“Şəhərlərin və kənd yerlərinin inkişafına innovativ yanaşma: “ağıllı şəhər və kəndlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib
Bakıda Dünya Bankının dəstəyi ilə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi tərəfindən “Şəhərlərin və kənd yerlərinin inkişafına innovativ yanaşma: “ağıllı şəhər və kəndlər” mövzusunda beynəlxalq konfrans keçirilib. Tədbirdə rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov, Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev, müxtəlif dövlət orqanlarının, səfirliklərin və beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev bildirib ki, dünyadakı demoqrafik artım fonunda ərzaq təhlükəsizliyi, xüsusən də Azərbaycan üçün aktual su resurslarının tükənməsi, enerji mənbələrinin səmərəli istifadəsi, ümumiyyətlə şəhər və kəndlərdə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətinin, təhlükəsizliyinin və səmərəliliyinin artırılması kimi problemlər “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” anlayışlarını aktual edir. “Ağıllı kənd” konsepsiyası hazırlanan zaman səmərəlilik, zərurilik, dayanıqlılıq və innovasiyaların təşviqi amilləri nəzərə alınır.
Dünya Bankının Azərbaycan üzrə ölkə meneceri Sara Maykl təmsil etdiyi qurumla Azərbaycan hökuməti arasında əməkdaşlıq, “ağıllı kənd” və “ağıllı şəhər”in yaradılması istiqamətində icra olunan layihələr barədə danışıb.
Kənd təsərrüfatı naziri İnam Kərimov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev tərəfindən noyabrın 16-da təsdiqlənən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”nda mütərəqqi beynəlxalq təcrübə, strateji inkişaf strategiyaları, azad edilmiş ərazilərin sosial-iqtisadi potensialı və dünya iqtisadiyyatının müasir çağırışları nəzərə alınıb. “Ağıllı kənd” ideyası məhz bu yanaşmalar fonunda meydana çıxıb və konsepsiya artıq təcrübədə həyata keçirilməkdədir. “Ağıllı kənd” insanları texnoloji yeniliklərə sürətli adaptasiya edən, ətraf mühitin daha yaxşı qorunmasına imkan verən, ekoloji tarazlığı təmin edən modeldir.
Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev bildirib ki, “Ağıllı kənd” və “Ağıllı şəhər” konsepsiyası təkcə müasir şəhərsalma tendensiyaları və texnologiyaların tətbiqindən ibarət deyil: “Bu konsepsiyada insanların həyat şəraitini yaxşılaşdırmaq məqsədilə infrastrukturun yaradılması, dövlət xidmətlərinə əlçatanlığın təmin edilməsi, kəndlərdə yaşayan insanların məşğulluq məsələləri, iş imkanları, asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsi nəzərdə tutulur. Bütün bu istiqamətlər üzrə sürətli və keyfiyyətli işlər görülür”.
Konfrans öz işini panel sessiyalarda davam etdirib. Sessiyalarda   “Xidmətlərin rəqəmsallaşdırılması və dayanıqlı həyat tərzi”, “Yaşıl enerjiyə keçid”, “Azərbaycanda “Ağıllı kənd” konsepsiyasının tətbiqi”, “Kənd yerlərində tətbiq olunacaq ağıllı həllərin tətbiqi və dayanıqlılığın təmin edilməsində özəl sektorun rolu” mövzusunda müzakirələr və təqdimatlar keçirilib.

Состоялась международная конференция на тему «Инновационный подход к развитию городов и сельских местностей: умные города и села»
При поддержке Всемирного банка Министерство цифрового развития и транспорта и Министерство сельского хозяйства провели в Баку международную конференцию на тему «Инновационный подход к развитию городов и сельских местностей: умные города и села». В мероприятии приняли участие министр сельского хозяйства Инам Керимов, министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев, региональный менеджер Всемирного банка по Азербайджану Сара Майкл, специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Зангиланском районе, входящем в Восточно-Зангезурский экономический район, Вахид Гаджиев, представители различных государственных органов, посольств и международных организаций.
Выступивший на мероприятии министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев заявил, что на фоне демографического роста в мире такие проблемы, как продовольственная безопасность, истощение водных ресурсов, эффективное использование источников энергии, повышение качества, безопасности и эффективности услуг, предоставляемых в городах и селах в целом, делают актуальными понятия «умный город» и «умное село» для Азербайджана. При разработке концепции «умное село» учитываются факторы эффективности, необходимости, устойчивости и продвижения инноваций.
Региональный менеджер Всемирного банка по Азербайджану Сара Майкл рассказала о сотрудничестве между представляемым ею структурой и правительством Азербайджана, реализуемых проектах в направлении создания «умного села» и «умного города».
Министр сельского хозяйства Инам Керимов отметил, что в «I Государственной программе по Великому возвращению на освобожденные территории», утвержденной Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым 16 ноября, были учтены прогрессивный международный опыт, стратегии развития, социально-экономический потенциал освобожденных территорий и современные вызовы мировой экономики. Именно на фоне этих подходов возникла идея «умного села», и концепция уже реализуется на практике. «Умное село» - это модель, позволяющая людям быстро адаптироваться к технологическим инновациям, лучше защищать окружающую среду и обеспечивать экологический баланс.
Специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Зангиланском районе, входящем в Восточно-Зангезурский экономический район, Вахид Гаджиев отметил, что концепция «Умное село» и «Умный город» состоит не только из применения современных тенденций и технологий градостроительства: «В данной концепции предусмотрено создание инфраструктуры с целью улучшения условий жизни людей, обеспечение доступности государственных услуг, вопросы занятости населения, проживающего в селах, возможности трудоустройства, эффективное проведение досуга. По всем этим направлениям ведется быстрая и качественная работа».
Конференция продолжила свою работу в панельных сессиях. На сессиях были проведены обсуждения и презентации на тему «Цифровизация услуг и устойчивый образ жизни», «Переход к зеленой энергетике», «Применение концепции «Умное село» в Азербайджане», «Роль частного сектора в умных решениях, которые будут внедрены в сельской местности, и обеспечении устойчивости».