Ali məktəb tələbələrindən ibarət 19 komanda Hacıqabul aerodromunda planerlərin sonuncu sınaq uçuşunu həyata keçirib.
Türkiyə Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı), Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi və Türkiyə Respublikası Sənaye və Texnologiya Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə 26 – 29 mayda Bakıda ilk dəfə olaraq keçiriləcək “TEKNOFEST Azərbaycan” Aerokosmik və Texnologiya Festivalına hazırlıq çərçivəsində “Planer” müsabiqəsi üzrə sonuncu sınaq uçuşu baş tutub.
Qeyd edək ki, müsabiqədə Azərbaycan Milli Aviasiya Akademiyasından 12, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən 3, Xəzər Universitetindən 2, Bakı Ali Neft Məktəbindən 1 və Azərbaycan Texniki Universitetindən 1 komanda müsabiqədə iştirak edib.
Komandalar hazırladıqları əfsanəvi “ASW 28” və “Walker Sky X8” planer modellərinin 100-150 m hündürlükdə verilən marşrut üzrə 5 dəqiqə ərzində avtonom rejimdə uçuşunu həyata keçiriblər.
Münsiflər heyəti qiymətləndirmə zamanı hava gövdəsi üçün nəzərdə tutulan avadanlıqların dizayn edilməsini, dəqiq telemetriyanı, proqramlaşdırmanı, avtonom uçuş mexanizmini, müxtəlif sensorlar və faydalı kameralar vasitəsilə müvafiq coğrafiya üzrə məlumatların toplanmasını və praktiki icrasını kritik seçim meyarları olaraq dəyərləndirəcəklər.
“TEKNOFEST Azərbaycan” festivalına vəsiqə qazanmış komandaların adları münsiflər heyəti tərəfindən 24 may tarixində elan ediləcək.

Nineteen teams consisting of university students conducted a final test flight of gliders at Hajigabul Airport.
The final test flight of the competition Glider, held in preparation for the TEKNOFEST Azerbaijan Aerospace and Technology Festival, which will be held for the first time in Baku on 26 – 29 May this year, jointly organized by the Turkish Technology Team Foundation (T3 Foundation), Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and Ministry of Industry and Technology of the Republic of Turkey, have been implemented.
It should be noted that 12 teams from the National Aviation Academy of Azerbaijan, 3 teams from Azerbaijan State University of Oil and Industry, 2 teams from Khazar University, 1 from Baku Higher Oil School and 1 from Azerbaijan Technical University participated in the competition.
The teams flew their legendary ASW 28 and Walker Sky X8 gliders at an altitude of 100 – 150m for 5 minutes on the route in autonomous mode.
In evaluating, the jury will evaluate the aircraft design and fuselage equipment, accurate telemetry, programming, autonomous flight mechanism, various sensors, and the practical implementation of the relevant geography with various sensors and useful cameras as critical selection criteria.
The names of the teams qualified for the TEKNOFEST Azerbaijan festival will be announced by the jury on May 24.