Azərbaycan da daxil olmaqla Avropanın 10 ölkəsini təmsil edən kiber atletlər “Rocket League” yarışı üzrə mübarizəyə başladılar.
Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 26 – 29 mayda Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalı çərçivəsində “Rocket League” üzrə Avropa çempionatı start götürüb.
“Rocket League” üzrə Azərbaycan, Macarıstan, Lüksemburq, Monako, Niderland, Slovakiya, İspaniya, İsveç, Türkiyə və Uelsdən ümumilikdə 30 iştirakçı 10 komandada təmsil olunmaqla mübarizəyə başlayıblar.
Avropa Kiber İdman Federasiyası da daxil olmaqla Milli Federasiyalardan ümumilikdə 21 nümayəndə yarışları izləmək üçün Bakıda rəsmi səfərdədir.
Qeyd edək ki, çempionatın təşkilatçısı Avropa və Azərbaycan Kiber İdman Federasiyalarıdır. Bununla yanaşı, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi beynəlxalq turnirə təşkilati və maliyyə dəstəyi göstərir.

Киберспортсмены, представляющие 10 стран Европы, в том числе Азербайджана, начали соревноваться в Rocket League.
В рамках Аэрокосмического и технологического фестиваля «TEKNOFEST Азербайджан», который впервые пройдет в Баку 26-29 мая при совместной организации Фонда турецкой технологической команды (T3 Foundation), Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и Министерства промышленности и технологий Турецкой Республики, стартовал чемпионат Европы по Rocket League.
В общей сложности 30 участников начали борьбу в Rocket League, представляя 10 команд из Азербайджана, Венгрии, Люксембурга, Монако, Нидерландов, Словакии, Испании, Швеции, Турции и Уэльса.
В общей сложности 21 представителей национальных федераций, в том числе Европейской федерации киберспорта, находятся с официальным визитом в Баку для наблюдения за соревнованиями.
Отметим, что организаторами чемпионата являются Европейская и Азербайджанская федерации киберспорта. Кроме того, Министерство цифрового развития и транспорта оказывает организационную и финансовую поддержку международному турниру.