Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidməti tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, eləcə də rəqəmsal transformasiyanın təmin edilməsi istiqamətində aparılan işlər çərçivəsində “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün onlayn müraciət xidmətinin proqram təminatı hazırlanıb.
Məqsəd daşıyıcıların və sürücülərin rahatlığının təmin edilməsi, fiziki təmasların minimuma endirilməsi və sui-istifadə hallarının qarşısının alınmasıdır.
Yeni yaradılan elektron sistem müvafiq dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinə inteqrasiya edildiyindən “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin sayı minimuma endirilib. Digər dövlət orqanlarının informasiya sistemlərindən əldə edilməsi mümkün olmayan məlumatlarla bağlı sənədlərin skan edilmiş surətinin müraciətə əlavə edilməsi imkanı yaradılıb. Elektron qaydada müraciət etdikdən sonra “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün verginin, məcburi dövlət sosial sığorta haqqının və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsinin təmin edilməsi üçün sistem Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının Hökumət Ödəniş Portalı ilə əlaqələndirilib. Vətəndaşlar sistem üzərindən birbaşa kart məlumatlarını daxil etməklə, yaxud sistem tərəfindən verilən sənəd əsasında banklarda Hökumət Ödəniş Portalı üzərindən ödənişlərini həyata keçirə biləcəklər. Mövcud qanunvericiliyin tələblərinə əsasən “Fərqlənmə nişanı” ciddi hesabat blankı olduğundan, daşıyıcılar elektron qaydada müraciət etdikdən sonra Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin müvafiq regional qurumuna heç bir sənəd təqdim etmədən yalnız adlarına rəsmiləşdirilmiş “Fərqlənmə nişanı”nın götürülməsi üçün müraciət edəcəklər.
Onlayn müraciət xidməti avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə sərnişin və yükdaşımalarını həyata keçirən daşıyıcıların vaxtına qənaət edilməsinə, hesabatlılığın dəqiq və şəffaf aparılmasına, bu istiqamətdə səmərəliliyin artırılmasına və sahənin inkişafına töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, elektron xidmət www.e-fn.danx.gov.az saytında yerləşdiriləcək. Elektron xidmətin 1 fevral 2022-ci il tarixində istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

В рамках проводимых работ по электронизации услуг, оказываемых Государственной службой автомобильного транспорта при Министерстве цифрового развития и транспорта, а также обеспечению цифровой трансформации, разработано программное обеспечение услуги онлайн-обращения для выдачи «Знака отличия».
Цель – обеспечить комфорт перевозчиков и водителей, свести к минимуму физический контакт и предотвратить злоупотребления.
За счет интеграции вновь созданной электронной системы в информационные системы соответствующих государственных органов количество документов, необходимых для выдачи «Знака отличия», сведено к минимуму. К обращению могут быть приложены скан-копии документов, относящихся к сведениям, которые невозможно получить из информационных систем других государственных органов. После обращения в электронной форме для обеспечения уплаты налогов, обязательного государственного социального страхования и обязательного медицинского страхования для выдачи «Знака отличия» система связана с порталом государственных платежей Центрального банка Азербайджанской Республики. Граждане смогут осуществлять платежи посредством портала государственных платежей в банках, вводя данные карты непосредственно через систему или на основании документа, выданного системой. Согласно требованиям действующего законодательства, «Знак отличия» является бланком строгой отчетности, поэтому перевозчики после обращения в электронной форме будут обращаться в соответствующую региональную структуру Государственной службы автомобильного транспорта для получения «Знака отличия», выданного только на их имя, без предоставления каких-либо документов.
Услуга онлайн-обращения сэкономит время перевозчиков, осуществляющих пассажирские и грузовые перевозки автомобильными транспортными средствами, будет способствовать проведению точной и прозрачной отчетности, повышению эффективности в этой сфере и развитию отрасли.
Отметим, что электронная услуга будет размещена на сайте www.e-fn.danx.gov.az. Она будет запущена 1 февраля 2022 года.