“AzInTelecom” MMC-nin ali təhsili olmayan iki gənc əməkdaşının informasiya texnologiyaları üzrə beynəlxalq şirkətlərdən sertifikat əldə etməsi ilə nəticələnən çətin və uğurlu həyat hekayəsini sizinlə bölüşmək istəyirik.
İT qlobal sahə olduğu üçün burada böyük beynəlxalq şirkətlərin sertifikatlarını əldə etmək artıq göstərici rolunu oynayır. Bu cür çətin kursları bitirərək yekunda imtahandan uğurlu nəticə əldə etmək üçün sahə üzrə yüksək bilik və təcrübə tələb olunur.
Lakin Azərbaycanda 22 və 23 yaşlı iki gənc bu aksiomu qıraraq ali, hətta tam orta təhsilləri olmadan belə özlərini inkişaf etdirib informasiya təhlükəsizliyi sahəsində biliklər qazanmağa, çətinliklə əldə olunan beynəlxalq sertifikatlarla təltif olunmağa, ölkənin ən qabaqcıl texnoloji məhsullar və xidmətlər təqdim edən şirkətində işləməyə nail olublar.
Tural Əsədov və Xəzər Hacıyev öz uğurlu həyat hekayələri ilə karyera qurmaq və böyük hədəflərə çatmaq üçün ali təhsilin prioritet olmadığını sübut ediblər.
22 yaşlı Xəzər 7-ci sinfi bitirməmiş təhsilini dayandıraraq ofisiant, operator köməkçisi işləyib. 16 yaşında proqramlaşdırma sahəsində özünü təkmilləşdirməyə başlayıb və müstəqil olaraq “Linux”, “Python” proqramlaşdırma dilləri üzrə biliklərə yiyələnib. 2019-cu ildə hərbi xidmətdən qayıtdıqdan sonra eksternat imtahan verərək 9-cu sinfi bitirməyi ilə bağlı şəhadətnamə alıb.
Xəzər Hacıyev 2020-ci ildə müstəqil şəkildə şəbəkə, sistem inzibatçılığı, virtuallaşdırma, kibertəhlükəsizlik sahəsində biliklər əldə edib. Həmin il “RedHat Linux” sistem inzibatçısı beynəlxalq sertifikatını alıb.
İkinci Qarabağ müharibəsi zamanı çağırışçı kimi torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsində iştirak edib tərxis olunduqdan sonra 2021-ci ilin iyul-sentyabr aylarında “AzInTelecom” MMC-də İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə təcrübə proqramında iştirak edib.
22 yaşlı gəncin növbəti və indiki mərhələdə ən böyük uğurlarından biri Amerikanın “Offensive Security” beynəlxalq şirkətindən OSCP sertifikatını əldə etməsidir. X.Hacıyev 2022-ci il mayın 7-də informasiya təhlükəsizliyi sahəsində nüfuzetmə testi üzrə kursu bitirərək imtahanda uğurlu nəticə əldə edib.
Daha bir beynəlxalq sertifikat sahibi olan 23 yaşlı Tural Əsədov orta məktəbi bitirdikdən sonra hərbi xidmətə yollanıb və 2019-cu ildə müddətdən artıq xidmət edən əsgər vəzifəsində snayper olaraq xidmət edib.
Orta məktəbdə oxuduğu dövrdən veb-proqramlaşdırma, kiberhücumlar, “Linux” əməliyyat sistemləri üzrə müstəqil olaraq biliklərə yiyələnməsi hərbi xidmətdən sonra da Turalı bu sahəyə yönəldib. Tural Əsədov 2021-ci ilin iyul-sentyabr aylarında AzInTelecom” MMC-də İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə təcrübə proqramında iştirak edib.
Uğurlarının davamı olaraq 2022-ci il mayın 9-da beynəlxalq “eLearnSecurity” şirkətinin çox çətinliklə əldə edilən “eWPT” sertifikatına yiyələnib. T.Əsədov bu şirkətin həyata keçirdiyi və bir neçə ay davam edən veb-tətbiqlərin nüfuzetmə testi üzrə kursu bitirərək imtahandan uğurla keçib.
