Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların bütün elektron xidmətlərini vahid sistem üzərindən əldə etmək məqsədilə yeni portal istifadəyə verilib.
Bununla bağlı RİNN-in tabeliyində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC tərəfindən Vahid Elektron Xidmətlər Portalı – portal.rinn.az yaradılıb.
Nazirlik müxtəlif internet resursları üzərindən vətəndaşlara 57 adda rəqəmsal xidmət göstərir. İndi isə bütün xidmətlər vahid portalda toplanılır. İlkin mərhələdə 6 xidmət portala inteqrasiya edilib, digər 51 xidmətin isə yaxın vaxtlarda portala daxil edilməsi nəzərdə tutulur.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə vətəndaşlar arasında portal üzərindən birbaşa ünsiyyətin yaranması nəticəsində xidmət keyfiyyətinin artırılması, tələbata uyğun yeni xidmətlərin yaradılması mümkün olacaq.
“AzInTelecom” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Elxan Əzizov bildirib ki, portal Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların vahid pəncərə prinsipinə əsaslanaraq rəqəmsal xidmətlər təqdim etməsi məqsədilə yaradılıb: “Portal bu rəqəmsal xidmətləri vətəndaşlar üçün daha asan və əlçatan edəcək, daha operativ xidmət göstərilməsinə imkan verəcək. Portalın yaradılmasında məqsəd vətəndaş məmnunluğunun artırılması ilə yanaşı, resurslardan effektiv istifadə yolu ilə keyfiyyətli, təhlükəsiz və səmərəli rəqəmsal xidmətlər təqdim etməkdir”.
Hazırda Vahid Elektron Xidmətlər Portalı üzərindən “AzInTelecom” MMC-yə aid “Mobil cihazların qeydiyyatdan keçirilməsi”, “Mobil cihazların qeydiyyat tarifi”, “IMEI yoxlama”, “Lokal çıxış (şəhər, rayon, daxili) danışıqlarının statistikası, “Vətəndaşların adına olan mobil nömrələr haqqında məlumat”, həmçinin “Azərpoçt” MMC-yə aid “Poçt göndərişlərinin izlənilməsi” xidmətlərindən istifadə etmək mümkündür.
Portalda təqdim edilən qeydiyyatlı rəqəmsal xidmətlər üçün vətəndaşlar “ASAN Login” vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək yararlana bilərlər. Qeydiyyatsız xidmətlər üçün isə, adından da göründüyü kimi, heç bir qeydiyyat tələb olunmur.
Portalın yaradılması rəqəmsal xidmətlərdən istifadənin genişlənməsinə, eləcə də elektron hökumətin inkişafına müsbət təsir edəcək və səmərəliliyin, həmçinin şəffaflığın daha da artırılmasına təkan verəcək.

A new portal has been launched in order to receive all electronic services of the bodies that are included in the structure of the Ministry of Digital Development and Transport (MDDT) and its subordinate bodies through a unified system.
In this regard, AzInTelecom LLC under the Ministry of Digital Development and Transport has created a Single Portal of Electronic Services – portal.rinn.az.
The Ministry provides 57 digital services to citizens through various Internet resources. All services are now collected on a single portal. At the early stage, six services have been integrated into the portal and another 51 services will be added in the near future.
By establishing direct communication between the Ministry of Digital Development and Transport and the citizens through the portal, it will be possible to improve the quality of services provided and create new services according to the needs.
AzInTelecom Chairman of Board Elkhan Azizov said that the portal was created to provide digital services on one-stop-shop principle by bodies included in the structure of the Ministry of Digital Development and Transport and its subordinate bodies: “The portal will make these digital services simpler and more accessible to citizens and enable faster provision of services. In addition to improving citizen satisfaction, the portal aims to provide quality, safe and efficient digital services through the effective use of resources”.
At present, via Single Portal of Electronic Services it is possible to use services of AzInTelecom LLC, such as registration of mobile devices, tariffs for registration of mobile devices, IMEI verification, statistics of local outgoing (city, regional, internal) calls, information on mobile numbers in the names of citizens, and also the service tracking postal items provided by Azerpost LLC.
The registered digital services provided on the portal are available by registering through ASAN Login. As the name implies, unregistered services do not require registration.
The creation of the portal will have a positive impact on increasing access to digital services, as well as the development of e-government and will further enhance efficiency and transparency.