Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin (RİNN) strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların bütün elektron xidmətlərini vahid sistem üzərindən əldə etmək məqsədilə yeni portal istifadəyə verilib.
Bununla bağlı RİNN-in tabeliyində fəaliyyət göstərən “AzInTelecom” MMC tərəfindən Vahid Elektron Xidmətlər Portalı – portal.rinn.az yaradılıb.
Nazirlik müxtəlif internet resursları üzərindən vətəndaşlara 57 adda rəqəmsal xidmət göstərir. İndi isə bütün xidmətlər vahid portalda toplanılır. İlkin mərhələdə 6 xidmət portala inteqrasiya edilib, digər 51 xidmətin isə yaxın vaxtlarda portala daxil edilməsi nəzərdə tutulur.
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə vətəndaşlar arasında portal üzərindən birbaşa ünsiyyətin yaranması nəticəsində xidmət keyfiyyətinin artırılması, tələbata uyğun yeni xidmətlərin yaradılması mümkün olacaq.
“AzInTelecom” MMC-nin İdarə Heyətinin sədri Elxan Əzizov bildirib ki, portal Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin strukturuna daxil olan və tabeliyindəki qurumların vahid pəncərə prinsipinə əsaslanaraq rəqəmsal xidmətlər təqdim etməsi məqsədilə yaradılıb: “Portal bu rəqəmsal xidmətləri vətəndaşlar üçün daha asan və əlçatan edəcək, daha operativ xidmət göstərilməsinə imkan verəcək. Portalın yaradılmasında məqsəd vətəndaş məmnunluğunun artırılması ilə yanaşı, resurslardan effektiv istifadə yolu ilə keyfiyyətli, təhlükəsiz və səmərəli rəqəmsal xidmətlər təqdim etməkdir”.
Hazırda Vahid Elektron Xidmətlər Portalı üzərindən “AzInTelecom” MMC-yə aid “Mobil cihazların qeydiyyatdan keçirilməsi”, “Mobil cihazların qeydiyyat tarifi”, “IMEI yoxlama”, “Lokal çıxış (şəhər, rayon, daxili) danışıqlarının statistikası, “Vətəndaşların adına olan mobil nömrələr haqqında məlumat”, həmçinin “Azərpoçt” MMC-yə aid “Poçt göndərişlərinin izlənilməsi” xidmətlərindən istifadə etmək mümkündür.
Portalda təqdim edilən qeydiyyatlı rəqəmsal xidmətlər üçün vətəndaşlar “ASAN Login” vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək yararlana bilərlər. Qeydiyyatsız xidmətlər üçün isə, adından da göründüyü kimi, heç bir qeydiyyat tələb olunmur.
Portalın yaradılması rəqəmsal xidmətlərdən istifadənin genişlənməsinə, eləcə də elektron hökumətin inkişafına müsbət təsir edəcək və səmərəliliyin, həmçinin şəffaflığın daha da artırılmasına təkan verəcək.

Запущен новый портал с целью получения всех электронных услуг учреждений, входящих в структуру Министерства цифрового развития и транспорта (МЦРТ), и подведомственных ему учреждений посредством единой системы.
В связи с этим ООО AzInTelecom, действующее в подчинении МЦРТ создало единый портал электронных услуг - portal.rinn.az.
Министерство предоставляет гражданам 57 наименований цифровых услуг посредством различных интернет-ресурсов. Теперь все услуги собраны на едином портале. На начальном этапе в портал интегрировано 6 услуг, в ближайшее время в портал будет включен еще 51 услуг.
В результате установления прямого общения между Министерством цифрового развития и транспорта и гражданами при помощи портала появится возможность повышения качества предоставляемых услуг и создания новых услуг в соответствии с потребностями.
Председатель правления ООО AzInTelecom Эльхан Азизов сказал, что портал создан с целью оказания цифровых услуг по принципу единого окна учреждениями, входящими в структуру Министерства цифрового развития и транспорта, и подведомственными ему учреждениями: «Портал сделает эти цифровые услуги более простыми и доступными для граждан, позволит более оперативно предоставлять услуги. Целью создания портала, наряду с повышением удовлетворенности граждан, является предоставление качественных, безопасных и эффективных цифровых услуг за счет эффективного использования ресурсов».
В настоящее время посредством единого портала электронных услуг можно воспользоваться принадлежащими ООО AzInTelecom услугами «Регистрация мобильных устройств», «Тариф на регистрацию мобильных устройств», «Проверка IMEI», «Статистика локальных исходящих (городских, районных, внутренних) звонков», «Сведения о мобильных номерах на имя граждан», а также услугой ООО «Азерпочт» «Отслеживание почтовых отправлений».
Граждане могут пользоваться зарегистрированными цифровыми услугами, предоставляемыми на портале, путем регистрации через ASAN Login. Для незарегистрированных услуг, как следует из названия, регистрация не требуется.
Создание портала положительно повлияет на расширение доступа к цифровым услугам, а также на развитие электронного правительства и будет способствовать дальнейшему повышению эффективности и прозрачности.