Hər iki gənc 2021-ci ilin oktyabr ayından “AzInTelecom” MMC-nin İnformasiya təhlükəsizliyi departamentinin Kiber təhlükəsizliyi şöbəsinin mütəxəssisi vəzifəsində çalışır.
Azərbaycanda informasiya texnologiyaları sahəsində kadr hazırlığı, mütəxəssislərin hazırlanması daim diqqət mərkəzindədir və müvafiq qurumlar bunun üçün lazımi addımlar atır. Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi də bu istiqamətdə bir çox dəstək layihələri həyata keçirir. Nazirliyin İnnovasiyalar və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin “Technest” təqaüd proqramı və “AzInTelecom”un Kibertəhlükəsizlik Laboratoriyası təlim proqramında artıq 1000-ə yaxın gənc İT sahəsində spesifik biliklər əldə edərək həm nazirliyin qurumlarında, həm də ölkənin digər qabaqcıl şirkət və idarələrində işləmək imkanı əldə ediblər.
Tural Əsədov və Xəzər Hacıyev rəsmi olaraq ali təhsil almasalar da, sevdikləri sahəyə olan maraq, öyrənmək əzmi və istəyin reallaşması üçün çəkilən əziyyət nəticəsində həm elm, həm də iş həyatında böyük uğurlar əldə etməyin mümkün olduğunu sübut ediblər.

We would like to share with you the difficult and successful life story of two young employees of AzInTelecom LLC who received certifications from international IT companies without having higher education.
Since IT is a global field, obtaining certifications from major international companies is already an indicator. After completing such difficult courses, a high level of knowledge and experience in the field are required to successfully pass the final exam.
However, two young people in Azerbaijan, aged 22 and 23, were able to violate this axiom and develop themselves without higher or even complete secondary education, acquire knowledge in information security, obtain hard-earned international certifications, and work for a company offering the most advanced technological products and services in the country.
With their successful life stories, Tural Asadov and Khazar Hajiyev have proved that higher education is not a priority for building a career and achieving big goals.
22-year-old Khazar Hajiyev suspended his studies before finishing 7th grade and began to work as a waiter and operator’s assistant. At the age of 16, he began to improve himself in programming skills and independently mastered Linux and Python programming languages. After returning from military service in 2019, he took an externship exam and received his 9th grade certificate.
In 2020, Khazar Hajiyev acquired knowledge in networking, system administration, virtualization and cybersecurity on his own. In the same year, he received an international RedHat Linux System Administrator Certification.
During the second Karabakh War, he participated in the liberation of our lands from occupation as a conscript, and after his demobilization in July – September 2021 he completed an information security internship programme at AzInTelecom LLC.
Receiving an Offensive Security Certified Professional (OSCP) certification from an American multinational company is one of Khazar’s biggest successes in his next and current role. On May 7, 2022, he completed the penetration testing course in information security and successfully passed the exam.
23-year-old Tural Asadov is another international certification holder, who after finishing high school, joined military service and served in the army as sniper in 2019.
Since high school, Tural has been self-taught in web programming, cyberattacks and Linux operating system and continued to pursue his interest in this field after completing his military service. In July – September 2021, Tural Asadov completed an internship under the Information Security Program at AzInTelecom LLC.
In continuation of his success, he received a well-deserved eWPT certification from the international company eLearnSecurity on May 9, 2022. Having completed a web application penetration testing course implemented by this company and lasting several months, Tural Asadov successfully passed the exam.
Both young people have been working as specialists in the Cybersecurity Department of AzInTelecom LLC since October 2021.
Personnel training in IT field, specialist training in Azerbaijan is always in the spotlight and the relevant institutions are taking the necessary steps in this direction. The Ministry of Digital Development and Transport is also implementing many support projects in this direction. Within the framework of the Technest Scholarship Programme of the Innovation and Digital Development Agency and AzInTelecom Cybersecurity Lab Training Programme, some 1,000 young people have already gained specific IT knowledge and have the opportunity to work in the ministry’s agencies and other leading companies and institutions in the country.
Although Tural Asadov and Khazar Hajiyev who have not formally received higher education, they proved that great successes can be achieved in both science and business through an interest in the field they love, a determination to learn and hard work to realize their dreams.