Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev İKT sektoru ilə bağlı qəbul olunmuş, müvafiq qanunlara və məcəllələrə dəyişiklikləri və onların tətbiqini nəzərdə tutan bir sıra sənədlər imzalayıb.
Həmin sənədlərə əsasən, 2023-cü il yanvarın 1-dən etibarən Azərbaycan regionda İKT sektoruna ən genişmiqyaslı güzəştlər tətbiq edilən ölkələr siyahısında yer alacaq.
Belə ki, bu dəyişikliklər nəticəsində İKT sahəsində fəaliyyət göstərən şirkətlərə, bu şirkətlərdə çalışan fiziki şəxslərə, eləcə də xarici vətəndaşlara mühüm vergi güzəştləri tətbiq ediləcək.
Bununla yanaşı, həm yerli, həm də əcnəbi işçilərin məcburi sosial dövlət sığorta ödənişləri ilə bağlı əhəmiyyətli güzəştlər nəzərdə tutulub. Miqrasiya Məcəlləsinə edilən dəyişikliyə əsasən, əcnəbi mütəxəssislərin ölkə ərazisində əmək fəaliyyəti ilə məşğul olmaları üçün işəgötürənlər tərəfindən iş icazəsinin alınması tələb olunmayacaq.
Bu, vergi və sosial müdafiə güzəştləri ilə bağlı ölkədə konkret bir sektoru hədəfləyən ilk dəyişikliklər paketlərindən biridir. Bu, cənab Prezidentin Azərbaycanda İKT sektorunun inkişafına xüsusi diqqət və qayğısının göstəricisidir.
Oxşar güzəştlər regionun bir çox dövlətləri tərəfindən də tətbiq edilib. Bunlar, sadəcə, İKT sektorunun inkişafı üçün münbit şərait yaradılması baxımından bizi regionun digər ölkələri ilə bərabər səviyyəyə gətirir. Tətbiq edilən dəyişikliklərin əsas məqsədi ölkəmizdə İKT sahəsinin stimullaşdırılması, sahəyə yeni oyunçuların cəlb olunması və ölkəmizin regionun İKT mərkəzinə çevrilməsidir. Güzəştlər, həmçinin xarici İKT şirkətlərinin Azərbaycanda filial və ya nümayəndəlik açması, yerli bazara xarici investisiyaların cəlb olunması və “beyin axını”nın “beyin qazancı” ilə əvəz edilməsi baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb edir.
Sonuncu çox önəmlidir. Ölkəmizi innovasiyalar məkanına çevirmək üçün İKT sektorunda çalışan mütəxəssislərin kritik kütləsini toplamaq şərtdir. Bunun üçünsə ölkəmizdən “beyin axını”nın qarşısını almaqla yanaşı, xarici ölkələrdən mütəxəssislər cəlb etmək tələb olunur. Tətbiq olunan güzəştlər həm də bu baxımdan əhəmiyyətlidir. Əcnəbi mütəxəssislərin və beynəlxalq şirkətlərin ölkəmizə gəlişi iqtisadi aktivliklə yanaşı, Azərbaycanda biznes mühitinin və startap mədəniyyətinin yaxşılaşdırılması baxımından mühüm töhfə verəcək. Ölkə olaraq bu təcrübəni enerji sektorunda yaşamışıq. Qabaqcıl transmilli şirkətlərin ölkəyə sərmayə qoyması mühüm iqtisadi təsirlərlə yanaşı, yerli mütəxəssislərin, o cümlədən yerli biznes rəhbərlərinin formalaşmasını şərtləndirdi. Nəticə etibarilə, beynəlxalq şirkətlər bu gün həm Azərbaycanda, həm də ölkə kənarında çalışan yüzlərlə yerli rəhbəri yetişdiriblər.
Hesab edirik ki, qanunlara və məcəllələrə edilən dəyişikliklər ortamüddətli perspektivdə Azərbaycanın İKT sektoruna da canlanma gətirəcək və sahibkarlıq mədəniyyətinin daha da inkişaf etməsinə öz töhfəsini verəcək.

President of the Republic of Azerbaijan Mr Ilham Aliyev has signed a number of documents related to the ICT sector, providing for amendments to relevant laws and codes and their application.
According to these documents, as of 1 January 2023, Azerbaijan will be included in the list of countries where the largest benefits will be applied to the ICT sector in the region.
Thus, as a result of these changes, important tax benefits will apply to companies operating in the ICT sector, individuals and foreign nationals working in these companies.
In addition, significant benefits will also be provided for compulsory payments of state social insurance for both local workers and foreigners. According to the amendment to the Migration Code, employers will no longer required to obtain work permits for foreign specialists to work in the country.
This is one of the first set of amendments aimed at a specific sector of the country with regard to tax relief and social protection benefits. This shows Mr President’s special attention and concern for the development of the ICT sector in Azerbaijan.
Similar benefits have also been applied by many states in the region. This simply brings us to the same level as other countries in the region in terms of creating favourable conditions for the development of the ICT sector. The main goal of the implemented changes is to stimulate the ICT sector in our country, attract new players and turn Azerbaijan into a regional ICT centre. The benefits are also important in terms of foreign ICT companies opening branches or representative offices in Azerbaijan, attracting foreign investment to the local market and replacing “brain drain” with “brain gain”.
The latter is very important, because in order to turn Azerbaijan into an innovation space, it is necessary, first of all, to bring together a critical mass of specialists working in the ICT sector. This, in addition to preventing the brain drain from our country, requires the involvement of specialists from foreign countries. The benefits being introduced are also important in this respect. The arrival of foreign experts and international companies in our country, along with economic activity, will make an important contribution to improving the business environment and startup culture in Azerbaijan. As a country, we have experienced this experience in the energy sector. Investment in the country by leading multinational companies, along with important economic effects, have led to the formation of local professionals, including local business leaders. As a result, today international companies have trained hundreds of local leaders working both in Azerbaijan and abroad.
We believe that the amendments made to the laws and codes will revitalize Azerbaijan’s ICT sector in the medium term and contribute to the further development of entrepreneurial culture.