaviçus deyib.

3 марта в Баку состоялась церемония презентации твининг-проекта «Усиление безопасности дорожного движения в Азербайджане». Тема объединила различные заинтересованные стороны стран-участниц этой инициативы - Азербайджана, Польши и Литвы. Мероприятие дает возможность познакомиться с структурами, участвующими в твининг-проекте, представить общественности его охват и ожидаемые результаты.
Проект финансируется Европейским Союзом, а непосредственным бенефициаром является Министерство цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
Целью является содействие сокращению дорожно-транспортных происшествий, приводящих к смерти или серьезным травмам и социально-экономическому ущербу, а также улучшение правовых, институциональных возможностей и кадрового потенциала соответствующих государственных структур и других заинтересованных сторон для улучшения управления и координации вопросов безопасности дорожного движения в Азербайджане.
В своем выступлении министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев проинформировал о работе, проделанной по повышению безопасности дорожного движения и совершенствованию дорожно-транспортной инфраструктуры в рамках реализуемой Президентом Ильхамом Алиевым стратегии социально-экономического развития.
Было отмечено, что, несмотря на усилия нашего государства, количество погибших в дорожно-транспортных происшествиях по-прежнему остается высоким на каждые 100 тысяч автомобилей в стране, что не соответствует социально-экономическому развитию страны.
Рашад Набиев добавил, что для достижения прогресса в этом направлении реализуется утвержденная Распоряжением Президента «Государственная программа по безопасности дорожного движения в Азербайджанской Республике на 2019-2023 годы».
«Представленный нами сегодня твининг-проект «Усиление безопасности дорожного движения в Азербайджане» также, по сути, включает в себя ряд положений государственной программы. Проект имеет большое значение с точки зрения улучшения управления, координации и решения вопросов безопасности дорожного движения в Азербайджане. Я выражаю благодарность Европейскому Союзу за финансирование этого важного проекта», - заявил Рашад Набиев.
На мероприятии с презентациями выступили представители представительства Европейского Союза в Азербайджане, посольств Польши и Литвы в нашей стране.
Охват проекта был представлен резидент-консультантом по твинингу и экспертами из Польши и Литвы.
«Сегодняшняя конференция является символическим началом проекта, который в настоящее время находится в стадии реализации. Теперь мы можем с гордостью отметить установление хороших отношений сотрудничества с нашим ключевым бенефициаром - Министерством цифрового развития и транспорта, другими основными заинтересованными сторонами и Представительством ЕС в Азербайджане. Безопасность дорожного движения также является наивысшим приоритетом для Министерства инфраструктуры Польши, и в этом направлении ведется постоянная работа по мониторингу, оценке и улучшению», - подчеркнул заместитель министра инфраструктуры Республики Польша Анджей Биттель.
«Я хотел бы отметить, что Центр транспортных проектов ЕС (CEUTP) и все партнеры по проекту обязуются делиться передовым опытом и вносить свой вклад в правовые аспекты безопасности дорожного движения, технологии, приложения и, что не менее важно, образование. Мы все можем согласиться с тем, что безопасность дорожного движения начинается с надлежащего обучения пользователей на уровне детского сада и начальной школы», — добавила директор CEUTP Иоанна Лекс.
«Группа экспертов из Польши и Литвы объединяет все необходимые навыки для разработки надлежащей учебной программы по безопасности дорожного движения для школ, определения ключевых навыков, необходимых для всех участников и заинтересованных сторон в области безопасности дорожного движения, и, наконец, для поддержки Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики, помогает разработать и провести специальную кампанию по безопасности дорожного движения. Все это направлено на достижение основных целей проекта, глубоко укоренившихся в стратегии безопасности дорожного движения в Азербайджане», - отметил руководитель-партнер проекта Литовской администрации безопасности на транспорте Юстас Расомавичюс.