TRT-nin nümayəndə heyəti Azərbaycanda teleradio yayımı ilə bağlı araşdırma aparıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəvəti ilə Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyə Radio-Televiziya Qurumunun (TRT) nümayəndə heyəti proqram üzrə fəaliyyətini başa vurub.
Heyət səfər çərçivəsində paytaxt və bölgələrdə yerləşən Radio-Televiziya Yayım Stansiyalarına texniki baxış keçirib və radiomonitorinq aparıb. Bu prosesdə həmçinin “Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyi və Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin, eləcə də Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Sonda aparılmış işlərin nəticələri müzakirə olunub.
Nümayəndə heyəti səfərlə bağlı yekun hesabat hazırlayıb Azərbaycan tərəfinə təqdim edəcək.
Hesabatda ölkədə radio yayımını həyata keçirən texniki vasitələrin müvafiq normativlərə uyğun istismarının təşkili və şəbəkənin optimallaşdırılmasına dair tövsiyələr əksini tapacaq.

Делегация Турецкой радиотелевизионной структуры (TRT), находящаяся с визитом в Азербайджане по приглашению Министерства цифрового развития и транспорта, завершила свою деятельность по программе.
В рамках визита делегация провела технический осмотр и радиомониторинг радио- и телевизионных станций, расположенных в Баку и регионах. В этом процессе также приняли участие специалисты Производственного объединения «Радиотелевизионное вещание и спутниковая связь», Государственного управления радиочастот, а также Аудиовизуального совета.
В заключение были обсуждены результаты проведенной работы.
Делегация подготовит и представит азербайджанской стороне итоговый отчет о визите.
В отчете будут отражены рекомендации по организации работы технических средств, осуществляющих радиовещание в стране, в соответствии с нормативами по оптимизации сети.