Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidməti tərəfindən göstərilən xidmətlərin elektronlaşdırılması, eləcə də rəqəmsal transformasiyanın təmin edilməsi istiqamətində aparılan işlər çərçivəsində “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün onlayn müraciət xidmətinin proqram təminatı hazırlanıb.
Məqsəd daşıyıcıların və sürücülərin rahatlığının təmin edilməsi, fiziki təmasların minimuma endirilməsi və sui-istifadə hallarının qarşısının alınmasıdır.
Yeni yaradılan elektron sistem müvafiq dövlət orqanlarının informasiya sistemlərinə inteqrasiya edildiyindən “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün tələb olunan sənədlərin sayı minimuma endirilib. Digər dövlət orqanlarının informasiya sistemlərindən əldə edilməsi mümkün olmayan məlumatlarla bağlı sənədlərin skan edilmiş surətinin müraciətə əlavə edilməsi imkanı yaradılıb. Elektron qaydada müraciət etdikdən sonra “Fərqlənmə nişanı”nın verilməsi üçün verginin, məcburi dövlət sosial sığorta haqqının və icbari tibbi sığorta haqqının ödənilməsinin təmin edilməsi üçün sistem Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Bankının Hökumət Ödəniş Portalı ilə əlaqələndirilib. Vətəndaşlar sistem üzərindən birbaşa kart məlumatlarını daxil etməklə, yaxud sistem tərəfindən verilən sənəd əsasında banklarda Hökumət Ödəniş Portalı üzərindən ödənişlərini həyata keçirə biləcəklər. Mövcud qanunvericiliyin tələblərinə əsasən “Fərqlənmə nişanı” ciddi hesabat blankı olduğundan, daşıyıcılar elektron qaydada müraciət etdikdən sonra Dövlət Avtomobil Nəqliyyatı Xidmətinin müvafiq regional qurumuna heç bir sənəd təqdim etmədən yalnız adlarına rəsmiləşdirilmiş “Fərqlənmə nişanı”nın götürülməsi üçün müraciət edəcəklər.
Onlayn müraciət xidməti avtomobil nəqliyyatı vasitələri ilə sərnişin və yükdaşımalarını həyata keçirən daşıyıcıların vaxtına qənaət edilməsinə, hesabatlılığın dəqiq və şəffaf aparılmasına, bu istiqamətdə səmərəliliyin artırılmasına və sahənin inkişafına töhfə verəcək.
Qeyd edək ki, elektron xidmət www.e-fn.danx.gov.az saytında yerləşdiriləcək. Elektron xidmətin 1 fevral 2022-ci il tarixində istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur.

As part of the work to ensure online accessibility of services of the State Road Transport Service under the Ministry of Digital Development and Transport, as well as to ensure digital transformation, software has been developed for the online appeal service for issuing of insignia.
The aim is to provide the comfort of carriers and drivers, minimize physical contact and prevent abuse.
Thanks to the integration of the newly created electronic system into the information systems of relevant government agencies, the number of documents required for the issuance of insignia has been reduced to a minimum. The appeal may be accompanied by scanned copies of documents relating to information that cannot be obtained from information systems of other state bodies. The system is connected to the Government Payment Portal of the Central Bank of the Republic of Azerbaijan to provide payment of taxes, compulsory state social insurance and compulsory health insurance for issuance of insignia after submission of the appeal online. Citizens will be able to make payments through the Government Payment Portal in banks by entering card details directly through the system or on the basis of a document issued by the system. In accordance with the requirements of current legislation, since the insignia is a strict reporting form, and after submitting an appeal electronically, carriers without providing any documents will apply to the relevant regional body of the State Road Transport Service to obtain the insignia registered only in their names.
The online appeal service will save time of carriers transporting passengers and goods by road, contribute to accurate and transparent reporting, improve efficiency in this area and the development of the industry.
It should be noted that the electronic service will be posted on the website www.e-fn.danx.gov.az. It is expected that the electronic service will be launched on February 1, 2022.