Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev İKT sektoru ilə bağlı qəbul olunmuş, müvafiq qanunlara və məcəllələrə dəyişiklikləri və onların tətbiqini nəzərdə tutan bir sıra sənədlər imzalayıb.
Həmin sənədlərə əsasən, 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən Azərbaycan regionda İKT sektoruna ən genişmiqyaslı güzəştlər tətbiq edilən ölkələr siyahısında yer alacaq.
Belə ki, bu dəyişikliklər nəticəsində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə, bu şirkətlərdə çalışan fiziki şəxslərə, eləcə də xarici vətəndaşlara mühüm vergi güzəştləri tətbiq ediləcək.
Bununla yanaşı, həm yerli, həm də əcnəbi işçilərin məcburi sosial dövlət sığorta ödənişləri ilə bağlı əhəmiyyətli güzəştlər nəzərdə tutulub. Miqrasiya Məcəlləsinə edilən dəyişikliyə əsasən, əcnəbi mütəxəssislərin ölkə ərazisində əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaları üçün işəgötürənlər tərəfindən iş icazəsinin alınması tələb olunmayacaq.
Bu, vergi və sosial müdafiə güzəştləri ilə bağlı ölkədə konkret bir sektoru hədəfləyən ilk dəyişikliklər paketlərindən biridir. Bu, cənab Prezidentin Azərbaycanda İKT sektorunun inkişafına xüsusi diqqət və qayğısının göstəricisidir.
Oxşar güzəştlər regionun bir çox dövlətləri tərəfindən də tətbiq edilib. Bunlar, sadəcə, İKT sektorunun inkişafı üçün münbit şərait yaradılması baxımından bizi regionun digər ölkələri ilə bərabər səviyyəyə gətirir. Tətbiq edilən dəyişikliklərin əsas məqsədi ölkəmizdə İKT sahəsinin stimullaşdırılması, sahəyə yeni oyunçuların cəlb olunması və ölkəmizin regionun İKT mərkəzinə çevrilməsidir. Güzəştlər, həmçinin xarici İKT şirkətlərinin Azərbaycanda filial və ya nümayəndəlik açması, yerli bazara xarici investisiyaların cəlb olunması və “beyin axını”nın “beyin qazancı” ilə əvəz edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonuncu çox önəmlidir. Ölkəmizi innovasiyalar məkanına çevirmək üçün İKT sektorunda çalışan mütəxəssislərin kritik kütləsini toplamaq şərtdir. Bunun üçünsə ölkəmizdən “beyin axını”nın qarşısını almaqla yanaşı, xarici ölkələrdən mütəxəssislər cəlb etmək tələb olunur. Tətbiq olunan güzəştlər həm də bu baxımdan əhəmiyyətlidir. Əcnəbi mütəxəssislərin və beynəlxalq şirkətlərin ölkəmizə gəlişi iqtisadi aktivliklə yanaşı, Azərbaycanda biznes mühitinin və startap mədəniyyətinin yaxşılaşdırılması baxımından mühüm töhfə verəcək. Ölkə olaraq bu təcrübəni enerji sektorunda yaşamışıq. Qabaqcıl transmilli şirkətlərin ölkəyə sərmayə qoyması mühüm iqtisadi təsirlərlə yanaşı, yerli mütəxəssislərin, o cümlədən yerli biznes rəhbərlərinin formalaşmasını şərtləndirdi. Nəticə etibarilə, beynəlxalq şirkətlər bu gün həm Azərbaycanda, həm də ölkə kənarında çalışan yüzlərlə yerli rəhbəri yetişdiriblər.
Hesab edirik ki, qanunlara və məcəllələrə edilən dəyişikliklər ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanın İKT sektoruna da canlanma gətirəcək və sahibkarlıq mədəniyyətinin daha da inkişaf etməsinə öz töhfəsini verəcək.

С 1 января 2023 года в секторе ИКТ Азербайджана будут применяться широкие льготы
Президент Азербайджанский Республики господин Ильхам Алиев подписал ряд документов, связанных с сектором ИКТ, предусматривающих изменения в соответствующие законы и кодексы и их применение.
Согласно этим документам, с 1 января 2023 года Азербайджан войдет в список стран, к сектору ИКТ которых применяются самые широкие льготы в регионе.
Так, в результате этих изменений, действующим в сфере ИКТ компаниям, физическим лицам, а также иностранным гражданам будут представлены существенные налоговые льготы.
Наряду с этим, значительные льготы будут предусмотрены также по обязательным платежам государственного социального страхования как местных работников, так и иностранцев. Согласно поправке в Миграционный кодекс, работодателям более не нужно будет получать разрешение на трудовую деятельность зарубежных специалистов на территории страны.
Это один из первых пакетов изменений в отношении налоговых и социальных льгот, дифференцировано нацеленный на сектор ИКТ. Это является наглядным свидетельством внимания и заботы господина Президента о развитии сектора ИКТ в Азербайджане.
Подобные льготы были применены многими государствами региона. Это просто выводит нас на тот же уровень, что и другие страны региона, с точки зрения создания благоприятных условий для развития сектора ИКТ. Суть этих изменений нацелена на стимулирование сферы ИКТ в нашей стране, привлечение новых игроков и превращение Азербайджана в региональный ИКТ-центр. Льготы важны и с точки зрения открытия иностранными ИКТ-компаниями филиалов или представительств в Азербайджане, привлечения на местный рынок иностранных инвестиций и замены «утечки мозгов» на «приток мозгов».
Последнее обстоятельство представляется особо важным, ведь чтобы превратить Азербайджан в пространство инноваций необходимо, прежде всего, сформировать критическую массу специалистов, работающих в секторе ИКТ. А для этого, помимо предотвращения «утечки мозгов» из нашей страны, требуется привлечение специалистов из зарубежных стран. Внедряемые льготы также важны в этом отношении. Приезд в нашу страну иностранных специалистов и международных компаний, наряду с экономической активностью, внесет важный вклад в улучшение бизнес-среды и стартап-культуры в Азербайджане. Как страна, мы испытали этот опыт в энергетическом секторе. Инвестиции передовых транснациональных компаний в страну, наряду с важными экономическими эффектами, привели к формированию местных специалистов, в том числе руководителей местного бизнеса. В результате сегодня международные компании подготовили сотни местных руководителей, работающих как в Азербайджане, так и за рубежом.
Считаем, что в среднесрочной перспективе поправки, внесенные в законы и кодексы, также оживят ИКТ-сектор Азербайджана и будут способствовать дальнейшему развитию предпринимательской культуры.