Əldə daşınan radiostansiyalar üçün tezliklərin ayrılması proseduru sadələşdirildi
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi (RİNN) tərəfindən göstərilən xidmətlərin daha da əlçatan olması və istifadəçi məmnunluğunun artırılması istiqamətində müvafiq işlər davam etdirilir.
RİNN-in müraciəti əsasında Azərbaycan Respublikasının Radiotezliklər üzrə Dövlət Komissiyasının növbəti iclasında əldə daşınan radiostansiyalar üçün tezliklərin ayrılması prosedurunun sadələşdirilməsi məsələsinə baxılıb.
Dövlət Komissiyasının qərarına əsasən, Azərbaycan Respublikasının ərazisində fəaliyyət göstərən hüquqi və fiziki şəxslər bundan sonra PMR 446 (PMR 446-private mobile radio, 446 MHs) analoq və rəqəmsal əldə daşınan radiostansiyaların istifadəsi məqsədilə 446,000-446,100 MHs tezlik zolağından konkret tezlik nominallarının ayrılması, uçotu və həmin tezliklərdə istifadə olunacaq əldə daşınan radiostansiyaların qeydiyyata alınması üçün mövcud qaydalara uyğun olaraq, RİNN-in tabeli qurumu olan Dövlət Radiotezliklər İdarəsinə (DRİ) birbaşa müraciət edəcəklər.
Xatırladaq ki, indiyə qədər bu tip radiostansiyalardan istifadə etmək istəyənlər Dövlət Komissiyasına müraciət edirdi və komissiya mövcud qaydalara əsasən, müraciətlərə 2 ay ərzində baxaraq qərar verirdi.
Yeni dəyişikliyə görə, müraciətçilər tələb olunan sənədləri DRİ-yə təqdim etdikdən sonra 3 iş günü ərzində istifadəçilərə tezlik nominallarının ayrılması mümkün olacaq.

Министерство цифрового развития и транспорта (МЦРТ) продолжает соответствующую работу для того, чтобы сделать предоставляемые услуги более доступными и повысить удовлетворенность пользователей.
На основании обращения МЦРТ на очередном заседании Государственной комиссии по радиочастотам Азербайджанской Республики был рассмотрен вопрос об упрощении процедуры выделения частот для подвижных радиостанций.
Согласно решению Государственной комиссии, отныне юридические и физические лица, осуществляющие деятельность на территории Азербайджанской Республики, с целью использования аналоговых и цифровых подвижных радиостанций PMR 446 (PMR 446-private mobile radio, 446 МГц) для выделения, учета конкретных номиналов частот в полосе частот 446,000–446,100 МГц и регистрации подвижных радиостанций, которые будут использоваться на этих частотах, в соответствии с действующими правилами будут обращаться непосредственно в Государственное управление радиочастот (ГУР) – подведомственную структуру МЦРТ.
Напомним, что до сих пор желающие использовать радиостанции такого типа обращались в Государственную комиссию, и по существующим правилам комиссия рассматривала обращения и принимала решения в течение 2 месяцев.
Согласно новому изменению, после предоставления заявителями требуемых документов в ГУР в течение 3-х рабочих дней пользователям будут выделены номиналы частот.