Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin Şuşa və Ağdam şəhərlərinə təşkil etdiyi müntəzəm avtobus reyslərinə iyun ayına olan biletlər 25 may 2022-ci il saat 11:00-da satışa çıxarılacaq.
Qeyd edək ki, Şuşa və Ağdam şəhərlərinə ilk müntəzəm avtobus marşrutları yanvarın 24-də istifadəyə verilib.
Marşrutların təhlili, həmçinin tələbat və bilet satışı dinamikası, eləcə də vətəndaşların istəkləri nəzərə alınaraq, avtobusların hərəkət cədvəllərində müəyyən dəyişikliklər edilib. Təhlillər nəticəsində Bakı – Şuşa – Bakı istiqamətində reyslərin sayının artırılması qərara alınıb. İyun ayından etibarən sərnişinlər Bakı – Şuşa – Bakı istiqamətində həftədə 5 dəfə səfər edə biləcəklər.
Müəyyən olunmuş marşrut xətləri üzrə biletləri www.yolumuzqarabaga.az portalı vasitəsilə onlayn qaydada almaq olar.
Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidməti vətəndaşlara bir daha tövsiyə edir ki, sosial şəbəkələrdə Şuşa istiqamətində “turlar” təşkil edilməsi ilə bağlı elanları ciddi qəbul etməsinlər, öz sənədlərini elanlarda gördükləri əlaqə vasitələrinə göndərməsinlər. Biletləri heç kimə əlavə vəsait ödəmədən özləri alsınlar.
Vətəndaşlar bilet almaq üçün şəxsiyyətini təsdiq edən sənəddəki məlumatları sistemə daxil etməlidirlər. Hər bir bilet yalnız şəxsiyyət vəsiqəsi ilə eyniləşdirilən vətəndaş tərəfindən istifadə oluna bilər. Biletlər alındıqdan sonra başqa şəxsə transfer edilməsi mümkün deyil. Onu da qeyd edək ki, bilet sistemi müvafiq dövlət orqanlarının informasiya sistemləri ilə inteqrasiya edilib və sərnişinlərə biletlə birlikdə işğaldan azad olunmuş ərazilərə giriş icazəsi də verilir. Bu icazə yalnız bilet almış şəxs üçün keçərlidir və ötürülməsi mümkün deyil.
Vətəndaşlardan qanunsuz bilet satışı halları ilə rastlaşdıqları halda bu barədə office@danx.gov.azz elektron poçt ünvanı, https://www.facebook.com/AzDANX rəsmi “Facebook” ünvanı və (+99412) 566 52 58 telefon nömrəsi vasitəsilə Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinə məlumat vermələri xahiş olunur.

В продажу поступят билеты на автобусные рейсы в Шушу и Агдам на июнь
Билеты на регулярные автобусные рейсы в Шушу и Агдам, организованные Государственной службой автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта, поступят в продажу 25 мая 2022 года в 11:00.
Отметим, что первые регулярные автобусные маршруты в Шушу и Агдам были запущены 24 января.
С учетом анализа маршрутов, динамики спроса и продажи билетов, а также пожеланий граждан, в расписаниях движения автобусов были внесены определенные изменения. В результате анализа было принято решение увеличить количество рейсов по маршруту Баку-Шуша-Баку. С июня пассажиры смогут путешествовать по этому маршруту 5 раз в неделю.
Пассажиры могут приобрести билеты по маршрутным линиям на портале www.yolumuzqarabaga.az.
Государственная служба автомобильного транспорта рекомендует гражданам не относиться всерьез объявлениям в социальных сетях об организации «туров» в направлении Шуши, не отправлять свои документы на контактные телефоны, которые они видят в объявлениях, и осуществлять покупку билетов самостоятельно, не платя никому дополнительных средств.
Граждане должны ввести данные, содержащиеся в документе, удостоверяющем личность, в систему, чтобы получить билеты. Каждый билет может быть использован только гражданином, который идентифицируется по удостоверению личности. После покупки билетов их передача другому лицу невозможна. Отметим также, что эта система интегрирована с информационными системами соответствующих государственных органов, и купившим билет пассажирам предоставляется разрешение на въезд на освобожденные территории. Это разрешение действует только для тех, кто купил билет, и его передача другому лицу невозможна.
Если граждане сталкиваются с случаями незаконной продажи билетов, об этом следует сообщить в Государственную службу автомобильного транспорта по электронной почте office@danx.gov.az, через https://www.facebook.com/AzDANX и по телефону (+99412) 566 52 58.