Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev İsrailə işgüzar səfəri zamanı bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirib. Səfər çərçivəsində Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə İsrailin Nəqliyyat və Yol Təhlükəsizliyi Nazirliyi arasında hava əlaqələri haqqında saziş imzalanıb.
Bu saziş Azərbaycan və İsrail vətəndaşlarının qarşılıqlı səfərlərini asanlaşdıracaq və ölkələrimiz arasında turizm və mədəni əlaqələrin inkişafına öz müsbət təsirini göstərəcək.
İsrailin nəqliyyat və yol təhlükəsizliyi naziri xanım Merav Miçaeli iki ölkə arasında yüksələn xətlə inkişaf edən əlaqələrdən məmnunluğunu ifadə edərək hava əlaqələri haqqında sazişi yüksək qiymətləndirib. Görüş zamanı İsrail və Azərbaycan arasında nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Eyni zamanda səfər çərçivəsində İsrailin turizm naziri, İsrail – Azərbaycan Hökumətlərarası Birgə Komissiyasının həmsədri Konstantin Yoel Razvozovla görüş keçirilib. Görüşdə turizm sahəsində potensial əməkdaşlıq imkanlarının mövcud olduğunu qeyd edən nazir Rəşad Nəbiyev ötən il İsraildə açılmış Azərbaycan Ticarət və Turizm Nümayəndəliyinin fəaliyyətini təqdir edib. Erməni işğalından azad edilmiş ərazilərdə nəqliyyat və logistika sahələrində həyata keçirilən iri miqyaslı layihələrdən və Zəngəzur dəhlizinin açılmasından danışan nazir Qarabağ regionunun turizm imkanlarından da bəhs edib.
Konstantin Yoel Razvozov bildirib ki, bu il İsraillə Azərbaycan arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd olunur. Azərbaycanla son iki ildə əməkdaşlıq və strateji tərəfdaşlıq yeni müstəviyə qədəm qoyub. Bu gün əməkdaşlıq istiqamətlərinə təhlükəsizlik, kənd təsərrüfatı, enerji, su təchizatı, səhiyyə, eləcə də turizm kimi mühüm sahələr daxildir. İsrailin turizm naziri bütün sahələrdə tərəfdaşlığı daha fəal şəkildə inkişaf etdirməyin vacibliyini vurğulayıb.
Səfər zamanı Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Elektron Təhlükəsizlik Xidməti ilə İsrailin tanınmış “Technion” Texnologiya İnstitutu arasında müqavilə imzalanıb. Müqaviləyə əsasən yaradılacaq Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzi növbəti 3 il ərzində 1000-dən çox peşəkar mütəxəssisin hazırlanmasını həyata keçirəcək. Bu proqram çərçivəsində tədris Bakıda “Technion” Texnologiya İnstitutunun professor-müəllim heyəti tərəfindən aparılacaq. Azərbaycan Kibertəhlükəsizlik Mərkəzinin əsas üstünlüklərindən biri kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərlə yanaşı, yerli təlimçilərin hazırlanmasıdır.
Həmçinin nazir Rəşad Nəbiyev İsrail Rəqəmsal İşlər Qurumunun icraçı direktoru Dror Binlə görüşüb. Görüşdə “Hökumət buludu”, “Elektron hökumət” istiqamətlərində müzakirələr aparılıb, İsrail tərəfi bu sahədə öz təcrübəsini bölüşüb.
İsrailin Kosmik Agentliyinin direktoru Uri Oronla keçirilən görüşdə isə “Azərkosmos”la əməkdaşlıq çərçivəsində İsrail şirkətlərinə Avropa, Yaxın Şərq və Afrika regionu üzrə göstərilən yayım təminatı dəstəyi barədə danışılıb. Görüşdə İsrailin kosmik elm sənayesi və elmi tədqiqat mərkəzləri ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
İsrail agentlikləri və şirkətləri 2023-cü ildə Bakı şəhərində keçiriləcək Beynəlxalq Astronavtika Konqresində yaxından iştiraka dəvət edilib.

Министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев в ходе рабочего визита в Израиль провел ряд двусторонних встреч. В рамках визита было подписано соглашение о воздушном сообщении между Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерством транспорта и безопасности дорожного движения Израиля.
Это соглашение будет способствовать упрощению взаимных визитов граждан Азербайджана и Израиля и окажет положительное влияние на развитие туризма и культурных связей между странами.
Министр транспорта и безопасности дорожного движения Израиля Мерав Михаэли выразила удовлетворение развитием отношений по восходящей линии между двумя странами и высоко оценила соглашение о воздушном сообщении. В ходе встречи состоялся обмен мнениями о сотрудничестве в сфере транспорта между Израилем и Азербайджаном.
В рамках визита также была проведена встреча с министром туризма Израиля, сопредседателем израильско-азербайджанской совместной межправительственной комиссии Константином Йоэлем Развозовым. На встрече отметив наличие потенциальных возможностей для сотрудничества в сфере туризма, министр Рашад Набиев высоко оценил деятельность Торгового и Туристического представительства Азербайджана, открытого в прошлом году в Израиле. Говоря о реализуемых широкомасштабных проектах в сфере транспорта и логистики на освобожденных от армянской оккупации территориях и открытии Зангезурского коридора, министр также сообщил о туристических возможностях Карабахского региона.
Константин Йоэль Развозов сказал, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Израилем и Азербайджаном. По его словам, за последние два года сотрудничество и стратегическое партнерство с Азербайджаном вышли на новый уровень. Сегодня направления сотрудничества включают такие важные сферы, как безопасность, сельское хозяйство, энергетика, водоснабжение, здравоохранение, а также туризм. Министр туризма Израиля подчеркнул необходимость более активного развития партнерства во всех сферах.
В ходе визита было подписано соглашение между Службой электронной безопасности при Министерстве цифрового развития и транспорта и известным израильским технологическим институтом Технион. Центр кибербезопасности Азербайджана, который будет создан согласно соглашению, в течение следующих трех лет осуществить подготовку более 1000 профессиональных специалистов. Обучение в рамках этой программы будет проводиться профессорско-преподавательским составом технологического института Технион в Баку. Одним из главных преимуществ Центра кибербезопасности Азербайджана является подготовка местных инструкторов наряду со специалистами по кибербезопасности.
Министр Рашад Набиев также встретился с исполнительным директором Управления по инновациям Израиля Дрором Бином. На встрече были проведены обсуждения в сфере «Правительственного облака» и «Электронного правительства», и израильская сторона поделилась своим опытом в этой области.
В ходе встречи с директором Израильского космического агентства Ури Ороном речь шла о вещательной поддержке, оказываемой израильским компаниям в регионе Европы, Ближнего Востока и Африки в рамках сотрудничества с «Азеркосмос». На встрече обсуждались перспективы сотрудничества с израильской космической научной промышленностью и научно-исследовательскими центрами.
Израильские агентства и компании были приглашены принять участие в Международном конгрессе астронавтики, который пройдет в Баку в 2023 году.