Əldə daşınan radiostansiyalar üçün tezliklərin ayrılması proseduru sadələşdirildi
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) tərəfindən göstərilən xidmətlərin daha da əlçatan olması və istifadəçi məmnunluğunun artırılması istiqamətində müvafiq işlər davam etdirilir.
RİNN-in müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasının növbəti iclasında əldə daşınan radiostansiyalar üçün tezliklərin ayrılması prosedurunun sadələşdirilməsi məsələsinə baxılıb.
Dövlət Komissiyasının qərarına əsasən, Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər bundan sonra PMR 446 (PMR 446-private mobile radio, 446 MHs) analoq və rəqəmsal əldə daşınan radiostansiyaların istifadəsi məqsədilə 446,000-446,100 MHs tezlik zolağından konkret tezlik nominallarının ayrılması, uçotu və həmin tezliklərdə istifadə olunacaq əldə daşınan radiostansiyaların qeydiyyata alınması üçün mövcud qaydalara uyğun olaraq, RİNN-in tabeli qurumu olan Dövlət Radiotezliklər İdarəsinə (DRİ) birbaşa müraciət edəcəklər.
Xatırladaq ki, indiyə qədər bu tip radiostansiyalardan istifadə etmək istəyənlər Dövlət Komissiyasına müraciət edirdi və komissiya mövcud qaydalara əsasən, müraciətlərə 2 ay ərzində baxaraq qərar verirdi.
Yeni dəyişikliyə görə, müraciətçilər tələb olunan sənədləri DRİ-yə təqdim etdikdən sonra 3 iş günü ərzində istifadəçilərə tezlik nominallarının ayrılması mümkün olacaq.

Procedure for allocating frequencies for mobile radios simplified
The relevant work is ongoing to make the services provided by the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) more accessible and increase user satisfaction.
On the basis of a request from the MDDT, the issue of simplifying the procedure for allocating frequencies for mobile radio stations was considered at the regular meeting of the State Commission on Radio Frequencies of the Republic of Azerbaijan.
According to the decision of the State Commission, in order to use analogue and digital mobile radio stations PMR 446 (Private Mobile Radio, 446 MHz), from now on, legal entities and individuals carrying out activities on the territory of the Republic of Azerbaijan shall apply directly to the State Administration  of Radio Frequencies (SARF) – a subordinate body  of the MDDT in accordance with current regulations, for allocation and registration of specific nominal frequencies in the 446,000–446,100 MHz band and registration of mobile radio stations  to be used on these frequencies.
It should be recalled that until now, those wishing to use radio stations of this type had to apply to the State Commission, and under the existing rules the commission considered the applications and made a decision within two months.
Under the new amendments, after applicants submit the required documents to the SARF, users will be allocated nominal frequencies within three working days.