“Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinə start verildi
Martın 3-də Bakıda “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsinin təqdimat mərasimi keçirilib. Mövzu bu təşəbbüsdə iştirak edən ölkələrin – Azərbaycan, Polşa və Litvanın müxtəlif maraqlı tərəflərini bir araya gətirib. Tədbir Tvinninq layihəsində iştirak edən qurumlarla daha yaxından tanış olmaq, onun əhatə dairəsini və gözlənilən nəticələri ictimaiyyətə təqdim etmək imkanı yaradır.
Sözügedən layihə Avropa İttifaqı tərəfindən maliyyələşdirilir və birbaşa benefisiarı Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyidir.
Məqsəd ölüm və ya ağır sağlamlıq xəsarətləri və sosial-iqtisadi ziyanla nəticələnən yol-nəqliyyat hadisələrinin azaldılmasına töhfə vermək, Azərbaycanda yol hərəkəti təhlükəsizliyi məsələlərini daha yaxşı idarə etmək və əlaqələndirmək üçün aidiyyəti dövlət qurumlarının və digər maraqlı tərəflərin hüquqi və institusional imkanlarını, kadr potensialını təkmilləşdirməkdir.
Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev çıxışında cənab Prezident İlham Əliyevin həyata keçirdiyi sosial-iqtisadi inkişaf strategiyası çərçivəsində yol hərəkəti təhlükəsizliyinin artırılması və yol-nəqliyyat infrastrukturunun yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər barədə məlumat verib.
Qeyd edilib ki, dövlətimizin səylərinə baxmayaraq, hələ də ölkədə hər 100 min avtomobil sayına münasibətdə yol qəzalarında ölüm sayı çoxdur. Bu da ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafı ilə uyğunluq təşkil etmir.
Rəşad Nəbiyev əlavə edib ki, bu istiqamətdə irəliləyişə nail olmaq üçün cənab Prezidentin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair 2019-2023-cü illər üçün Dövlət Proqramı” icra olunmaqdadır.
“Bu gün təqdimatını etdiyimiz “Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinin gücləndirilməsi” Tvinninq layihəsi də əslində Dövlət Proqramının bir sıra müddəalarını əhatə edir. Layihə Azərbaycanda yol hərəkətinin təhlükəsizliyinə dair məsələlərin daha yaxşı idarə olunması, əlaqələndirilməsi və həll edilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıyır. Bu vacib layihəni maliyyələşdirdiyinə görə Avropa İttifaqına təşəkkür edirəm”, – deyə Rəşad Nəbiyev vurğulayıb.
Tədbirdə Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi, Polşa və Litva respublikalarının Azərbaycandakı səfirliklərinin nümayəndələri təqdimatla çıxış ediblər.
Layihənin əhatə dairəsi tvinninq üzrə rezident məsləhətçi və Polşa və Litvanın ekspertləri tərəfindən təqdim olunub.
“Bugünkü konfrans layihənin rəmzi başlanğıcıdır, layihə hazırda icra mərhələsindədir. Biz artıq əsas benefisiarımız Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, digər əsas maraqlı tərəflər və Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyi ilə yaxşı əməkdaşlıq münasibətimizi qürurla qeyd edə bilərik. Yol hərəkətinin təhlükəsizliyi Polşa İnfrastruktur Nazirliyi üçün də ən yüksək prioritetdir və bu istiqamətdə davamlı monitorinq, qiymətləndirmə və təkmilləşdirmə işləri aparılır”, – Polşa Respublikasının infrastruktur nazirinin müavini Andrzej Bittel vurğulayıb.
“Bu gün start götürən layihənin əhəmiyyəti Azərbaycanın hüdudlarından kənara çıxır və Azərbaycanla nəqliyyat və logistika sahəsində əməkdaşlıqda maraqlı olan bütün ölkələr üçün önəmlidir. Polşa da o ölkələrdən biridir və bu gün başladığımız layihə buna ən yaxşı sübutdur. Ümidvaram ki, bu layihənin həyata keçirilməsi Azərbaycanda yol təhlükəsizliyinin yaxşılaşdırılmasına kömək edəcək və beləliklə, Azərbaycandan keçən avtomobil nəqliyyatı marşrutlarının tutumuna və nəqliyyatın dayanıqlığına müsbət təsir göstərəcək,” – Polşa Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Rafal Poborski deyib.
