TRT-nin nümayəndə heyəti Azərbaycanda teleradio yayımı ilə bağlı araşdırma aparıb
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəvəti ilə Azərbaycanda səfərdə olan Türkiyə Radio-Televiziya Qurumunun (TRT) nümayəndə heyəti proqram üzrə fəaliyyətini başa vurub.
Heyət səfər çərçivəsində paytaxt və bölgələrdə yerləşən Radio-Televiziya Yayım Stansiyalarına texniki baxış keçirib və radiomonitorinq aparıb. Bu prosesdə həmçinin “Radio-Televiziya Yayımı və Peyk Rabitəsi” İstehsalat Birliyi və Dövlət Radiotezliklər İdarəsinin, eləcə də Audiovizual Şuranın mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Sonda aparılmış işlərin nəticələri müzakirə olunub.
Nümayəndə heyəti səfərlə bağlı yekun hesabat hazırlayıb Azərbaycan tərəfinə təqdim edəcək.
Hesabatda ölkədə radio yayımını həyata keçirən texniki vasitələrin müvafiq normativlərə uyğun istismarının təşkili və şəbəkənin optimallaşdırılmasına dair tövsiyələr əksini tapacaq.

TRT delegation conducts study on broadcasting in Azerbaijan
A delegation of the Turkish Radio and Television Authority (TRT) visiting Azerbaijan at the invitation of the Ministry of Digital Development and Transport completed its activities under the programme.
During the visit, the delegation conducted technical inspection and radio monitoring of radio and television stations located in Baku and the regions. Specialists from the Radio & TV Broadcasting and Satellite Communications Production Association, State Administration of Radio Frequencies and Audiovisual Council also took part in this process.
In conclusion, the results of the work performed were discussed.
The delegation will prepare a final report on the visit and submit it to the Azerbaijani side.
The report will include recommendations on how to organize the work of the technical facilities carrying out radio broadcasting in the country in accordance with the regulations on network optimization.