Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev İsrailə işgüzar səfəri zamanı bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib. Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə İsrailin Nəqliyyat və Yol Təhlükəsizliyi Nazirliyi arasında hava əlaqələri haqqında saziş imzalanıb.
Bu saziş Azərbaycan və İsrail vətəndaşlarının qarşılıqlı səfərlərini asanlaşdıracaq və ölkələrimiz arasında turizm və mədəni əlaqələrin inkişafına öz müsbət təsirini göstərəcək.
İsrailin nəqliyyat və yol təhlükəsizliyi naziri xanım Merav Miçaeli iki ölkə arasında yüksələn xətlə inkişaf edən əlaqələrdən məmnunluğunu ifadə edərək hava əlaqələri haqqında sazişi yüksək qiymətləndirib. Görüş zamanı İsrail və Azərbaycan arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda səfər çərçivəsində İsrailin turizm naziri, İsrail – Azərbaycan Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının həmsədri Konstantin Yoel Razvozovla görüş keçirilib. Görüşdə turizm sahəsində potensial əməkdaşlıq imkanlarının mövcud olduğunu qeyd edən nazir Rəşad Nəbiyev ötən il İsraildə açılmış Azərbaycan Ticarət və Turizm Nümayəndəliyinin fəaliyyətini təqdir edib. Erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə nəqliyyat və logistika sahələrində həyata keçirilən iri miqyaslı layihələrdən və Zəngəzur dəhlizinin açılmasından danışan nazir Qarabağ regionunun turizm imkanlarından da bəhs edib.
Konstantin Yoel Razvozov bildirib ki, bu il İsraillə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunur. Azərbaycanla son iki ildə əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq yeni müstəviyə qədəm qoyub. Bu gün əməkdaşlıq istiqamətlərinə təhlükəsizlik, kənd təsərrüfatı, enerji, su təchizatı, səhiyyə, eləcə də turizm kimi mühüm sahələr daxildir. İsrailin turizm naziri bütün sahələrdə tərəfdaşlığı daha fəal şəkildə inkişaf etdirməyin vacibliyini vurğulayıb.
Səfər zamanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti ilə İsrailin tanınmış “Technion” Texnologiya İnstitutu arasında müqavilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən yaradılacaq Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi növbəti 3 il ərzində 1000-dən çox peşəkar mütəxəssisin hazırlanmasını həyata keçirəcək. Bu proqram çərçivəsində tədris Bakıda “Technion” Texnologiya İnstitutunun professor-müəllim heyəti tərəfindən aparılacaq. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin əsas üstünlüklərindən biri kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərlə yanaşı, yerli təlimçilərin hazırlanmasıdır.
Həmçinin nazir Rəşad Nəbiyev İsrail Rəqəmsal İşlər Qurumunun icraçı direktoru Dror Binlə görüşüb. Görüşdə “Hökumət buludu”, “Elektron hökumət” istiqamətlərində müzakirələr aparılıb, İsrail tərəfi bu sahədə öz təcrübəsini bölüşüb.
İsrailin Kosmik Agentliyinin direktoru Uri Oronla keçirilən görüşdə isə “Azərkosmos”la əməkdaşlıq çərçivəsində İsrail şirkətlərinə Avropa, Yaxın Şərq və Afrika regionu üzrə göstərilən yayım təminatı dəstəyi barədə danışılıb. Görüşdə İsrailin kosmik elm sənayesi və elmi tədqiqat mərkəzləri ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
İsrail agentlikləri və şirkətləri 2023-cü ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresində yaxından iştiraka dəvət edilib.

Minister of Digital Development and Transport Rashad Nabiyev held a number of bilateral meetings during his working visit to Israel. During the visit, an agreement on air transport was signed between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Transport and Road Safety of Israel.
This agreement will facilitate mutual visits of citizens of Azerbaijan and Israel and will have a positive impact on the development of tourism and cultural ties between the two countries.
Israeli Minister of Transport and Road Safety Mrs. Merav Michaeli expressed satisfaction with the growing relationship between the two countries and praised the agreement on air transport. During the meeting there was an exchange of views on transport cooperation between Israel and Azerbaijan.
At the same time, during the visit, a meeting was held with Minister of Tourism of Israel, co-chair of the Israeli-Azerbaijani Joint Intergovernmental Commission, Konstantin Yoel Razvozov. At the meeting, Minister Rashad Nabiyev noted that there are potential opportunities for cooperation in the field of tourism and highly appreciated the activities of the Azerbaijan Trade and Tourism Representative Office, opened in Israel last year. Speaking about the large-scale projects in the fields of transport and logistics in the territories liberated from the Armenian occupation, the opening of the Zangezur corridor, the Minister also touched upon the tourism opportunities of the Karabakh region.
Konstantin Yoel Razvozov said that this year marks the 30th anniversary of the establishment of diplomatic relations between Israel and Azerbaijan. According to him, cooperation and strategic partnership with Azerbaijan have reached a new level over the past two years. Today, the areas of cooperation include such important areas as security, agriculture, energy, water supply, healthcare, as well as tourism. The Israeli Tourism Minister stressed the need for more active development of partnership in all spheres.
During the visit, an agreement was signed between the Electronic Security Service under the Ministry of Digital Development and Transport and the well-known Israeli Institute of Technology (Technion). The Azerbaijan Cyber Security Center, to be established under the agreement, will train more than 1,000 professional specialists over the next three years. Trainings under the program will be conducted in Baku by the teaching staff of Technion Technology University. One of the main advantages of the Azerbaijan Cyber Security Center is the training of local trainers along with cyber security specialists.
Minister Rashad Nabiyev also met with CEO of the Israel Innovation Authority Dror Bin. At the meeting, discussions were held in the areas of Government cloud, Electronic government, and the Israeli side shared its experience in this area.
At the meeting with Director of the Israel Space Agency Uri Oron, they discussed the broadcasting support provided to Israeli companies in Europe, the Middle East and Africa region within the framework of cooperation with Azercosmos. The meeting discussed the prospects for cooperation with Israel’s space science industry and scientific research centers.
Israeli agencies and companies have been invited to actively participate in the International Astronautical Congress to be held in Baku in 2023.