“Bugünkü toplantıda vurğulamaq istəyərdim ki, Aİ Nəqliyyat Layihələri Mərkəzi (CEUTP) və layihənin bütün tərəfdaşları yol təhlükəsizliyinin hüquqi aspektləri, texnologiya, tətbiqetmə və sonuncu, lakin ən önəmli olan təhsil sahələrində ən yaxşı təcrübə və töhfə verməyə qərarlıdırlar. Hər birimiz razılaşa bilərik ki, yol təhlükəsizliyi uşaq bağçası və ibtidai məktəb səviyyəsində düzgün istifadəçi təhsilindən başlayır”, – CEUTP-nin direktoru Yoanna Lex əlavə edib.
“Polşa və Litvadan olan ekspertlər qrupu məktəblər üçün düzgün yol hərəkəti təhlükəsizliyi üzrə təhsil proqramının hazırlanmasında, yol hərəkəti təhlükəsizliyinin bütün iştirakçıları və maraqlı tərəflər üçün lazım olan əsas bacarıqların müəyyən edilməsində və nəhayət, Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə dəstək məqsədilə bütün lazımi bacarıqları bir araya gətirir, xüsusi yol təhlükəsizliyi kampaniyasını hazırlamağa və həyata keçirməyə kömək edir. Bütün bunlar layihənin Azərbaycanda yol təhlükəsizliyi strategiyasında dərin kök salan əsas məqsədlərinə çatmağa yönəldilib”, – Litva Nəqliyyat Təhlükəsizliyi İdarəsi, üzv dövlətin kiçik tərəfdaş layihə rəhbəri Yustas Raşomaviçus deyib.

On March 3, the presentation of the twinning project “Increasing road safety in Azerbaijan” took place in Baku. The topic brought together various stakeholders from Azerbaijan, Poland and Lithuania – countries involved in the initiative. The event provides an opportunity to get to know the institutions involved in the twinning project, to present to the public its scope and expected results.
The mentioned project is funded by the European Union, and its direct beneficiary is the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan.
The aim is to improve the legal and institutional capacity and human resources of relevant government agencies and other stakeholders to better manage and coordinate road safety issues in Azerbaijan, contributing to the reduction of road accidents resulting in death or serious health injuries and socio-economic damage.
In his speech, Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev informed about the work done to improve road safety and transport infrastructure as part of the socio-economic development strategy implemented by Mr President Ilham Aliyev.
It was noted that despite the efforts of our state, the number of deaths in road accidents is still high for every 100 thousand vehicles in the country, which does not correspond to the socio-economic development of our country.
Rashad Nabiyev added that in order to achieve  progress in this direction, the “State Programme on Road Safety 2019–2023” approved by Presidential Order is being implemented.
“The twinning project ‘Increasing Road Safety in Azerbaijan’ that we presented today actually includes a number of provisions of the State Programme. The project is of great importance in terms of improving management, coordination and addressing road safety issues in Azerbaijan. I thank the European Union for funding this important project,” said Rashad Nabiyev.
Speeches were delivered by distinguished guests i.a. from European Union Delegation to Azerbaijan, Embassy of the Republic of Poland and Embassy of the Republic of Lithuania to Azerbaijan.
The scope of the project was presented by Resident Twinning Adviser, and experts from Poland and Lithuania.
“Today’s conference is a symbolic start of the project, while the project itself is already underway and we can already boast of good cooperation with our main beneficiary, Ministry of Digital Development and Transport, other main stakeholders and EU Delegation to Azerbaijan. Road transport safety is also of highest priority for Ministry of Infrastructure in Poland and is subject for continuous monitoring, assessment and improvement,” underlined Mr. Andrzej Bittel, Deputy Minister of Infrastructure of the Republic of Poland.
The significance of the project launched today goes beyond the borders of Azerbaijan and is important for all countries interested in transport and logistics cooperation with Azerbaijan. Poland is one of these countries, and the project we are inaugurating today is the best proof of this. I hope that the implementation of this project will contribute to the improvement of road safety in Azerbaijan, and thus will have a positive impact on the capacity of road transport routes running through Azerbaijan and the stability of transport. – said Mr. Rafał Poborski, Ambassador of the Republic of Poland in Azerbaijan.
“In today’s gathering, I would like to emphasize that the Centre for EU Transport Projects (CEUTP) and all project partners are committed to provide best experience and contribution in the areas of road safety legal aspects, technology and enforcement and last but not least education.  We can all agree that road safety starts from proper users education gained at the level of kindergarten and primary school,” added Joanna Lech, Director of CEUTP.
“Team of experts from Poland and Lithuania brings all the necessary skills to assist the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan in establishing the proper road safety education program for schools, identify key skills required by all road safety actors and stakeholders and finally help you design and implement custom made road safety campaign. It will all be done to communicate major project goals deeply embedded in the road safety strategy for Azerbaijan,” said Mr. Justas Rašomavičius, LTSA, Member State Junior Partner Project Leader.